JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Finans Norge

Folk har tro på egen økonomi – men ikke på Norges

Nordmenn har mindre tillit til landets økonomi. Dette er hvorfor.
– Vi får håpe uroen ikke biter seg fast og at husholdningene lukker lommeboka, sier Kari Olrud Moen i Finans Norge.

– Vi får håpe uroen ikke biter seg fast og at husholdningene lukker lommeboka, sier Kari Olrud Moen i Finans Norge.

Colourbox

Saken oppsummert

steinar.schjetne@lomedia.no

Hvordan går det med økonomien? Finans Norge har spurt folk om forventningene – mange er bekymret for norsk økonomi.

– Fallet i fremtidstroen viser at folk opplever norsk økonomi som mer utsatt enn før, sier Kari Olrud Moen, administrerende direktør i Finans Norge.

Internasjonal uro, høye priser, samt stor og økende usikkerhet om framtida, er sentrale årsaker til at folk ikke lenger tror norsk økonomi står like stødig som tidligere.

Det framkommer av organisasjonens forventningsbarometer.

Barometeret måler norske husholdningers forventninger til egen og landets økonomi.

– Norge er en åpen økonomi, og internasjonal uro treffer oss raskt. Handelspolitikk, geopolitiske spenninger og uforutsigbare rammevilkår ute i verden skaper et bakteppe som naturlig nok svekker tilliten til landets økonomi framover, sier Moen.

Stemningsfallet i barometeret kan være et tidlig tegn på at uroen er i ferd med å feste seg, mener Moen.

Finans Norges forventningsbarometer

Barometeret måler norske husholdningers forventninger til egen og landets økonomi.

Det er laget i samarbeid mellom Finans Norge og Verian Group, og gjelder 1. kvartal i år.

Undersøkelsen ble gjennomført før Statistisk sentralbyrå (SSB) kom med sine siste tall på prisveksten.

Tviler på rentekutt

Her hjemme er bakteppet også preget av priser som fortsatt stiger for raskt. Og at mye nå tyder på at det kan bli mer krevende enn antatt å få den ned. 

Høy prisvekst skaper trøbbel for folk med boliglån. Da prisveksten kom inn langt over Norges Banks mål i januar, endret ekspertene mening om renta.

Mange av dem gikk fra å være rimelig sikre på at rentekomiteen til sentralbanken vil lande på kutt under sitt møte i mars, til å slå fast at renta neppe kommer til å bli satt ned på denne siden av nyttår.

Og de som fortsatt ikke helt utelukker rentekutt, er blitt sterkt svekket i troen på at låntakerne kommer til å få strakt ut en hjelpende hånd i denne omgang.

– Vi får håpe uroen ikke biter seg fast og at husholdningene lukker lommeboka slik at forbruket går ned. Det kan særlig ramme bransjer som varehandel, servering, reiseliv og andre som er avhengige av jevnt forbruk, sier Moen.

Undersøkelsen viser at folk vil prioritere sparing framfor forbruk hvis økonomien i husstanden ble bedre.

Egen prisvekst øker

Likevel er troen på egen økonomi fortsatt god, ifølge Finans Norge.

Mange opplever arbeidsmarkedet som stabilt, og flere husholdninger står litt sterkere enn før takket være lønnsvekst som de siste årene har tatt igjen deler av prisstigningen.

– Det er interessant at folk fortsatt har tro på egen økonomi, samtidig som tilliten til utviklingen i norsk økonomi faller. Det viser at mange opplever kontroll i eget husholdningsbudsjett, men ser større usikkerhet rundt de store, nasjonale forholdene, sier Moen.

Den justerte hovedindikatoren har falt fra allerede svake -4,7 poeng i ved forrige kvartal til -9,4 poeng nå.

Folk som stemmer på de rødgrønne partiene er imidlertid betydelig mer positive til den økonomiske utviklingen enn de som stemmer borgerlig – både når det gjedder året vi har bak oss og det vi nettopp har gått inn i.

Warning