Fagbevegelsen
Kathrine kan bli første sosionom i LO-ledelsen
For første gang kan Fellesorganisasjonen (FO) få en plass i LOs ledelse.
FOs Katrine Haugland Martinsen forteller at hun har et sterkt engasjement for fagbevegelsen og de samfunnspolitiske områdene.
Jan-Erik Østlie
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
FO har et sterkt ønske om å komme inn i det gode selskap.
Marit Isaksen, som leder FOs delegasjon på LO-kongressen, mener tiden nå er moden for at også FO tar en større del av ansvaret gjennom å foreslå gode kandidater til LO-ledelsen.
– I denne prosessen har vi først og fremst sett på hva som må til for at LO fortsatt skal være den fremste tariffpolitiske og samfunnspolitiske drivkraften i Norge. Da må vi representere alle sektorer og grupper i arbeidslivet. Det er noe kun LO har mulighet til å gjøre, sier Marit Isaksen til FriFagbevegelse.
Kathrine Haugland Martinsen (51) er kandidaten som Fellesorganisasjonen (FO) ønsker skal få en plass i LO-ledelsen de neste fire årene.
Hun er født på Askøy utenfor Bergen, med vestlandsblod, men familien flyttet tidlig til Oslo. Hun er gift og har tre barn i alderen 23 til 12 år.
Hun satt i FOs ledelse som leder for profesjonsrådet for sosionomer fra 2015 til 2019. I dag jobber hun som nestleder i programavdelingen i Kirkens Bymisjon.
Om FO
FO er Norges største fagforening for sosialarbeidere.
37.000 barnevernspedagoger, sosionomer, vernepleiere og velferdsvitere er med i fellesskapet.
– På tide
LOs ledelse består i dag av åtte personer: leder, to nestledere, førstesekretær og fire LO-sekretærer.
De fire største forbundene i LO har vanligvis seks av de åtte plassene i LO-ledelsen, fordelt på Fellesforbundet (2), Fagforbundet (2), Forbundet Styrke og Handel og Kontor.
Dermed er det i praksis to plasser ledige til de mange andre forbundene. NTL er forventet å ta den ene av de to plassene.
– Vi er stolte over å nominere Kathrine som vår kandidat. Hun har erfaring fra sentrale verv, har sittet i forbundsledelsen og ledet forhandlinger på vegne av FO. Hun kjenner både forbundene og LOs politiske arbeid fra før og kan være en tydelig stemme i samfunnsdebatten. Kathrine er en lagspiller som er god til å finne løsninger på tvers, både i tariffspøresmål og i politikken, mener Isaksen.
Aldri skjedd før
Kathrine Haugland Martinsen mener selv det er på tide at FO med sine nå 37.000 medlemmer får en plass i LOs ledelse. Det har nemlig aldri skjedd før.
Hun mener perspektivene, kompetansen og kunnskapen som FO besitter, er viktig for LO.
Det er også motivasjonen til FO for å ta kampen om en plass i LOs ledelse.
– Når man er opptatt av at LO skal være en sterk organisasjon, handler det både om størrelse og samarbeid på tvers av forbundene.
– Jeg har lyst til å bidra til å styrke høyskolegruppenes plass i LO, sier Kathrine Haugland Martinsen til FriFagbevegelse.
Hun tror LO kan stå ved et veiskille og i faresonen for å miste posisjonen sin blant høyskoleutdannede fordi andre hovedsammenslutninger vokser raskt. Spesielt Unio og Akademikerne er i vekst.
– LO skal være den naturlige plassen å organisere seg for alle arbeidstakere, om du er professor, har høyere utdanning eller er fagarbeider, mener hun.
Sterkt engasjement
Martinsen er opptatt av at ledelsen skal jobbe sammen.
– Det er bare når vi klarer å jobbe på tvers av privat og offentlig sektor og enes på tvers av forbund og yrker, vi får den påvirkningskraften som er avgjørende for at LO skal bli sterkere, legger hun til.
Martinsen sier det ligger i hennes sosialarbeider-DNA å bidra til å påvirke at samfunnet går i riktig retning for alle.
Hun føler stor ære og ydmykhet over å bli spurt om å være FOs kandidat til LO-ledelsen.


Nå: 0 stillingsannonser