Colourbox.com
Forskning
Forskjellene øker: Lavtlønte og ledige får det enda hardere under krisa
Økonomiske kriser rammer sosialt skjevt, fastslår Frisch-forsker Øystein M. Hernæs. Det går mest utover de minst privilegerte.
aslak@lomedia.no
– De første som mister jobben i forbindelse med økonomiske kriser er folk med kort ansiennitet eller en løs tilknytning til arbeidslivet. Enda verre er det for dem som ikke hadde jobb i utgangspunktet. De har mistet muligheten helt, sier Øystein M. Hernæs ved Frisch-senteret til FriFagbevegelse.
Fattige og ressurssvake
I artikkelen «Kriser rammer sosialt skjevt», først publisert på Stat & Styring, redegjør Hernæs for hvordan koronapandemien, i likhet med økonomiske kriser som depresjonen på 1930-tallet og finanskrisen i 2008 og 2009, slår ulikt ut på tvers av sosioøkonomiske grupper.
– I de økonomiske krisene har fattige og ressurssvake oftest blitt hardest rammet, sier Hernæs.
Les også: Koronakrisa er med på å øke forskjellene, mener over halvparten av LO-tillitsvalgte
– De som allerede befant seg utenfor arbeidslivet før krisa, får dessuten enda hardere konkurranse og risikerer mindre kontakt med omverdenen. Andelen ufaglært arbeidskraft er også høy i næringer som kutter raskt når nedturen kommer, føyer seniorforskeren til.
Tilbakeblikk: Et halvt år med korona – Slik preget tiltakene Norge
Sosiale skjevheter
Kriser forårsaket av pandemier rammet sosialt skjevt, viser forskning. Ikke minst gjelder dette for Svenn-Erik Mamelunds omfattende studier av spanskesyken som var i Norge i 1918–1919.
– En særegenhet ved spanskesyken var at den rammet unge voksne hardest, men den hadde også en tydelig sosial slagside, sier Hernæs, og viser til hvordan dødstallene var høyere i arbeiderklassen og blant personer i små leiligheter enn i de større leilighetene i middelklassen og borgerskapet.
Blant den fjerdedelen som tjener mest og minst i Norge i dag, er det fire ganger så mange som bor trangt i sistnevnte kategori, ifølge Statistisk sentralbyrå (SSB). Likevel bor nordmenn ganske romslig. Av de 25 prosent lavest lønte har 80 prosent minst ett rom eller 25 kvadratmeter per person.
Forskjellene er likevel synlige. Større boliger gir utvilsomt bedre muligheter for å holde avstand, først og fremst fordi det er mer fristende å være hjemme enn å oppholde seg ute. Å holde avstand for å unngå smitte er like viktig på fritiden som på arbeidsplassen, skriver Hernæs i sin artikkel.
Saken fortsetter under bildet.
Seniorforsker Øystein M. Hernæs ved Frisch-senteret har skrevet om hvordan kriser rammer de minst privilegerte.
Pressebilde
Flere enn de lavtlønte
Blant årsakene som bidrar til at koronakrisen rammer sosialt skjevt, nevner også Frisch-forskeren betydningen av boforhold:
• Ulik direkte eksponering for smitte
• Ulike forutsetninger for tilpasning på jobben
• Ulike forutsetninger for tilpasning i hjemmet
• Ulike forutsetninger for å få med seg og følge smittevernråd
• Ulik helse
– Koronakrisen rammer også bredt og omfatter flere enn de lavtlønte, sier Hernæs og støtter seg til tidligere forskning under koronapandemien. Blant annet har forskerkolleger ved Frisch-senteret i en analyse som baserte seg på dagpengesøknader tidlig i krisen fastslått det samme.
Les også: 170.000 færre er permitterte nå enn da Norge stengte. Nav tror at nedgangen vil fortsette
Inntekt, utdanning eller yrke spilt en mindre rolle. Søkerne utgjorde det brede lag av befolkningen, selv om kvinner, innvandrere og personer som er oppvokst i familier med lav inntekt var overrepresentert.
Et framtidig behov
– Det er selvsagt en sosial slagside ved denne pandemien, først og fremst fordi de minst privilegerte har færre ressurser til å tilpasse seg utfordringer og omstillinger, men de negative ringvirkningene er mindre enn i andre land, sier han.
Konklusjonen er at grupper med lavest lønninger får unngjelde mest – det være seg koronakrisen eller tidligere kriser. I tiden framover mener Hernæs at det blir viktig å følge opp flere enn akkurat de som har mistet deler av inntekten sin.
Seniorforskeren nevner spesielt personer som før krisen bare hadde en løs tilknytning til eller var helt utenfor arbeidsmarkedet, ved siden av barn og unge med en krevende hjemmesituasjon.
Mest lest
TØFT PÅ IKEA: Bjørn Høgberg, Irene Nilssen og Merethe Solberg (til høyre) hadde mange konflikter med ledelsen da de var tillitsvalgte for Fellesforbundet på Ikea. For alle tre gikk jobben som tillitsvalgt hardt utover helsa.
