JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Sissel M. Skoghaug leder arbeidet med LOs kommende handlingsprogram.

Sissel M. Skoghaug leder arbeidet med LOs kommende handlingsprogram.

Sissel M. Rasmussen

LO snekrer helt nytt politisk program: – Må møte de utfordringene våre medlemmer har

Det nye politiske programmet skal lages fra bunnen, og alle lokale LO-organisasjoner kan komme med innspill, ifølge LO.



06.11.2023
13:27
07.11.2023 11:01

helge@lomedia.no

– Skal vi fortsatt være landets største medlemsorganisasjon må vi legge til rette for bedre deltakelse i egne rekker, mener LOs første nestleder, Sissel M. Skoghaug.

På LO-kongressen i 2025 skal det vedtas et nytt handlingsprogram for LO.

Handlingsprogrammet sier hva som er LOs politikk, og er det programmet LO styrer etter i kongressperioden.

Skoghaug leder komiteen som skal legge grunnlaget for LOs neste handlingsprogram.

– Vi ønsker at handlingsprogrammet skal bli mer konkret og mer handlingsorientert enn tidligere. Vi må vise en tydelig retning, en vilje, og formulere planen med et så klart språk som mulig. Planen skal være lett tilgjengelig, sier Skoghaug.

Aktuell: Datoen for neste LO-kongress er satt

Lages fra bunnen

Tidligere har handlingsprogrammet for forrige periode vært en mal for neste handlingsprogram. Slik blir det ikke denne gangen.

Når LO-kongressen i begynnelsen av mai i 2025 vedtar et nytt handlingsprogram, skal det være helt nytt – laget fra bunnen. Det er denne jobben som nå er startet.

Etter at den sentrale programkomiteen har fått sitt forslag gjennom i Sekretariatet, skal planen sendes ut over det ganske land slik at lokale LO-organisasjoner og alle forbundene kan komme med innspill.

Komiteen som Sissel Skoghaug leder, består av førstesekretær Julie Lødrup og forbundslederne i de største LO-forbundene.

– Vi har et arbeids- og samfunnsliv i store endring. Vi må møte de utfordringene som våre medlemmer har. Handlingsprogrammet skal være et verktøy til å nå det målet. Da må vi tydeliggjøre både våre politiske og organisatoriske satsingsområder, ha tydelige prioriteringer og være konkrete på våre tiltak. Og det hele må være målbart, sier Skoghaug.

Samtidig favner LO hele 25 forbund, som også har sine handlingsprogram. LOs program må også sees i sammenheng med disse.

Skremmende utvikling

LO har passert en million medlemmer. Men medlemstallet øker ikke i takt med sysselsettingsgraden. Det skaper en redsel for å miste innflytelse. Målet i neste kongressperiode må være å få flere unge medlemmer.

– Det er mange områder og sektorer hvor organisasjonsgraden er lav. Valgdeltakelsen ser vi også er nedadgående. Det skremmer oss. Et viktig mål for de neste årene blir derfor å øke engasjementet for det fagligpolitiske arbeidet, sier Skoghaug.

Et annet viktig mål i neste kongressperiode blir å styrke medlemsdemokratiet.

– Skal vi gjøre noe med dette, må vi engasjere medlemmene våre. Og det er ingen ting som skal være til hinder for at vi skal klare å øke den demokratiske deltakelsen ute på arbeidsplassene, legger hun til.

Norske modellen

Det nye handlingsprogrammet skal ha færre kapitler enn tidligere. Den norske modellen blir svært sentral.

– Vi må tydeliggjøre den norske modellen, og behovet for frontfagsmodellen som igjen bygger det organiserte arbeidslivet, men som stadig utfordres av andre utenfor LO. Samtidig må vi beskrive LOs verdier, LOs rolle og hvordan vi skal jobbe, sier Skoghaug.

Konkret kan hun imidlertid ikke være. Komiteen har ikke kommet så langt at man har startet debatten og diskusjonene om politikken.

En lei nøtt blir selvsagt spørsmålet om AFP, hvor Fellesforbundet – det største forbundet i privat sektor – og LO sentralt har kommet i klinsj med hverandre.

– Det er helt umulig å si noe om det nå. Vi har et kongressvedtak å jobbe ut fra, men må også ha respekt for og ta med oss vedtaket fra landsmøtet i Fellesforbundet inn i diskusjonen i inntektspolitisk utvalg som består av noen fra LOs ledelse og forbundsledere, sier Sissel Skoghaug.

Debatten vil etter planen blant handle om det Skoghaug kaller et rettferdig grønt skifte, en offensiv energipolitikk og mer inkludering i arbeidslivet. Også kvinners økonomiske frihet blir et viktig punkt.

– Der er vi langt fra i mål ennå, sier Skoghaug, som ser fram til gode og viktige debatter før og under kongressen.

Les også: Fellesforbundet avviste LOs forslag til ny AFP. Her er uenighetene

06.11.2023
13:27
07.11.2023 11:01



Mest lest

– Jeg syns det var vanskelig å slutte. Jeg savnet det sosiale ved jobben i mange år. Jeg måtte til slutt godta at sånn var det, forteller Kari-Mette Nymark fra Oslo. Etter å ha prøvd ut mange ulike attføringstiltak for å få fortsette i jobben som hjelpepleier, ga hun til slutt opp.

