Illustrasjonsbilde. Statsminister Jens Stoltenberg og LO-leder Roar Flåthen i 2013.
Ole Palmstrøm
LOs kongressfest
I kveld skal LO feste. Der har store ting blitt avgjort før
Da flertallet i LO for pensjonsreformen ble sikret, foregikk den politiske kampen også på dansegulvet og i baren.
torgny@lomedia.no
Kongressfesten under LO-kongressen er for mange deltakere et høydepunkt. Da kan en kle seg i den fineste stasen. Underholdningen og maten er topp, og en har mulighet til å si noen alvorsord til både statsministeren, LO-leder, partiformenn, forbundsledere og andre man mener fortjener å høre sannheten.
I kongressfestens dunkle lys er lett å glemme at kongressen ikke er over. Dagen etter kommer kanskje kongressens tøffeste dag, vedtaksdagen. Fredagen er dagen da politikken blir vedtatt.
Som delegat skal en holde hodet kaldt for å skjønne hvilket forslag som blir satt opp mot redaksjonskomitéens innstilling, hva som faktisk blir behandlet, og ikke minst hva som er de politiske konsekvensene.
Det går å beholde oversikten hvis en ikke har latt festrusen ta overhånd, men hvis bakrusen herjer, kan man lett miste grepet.
Avviste forslag
På fredagen er debatten avsluttet. De som tegner seg, har bare anledning til å fremme forslag som redaksjonskomitéen eller sekretariatet har avvist.
Under kongressmiddagen er valget avsluttet. De nyvalgte får raust med gratulasjoner og klemmer, men redaksjonskomitéene kan fortsatt ha arbeid igjen.
Redaksjonskomitéene er kongressens politiske sil. Det er ikke tilfeldig hvem som sitter der. De er håndplukket etter forbund, geografi, kjønn og politiske standpunkt.
Holde seg i ro
Alle avstemninger under kongressen starter med at en legger redaksjonskomitéens innstilling til grunn. Ordstyreren sier til salen: «De som støtter redaksjonskomiteens innstilling forholder seg i ro. De som stemmer imot, viser det ved stemmetegn. Det stemmes.»
Dette gir redaksjonskomitéens innstilling ekstra tyngde. De som ikke følger med, eller ikke har satt seg inn i saken, blir tatt til inntekt for redaksjonskomitéens syn. Selv om elektroniske avstemninger på nettbrett gjør prosedyren litt annerledes, har redaksjonskomitéens forslag en fordel.
Les også: LO har kongress ei hel uke, men betyr det noe for vanlige folk?
Flertall i komitéen
Dette gjør at det er viktig å vinne flertallet i redaksjonskomitéen for sitt standpunkt, og til det kan også kongressfesten være nyttig. Det var den også i 2005.
Året før, i 2004, hadde pensjonskommisjonens lagt fram sin innstilling. Kommisjonen under ledelse av Arbeiderparti-politiker Sigbjørn Johnsen slo fast at det var nødvendig å fjerne mange av pensjonsordningene som er viktige for LOs medlemmer.
AFP skulle bort. De gode offentlige pensjonene skulle fjernes. Kommisjonen foreslo flere andre endringer som LO reagerte mot.
Pensjonsreformen
I 2004 og 2005 var det mange og lange møter mellom LO og Arbeiderpartiet. På de myteomspunnete turene rundt Sognsvann snakket statsminister Jens Stoltenberg og LO-leder Gerd-Liv Valla mye om pensjon.
På LO-kongressen i 2005 skulle LOs holdning til pensjonsreformen vedtas. Det var klart at redaksjonskomitéen var delt. Skulle LO støtte hovedlinjene i reformen, eller vise motstand mot sentrale innsparingsforslag.
En øl i baren
Leder av redaksjonskomitéen var Roar Flåthen. Han var nestleder i LO og Gerd-Liv Valla var LO-leder. På kongressfesten var også Arbeiderparti-leder Jens Stoltenberg. Men hva som skjedde på festen er ikke de tre helt enige om.
I sin biografi: «Min historie» skriver Stoltenberg sin versjon om hva som skjedde.
Han skriver at hvis LO-kongressen hadde stemt ned pensjonsreformen så var den død.
Ifølge Stoltenberg tok han og Flåthen en øl i baren mens de diskuterte pensjonsreformen.
Mulig kompromiss
«Dette går ikke. Vi er nødt til å finne et kompromiss», sa Flåthen. Han trodde ikke det var mulig å få flertall i redaksjonskomitéen for forslaget som LO-ledelsen og Arbeiderpartiet var enige om. De begynte å drøfte hvordan et kompromiss kunne se ut.
Mens de snakket sammen, kom Valla bort og lyttet til diskusjonen. Ifølge Stoltenberg sa Valla: «Jeg hører du er i ferd med å gi deg, Roar. Og det ser ut til at du Jens, gir ham lov til det. Nå er jeg veldig skuffet over dere begge. Nå må vi stå på. Vi skal få flertall. Da må vi snakke med folk. Vi må finne medlemmene i redaksjonskomitéen.»
Trygget flertallet
Så forsvant hun ut i salen. Det gjorde Flåthen også, og en time etter kom Flåthen tilbake og meldte i fra til Stoltenberg at nå var flertallet i redaksjonskomitéen sikret.
Dagen etter la redaksjonskomitéen fram sin innstilling. Flåthen hadde sikret seg et solid flertall i redaksjonskomitéen. Bare tre av 14 medlemmer støttet mindretallet.
Irritert over framstillingen
Flåthen er ikke enig i Stoltenbergs framstilling. Han mener at framstillinga er helt feil, at han aldri hadde en tanke om å gi seg, inngå et kompromiss med mindretallet om hovedlinjene i pensjonsreformen. Flåthen ble skikkelig irritert da han leste dette i boka som kom ut i 2016.
Gerd-Liv Valla sier til FriFagbevegelse at hun ikke vil gå god for hverken den ene eller den andre framstillinga nå, 17 år etter kongressfesten. Men mener at det er naturlig at redkasjonskomitéen ble diskutert på kongressfesten.
Les også: Lokale LO-ledere mener grasrotengasjementet visner: – Gidder ikke engasjere seg lenger
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox
NRK kan gå i svart fra midnatt
Martin Guttormsen Slørdal