REPRISE: I november 2002 markerte LO og forbundene mot Bondevik-regjeringens forslag til endringer i arbeidsmiljøloven. 23.september er det klart for ny markering mot regjeringens forslag til ny arbeidsmiljølov.
Sissel M. Rasmussen
Først markering, så generalstreik
– Regjeringa skal ikke være i tvil om hva fagbevegelsen mener om forslaget om å endre arbeidsmiljøloven, sier LO-leder John-Peder Denstad i Trondheim.
has@lomedia.no
23. september holdes det politiske markeringer over hele landet, som en protest mot regjeringens forslag til ny arbeidsmiljølov. Denstad er ikke i tvil om at det vil bli en massiv mobilisering på alle landets gater og torg.
– De foreslåtte endringene er et kraftig angrep på arbeidervernet. Hvis dette blir gjennomført, vil vi gå tilbake til løsarbeidersamfunnet, mener han.
LO-lederen i Oslo, Roy Pedersen, mener også det vil bli flere løsarbeidere ved å tillate midlertidige ansettelser i ni til 12 måneder før de blir ansatt. Den siste tiden har han fått mange henvendelser fra klubber og avdelinger som vil støtte opp om markeringen.
– I dag har vi laget ferdig en plattform som tydeliggjør våre standpunkt, sier Pedersen, og presenterer fem protestsaker:
Faste ansettelser: Forslag om økt adgang til midlertidige ansettelser og økt innleie av arbeidskraft gir flere løsarbeidere og utrygge arbeidsplasser. Det blir lettere å kvitte seg med folk og unngå faste ansettelser, og gjør det vanskelig for enda flere å få boliglån.
Regulert og normal arbeidstid: Høyre/Frp-regjeringa foreslår økt adgang til lengre arbeidsdager, forverring av hjemmevaktordningen og mer daglig og ukentlig overtid.
Seriøst arbeidsliv: Departementet foreslår å fjerne fagforeningers søksmålsrett ved ulovlig innleie, og vil svekke likebehandling av faste ansatte og innleid arbeidskraft. Resultatet blir økt bruk av leiefirma.
Søndagsfri: Mer søndagsåpent rammer i første omgang mer enn 370.000 varehandelsansatte, men også renholdere, vektere og ansatte innen transport og lager. Frislipp vil bety tap av søndag som kollektiv fridag. Kalenderen kan ikke bare ha hverdager.
Rettferdig pensjonsalder: Dagens ordning der de som fyller 70 år kan avslutte arbeidslivet på en verdig måte endres. Grensen foreslås endret til 72 eller 75 år. Det åpnes opp for å begrense adgangen til bedriftsinterne aldersgrenser der arbeidsforholdet opphører ved fylte 67 år.
Mobilisering
Denstad regner med at fagbevegelsen vil klare å mobilisere på samme måte som da det ble foreslått store endringer i arbeidsmiljøloven i 2004.
– Det endte med at det ble ny regjering, sier han.
Markeringen er to dager før høringsfristen går ut. Innstillingen fra Robert Erikssons Arbeids- og Sosialdepartement vil være ferdig en gang før jul, og da planlegges det å skru kraftigere til, hvis nødvendig.
Generalstreik
– Vi vil trappe opp markeringene, og da er det ikke utenkelig med en generalstreik i forbindelse med Stortingets behandling, sier Denstad.
En generalstreik vil lamme store deler av Norge den dagen den gjennomføres. LO-sekretariatet skal mandag ha en bred gjennomgang av arbeidet med arbeidsmiljøloven og arbeidsliv. LO-leder Gerd Kristiansen sier til VG at aksjonene trolig vil bli diskutert der.
Denstad mener at regjeringen ikke har tatt inn over seg hvor skadelig det er med lange arbeidsdager og at det åpnes opp for mere søndagsjobbing.
– Hvis disse endringsforslagene blir gjennomført, vil de forskyve balanseforholdet i arbeidslivet og undergrave muligheten til innflytelse på egen arbeidssituasjon, sier han.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Jan-Erik Østlie
SAS driver hærverk på den nordiske modellen, mener pilot-leder
Satsene offshore økes med 25.000 kroner fra 1. juni 2022, opplyser Industri Energi.
Håvard Sæbø
Ingen streik: Dette er den nye lønna til offshoreansatte i oljeservice
– At folk har stått i kampen, er grunnen til at vi har fått det såpass enkelt, mener Silje Klemetvold. Hun og Silje Heide har vært gift siden 2013.
Håvard Sæbø
Silje og Silje vil skjerme barna: – De trenger ikke vite at ikke alle aksepterer vår familie
Streikevarsel, mangel på tilsette og bygging av nytt bagasjeanlegg på Oslo Lufthamn. Det er fleire grunnar til at reisande kan oppleve forseinkingar på norske flyplassar i sommar.
Tormod Ytrehus
I sommar kan det bli meir flykaos. Her er noko av grunnen
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken: – Jeg har ikke noe annet valg
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Jan-Erik Østlie
LO frykter flere ledige etter rentehopp: – Jeg er bekymret
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
ALLIERTE: Unge homofile vil finne naturlige allierte på venstresiden, sier Per Østvold, tidligere leder i Norsk Transportarbeiderforbund.
Håvard Sæbø
Per var åpen homofil på arbeidsplassen: – Du måtte regne med kraftig trakassering
Voss-anlegget blir nedlagt i løpet av 2022, har Tines konsernstyre besluttet.
Erlend Angelo
Tine legger ned sitt meieri på Voss: – En trist dag
Lockout er definert i arbeidstvistloven av 2012.
Sissel M. Rasmussen
Her er en kort forklaring på hva lockout er
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Lanseringen ble gjort midt i produksjonshallen til Rosenberg verft. Her er statsminister Jonas Gahr Støre sammen med Ap-veteran Gunnar Berge.
Helge Rønning Birkelund
Regjeringen gir inntil 60 milliarder til grønn industri
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Hvordan grave en sikker grøft? De regionale verneombudene for bygg og anlegg har laget revidert veileder om dette.
Illustrasjon: Lina Raknes
Fire store endringer i det nye lovverket for grøftearbeid
Debatt
Dessverre opplever jeg at ytelser blandes sammen og ønsket om tabloide overskrifter overskygger debatten. Dette er uheldig, skriver Sigrid Ofstad.
Hanna Skotheim