Nå er mange i gang med «googlingen» for å finne svar om arbeidssituasjonen sin, som følge av koronakrisa. Sidene under kan være nyttige for å innhente gode, oppdaterte svar.
Jan Inge Haga
Midlertidige regelendringer:
Her finner du svar om regelendringene i arbeidslivet
Lurer du på hvor du finner oppdatert informasjon om reglene som gjelder for situasjonen du er i? Disse sidene gir deg svar akkurat nå.
ida.bing@lomedia.no
Siden de første forslagene om økonomiske krisepakker ble lagt fram, har det jevnt og trutt kommet endringer i reglene i arbeidslivet.
Nye regler om permitteringer, dagpenger, samt regler for utbetaling i påskeferien, har dukket opp de siste ukene.
Med andre ord er det mange som lurer på mye i disse dager.
FriFagbevegelse har laget en oversikt over steder man kan hente oppdatert informasjon som gjelder for din arbeidssituasjon.
LOs advokater hjelper deg på Facebook
LO har en juridisk avdeling, LO-Advokatene, som legger ned mye arbeid i å svare på spørsmål i disse dager.
Advokat i LO, Anne-Lise H. Rolland, er blant dem som hver dag svarer folk gjennom LO-Advokatenes facebook-side. I løpet av de siste dagene har flere hundre henvendelser kommet inn, og Rolland og flere andre advokater svarer på alle.
– Det har vært veldig givende å kunne bidra på denne måten, men også tøft. Advokater vil veldig gjerne være helt sikre på svarene de gir, men her går alt i full fart – endringer kommer løpende, samtidig som vi gjerne vil svare folk så fort vi kan. Det er utfordrende, sier Rolland til FriFagbevegelse.
På facebook-siden kan alle som ønsker det kontakte LOs advokater. Fra klokken 9 til 15 er det hver dag en åpen tråd, hvor folk kan legge inn kommentarer og få svar direkte.
– På siden kan alle som har spørsmål kontakte oss. Det er en del av vår måte å bidra til denne dugnaden på. Vi svarer alle, man må ikke være medlem.
– Vi går ikke inn og saksbehandler konkrete saker, men vi svarer på generelle spørsmål, legger Rolland til.
Oppdaterte informasjonssider
LO har også oppdaterte sider hvor de har samlet opp ulike spørsmål i forskjellige underkategorier, som for eksempel en side om spørsmål og svar knyttet til permitteringer, en knyttet til pensjon, og så videre.
På siden «Spørsmål og svar om koronakrisen» ligger alle kategoriene samlet, og du kan enkelt klikke deg videre til området du søker svar innen.
– Vi følger med på endringene som kommer, og skriver inn datoen for når sidene ble oppdatert, sier Rolland.
Slik kan den enkelte være sikker på at de nyeste endringene har blitt tatt høyde for i svarene som gis.
Rolland oppfordrer også enkeltpersoner til å følge med på pressemeldinger fra myndighetene. På regjeringens nettsider finnes en samleside med siste nytt om tiltak tilknyttet koronakrisen.
Offentlig sektor
For deg som jobber i offentlig sektor har kommunesektorens organisasjon KS en samleside med ofte stilte spørsmål.
Nettopp kommunen er arbeidsgiveren til mange, og KS har svar på spørsmål knyttet til hva ansatte har krav på.
I tillegg finnes det informasjon til deg som er kommunal arbeidsgiver.
Oversikten til KS finner du her.
Sjekk med forbundet
Det er gunstig å ta kontakt med fagforbundene i en tid der man er usikker på hvilke rettigheter man har, eller hvilke regler som gjelder. Forbundene har oppdatert informasjon, og bistår medlemmer i å hente inn riktig informasjon.
I tillegg vil regelverket variere noe etter hvilken tariffavtale du har. Dette gjelder for eksempel spørsmål knyttet til arbeidstid i påsken.
Permittert: Dette har du krav på i påska
Hvis du er permittert, er det lurt å sjekke opp hva som skjer med medlemskapet ditt. Mange har for eksempel forsikringer gjennom medlemskapet sitt.
Her finner du en oversikt over hva som skjer med medlemskapet ditt ved permittering.
Nav oppdaterer
Etaten har jobbet hardt med å oppdatere sidene sine med ny informasjon. Per nå har etaten skrevet at oppdateringene fortsatt pågår, men de har en egen samleside med ny informasjon om regelendringene for permitteringer, omsorgspenger og dagpenger, som trådte i kraft 20. mars.
Siden «Koronavirus – hva gjelder i min situasjon» gir en oversikt over ulike situasjoner, slik at du igjen kan trykke deg videre fra den situasjonsbeskrivelsen som passer best. Dette gjelder for både arbeidsgivere og arbeidstakere.
Mest lest
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Har du krav på gratis tannbehandling uten å vite det? Sjekk lista
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
LO Media
Fagbevegelsen er samstemt: SV må med i en ny rødgrønn regjering
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet
Alenemor Ghenet (51) måtte gjennom ni kontrakter og en rettssak - får endelig fast jobb
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
STØRSTE NHO-GROSSIST: Innen grossistbransjen som er organisert i NHO, er Rema Distribusjon den største aktøren. Nå får de ansatte der en minstelønn på over 220 kroner timen.
Roy Ervin Solstad
Solid lønnshopp for lager- og havnearbeidere
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
Anne Enger var Sp-leder ved valget i 1997, da Senterpartiet kollapset på oppløpet. Verken hun eller dagens partileder, Trygve Slagsvold Vedum, tror det samme vil skje igjen. (Arkivfoto)
Jan-Erik Østlie
Forrige gang Senterpartiet fløy høyt kollapset partiet på oppløpet. Hva skjedde?
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) vil gi utenlandske arbeidstakere kompensasjon for tiden de blir hindret fra å jobbe i Norge på grunn av innreiserestriksjoner.
Jan-Erik Østlie
Utenlandske arbeidstakere får kompensasjonsordning
Nytt om navn:
KAMPKLAR: Bussjåfør Joakim Hagen er klar til kamp for ungdommen i det nye vervet som Ungdomssekretær i Fellesforbundet.
Håvard Sæbø