Håvard Sæbø
Merethe, Irene og Bjørn sier at jobben på Ikea nesten tok livet av dem: – En brutal verden
Hovedstillitsvalgte Alexander Jordnes i montørklubben i Schindler fikk avskjed på dagen i november. Men hva har skjedd etterpå?
Leif Martin Kirknes
Alexander fikk avskjed på dagen. Det nektet kollegene hans å akseptere
Brian Cliff Olguin
Ingvild (24): – Jeg er hyggelig fordi det er jobben min, ikke fordi jeg er interessert i deg
Hvis lønnsforhandlingene drar ut i tid, vil du få etterbetalt lønnstillegg fra virkningsdatoen, altså datoen det står i tariffavtalen at satsene skal reguleres.
Colourbox
Når får du din nye lønn? Her er de viktigste datoene i lønnsoppgjøret
INFLUENCER: Victoria Rummelhoff håper hun kan inspirere andre kvinner til å jobbe i industrien. Bildene er hentet fra Instagram-kontoen hennes.
privat
Victoria (23) fikk beskjed om å ikke «jåle seg» da hun skulle på jobbintervju
Maja og Simon Lotric ble permittert i mars. Det gikk 15 uker, og kanskje 15 uker til? Foto: Ylva Seiff Berge
Ylva Seiff Berge
Maja og Simon har hatt redusert inntekt i ett år. Slik har det gått
TØFT: - Det blir tøft økonomisk, sier Linn Wognild. Både hun og samboeren ble rammet da nær halvparten av de ansatte i Widerøe Ground Handling på Trondheim Lufthavn Værnes mistet jobben.
Line Mette Finnøy
Linn en av mange som har mistet jobben: – Jeg føler det er rett at jeg er blant dem som skal gå
Illustrasjonsbilde
Anna Granqvist
Skal aldersgrensa for ansatte i staten økes? Nei, sier LO Stat
GRØNT FLAGG FOR MER KONKURRANSE: Jernbanedirektorat har lagt strekninger på Østlandet ut på anbud.
Morten Hansen
Flere togstrekninger skal ut på anbud før valget. Se lista
Koronapandemien har satt flere utfordringer for arbeidslivet på spissen, mener Venstres Terje Breivik.
stortinget.no
Dagens arbeidsmiljølov er overmoden for endring, mener Venstre
Laila Robert synes det er tøft å måtte gjennom kontroll på grensa mellom Norge og Sverige på vei til og fra jobb. Nå er hun sykmeldt.
Privat
Vernepleier Laila ble syk av Sverige-pendling: – Du føler deg som en kjeltring
Trygve Slagsvold Vedum og Audun Lysbakken
Martin Guttormsen Slørdal
Stadig større SV-motstand i Senterpartiet
Joakim Ahlström (t.h.) betaler skatt og ville fått sykepenger eller ledighetstrygd hvis han var syk eller ledig. Men han kan ikke få dekket tapt inntekt.
Helge Rønning Birkelund
Joakim mistet en månedslønn da grensen ble stengt: – Reglene er like for alle, svarer regjeringen
Arild Grande vil nok en gang prøve å få ILOs kjernekonvensjoner inn i Menneskerettsloven. Han får ikke støtte fra Heidi Nordby Lunde og Høyre.
Jan Erik Østlie og Høyre
Ap har et forslag for å stoppe fagforeningsknusing: – Bare vås, svarer Høyre
Kristin Oudmayer har skrever flere bøker om mobbing og utenforskap.
Anita Arntzen
Da Kristin fant ut at datteren ble mobbet, kjørte hun rett hjem og ringte læreren: – Det skulle jeg ikke ha gjort mens jeg var så sint
Direktør Tor Asak Giæver og personalsjef Mari Ulven Blekkerud sendte ut de første permitteringsvarslene grunnet covid-19.
Helge Rønning Birkelund
240 ansatte fikk permitteringsvarsel. Slik klarte bedriften å beholde alle
FANEMARKERING: – Selv om det nå er åpnet for at svenske dagpendlere kan komme på jobb i Norge, er ikke dette over, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen.
Helge Rønning Birkelund
Grensene åpnet for svenske dagpendlere, men månedslønna er tapt inntil norske myndigheter bestemmer noe annet
VURDERER DANSKE REGLER: Danmark har innført strengere regler for utenlandske turbusser enn resten av Europa. Hvordan EU reagerer på de danske reglene vil få betydning for om Norge skal innføre de samme reglene, sier samferdselsminister Knut Arild Hareide.
Martin Guttormsen Slørdal
Hareide vurderer å gjøre som danskene og innføre strengere regler for utenlandske turbusser
Store folkemengder 8. mars, som her fra kvinnedagen i 2019, erstattes i år av digitale arrangementer på grunn av faren for koronasmitte.
Jan-Erik Østlie
Hva skjer på kvinnedagen 8. mars? Her er oversikten og parolene
Jonas Gahr Støre har snakket med mange fagpersoner den siste tiden. Han mener vi må leve med dette lenge ette at siste vaksine er satt.
Jan-Erik Østlie