– Jeg syns det var vanskelig å slutte. Jeg savnet det sosiale ved jobben i mange år. Jeg måtte til slutt godta at sånn var det, forteller Kari-Mette Nymark fra Oslo. Etter å ha prøvd ut mange ulike attføringstiltak for å få fortsette i jobben som hjelpepleier, ga hun til slutt opp.

Yngvil Mortensen

Kari-Mette mistet pensjonstillegg: – Et ran

Fagbevegelsen har hatt oppmerksomhet mot AFP og lønn, men vi må ikke glemme pensjonen gjennom folketrygden, mener Tor Rønning (til venstre) og nestleder Roger Olsen i Fellesforbundets klubb på grossistlageret til Astrup AS i Oslo.

Fagbevegelsen har hatt oppmerksomhet mot AFP og lønn, men vi må ikke glemme pensjonen gjennom folketrygden, mener Tor Rønning (til venstre) og nestleder Roger Olsen i Fellesforbundets klubb på grossistlageret til Astrup AS i Oslo.

Roy Ervin Solstad

Lagerarbeidere advarer: – Mange kommer til å få pensjonssjokk

Ringnes-arbeiderne stemte ja til politisk streik mot den økende makta til dagligvarekjedene. Klubbleder Erik Torkelsen får derimot nei til å gjennomføre streiken fra andre hold.

Ringnes-arbeiderne stemte ja til politisk streik mot den økende makta til dagligvarekjedene. Klubbleder Erik Torkelsen får derimot nei til å gjennomføre streiken fra andre hold.

Erlend Angelo

500 Ringnes-arbeidere sto klare til å streike. Da satte LO foten ned

ORGANISATOR: Salgskonsulent i BCP Norway, Arne J. Aarum, fikk med seg de fleste av kollegene sine og søkte om tariffavtale.

ORGANISATOR: Salgskonsulent i BCP Norway, Arne J. Aarum, fikk med seg de fleste av kollegene sine og søkte om tariffavtale.

Brian Cliff Olguin

Tipset Arne fikk av en kollega, var verdt over en million kroner i pensjon

I et rettsforlik går det fram at Ole André Egges arbeidsgiver trekker oppsigelsen.

I et rettsforlik går det fram at Ole André Egges arbeidsgiver trekker oppsigelsen.

Leif Martin Kirknes

Ole André fikk sparken etter Facebook-ytringer. Nå får han jobben tilbake

Overgangsalderen kan være slitsomt. Likevel gjøres det ikke mye for å tilrettelegge for kvinnene i den.

Overgangsalderen kan være slitsomt. Likevel gjøres det ikke mye for å tilrettelegge for kvinnene i den.

Brian Cliff Olguin

Anne var på toppen av karrieren. Så kom overgangsalderen

– Russland har en egen evne til å gå de mest uventede veiene når det gjelder. I det øyeblikket krigen er over må vi, i samarbeid med våre allierte, finne ut hvordan vi vil nærme oss dette. Vi kan ikke ha noen alenegang, sier Rune Rafaelsen.

– Russland har en egen evne til å gå de mest uventede veiene når det gjelder. I det øyeblikket krigen er over må vi, i samarbeid med våre allierte, finne ut hvordan vi vil nærme oss dette. Vi kan ikke ha noen alenegang, sier Rune Rafaelsen.

Helge Rønning Birkelund

Han kjempet for et godt naboskap med Russland. Nå er Rune (69) bare fortvilet

– Først tenkte jeg bare «hva er det du snakker om». En Tesla i vannet er jo ikke noe man hører om hver dag, sier Nicholay Nordahl. 1. februar reddet han to personer fra en synkende Tesla i Oslofjorden.

– Først tenkte jeg bare «hva er det du snakker om». En Tesla i vannet er jo ikke noe man hører om hver dag, sier Nicholay Nordahl. 1. februar reddet han to personer fra en synkende Tesla i Oslofjorden.

Brian Cliff Olguin

Nicholay ble redningsmann da Teslaen havna i fjorden

Hjelpepleier May Brit Bang (f.v.), helsefagarbeider Silje Eike og lærling Madelen Mæland henter ut medisin. Det er tre ansatte på vakt på natta. I dag får de hjelp av en lærling i tillegg.

Hjelpepleier May Brit Bang (f.v.), helsefagarbeider Silje Eike og lærling Madelen Mæland henter ut medisin. Det er tre ansatte på vakt på natta. I dag får de hjelp av en lærling i tillegg.

Jan Kåre Næss

På dette sykehjemmet må alle ansatte jobbe nattevakt

To oljearbeidere jobbet store deler av arbeidstiden sin som innleid på et flerbruksfartøy, men fikk ikke like vilkår som de fast ansatte. Nå har de fått medhold i retten om at de skulle fått det. Bildet er av flerbruksfartøyet «North Sea Gigant» og er kun ment som illustrasjon.

To oljearbeidere jobbet store deler av arbeidstiden sin som innleid på et flerbruksfartøy, men fikk ikke like vilkår som de fast ansatte. Nå har de fått medhold i retten om at de skulle fått det. Bildet er av flerbruksfartøyet «North Sea Gigant» og er kun ment som illustrasjon.

Arkivfoto: Vigdis Askjem (Illustrasjon)

To oljearbeidere fikk lavere lønn enn kollegaene. Nå får de flere hundre tusen i erstatning

Etter pandemien hadde ikke tillitsvalgt Gro Enger og kollegene noe kontor å komme tilbake til.

Etter pandemien hadde ikke tillitsvalgt Gro Enger og kollegene noe kontor å komme tilbake til.

Herman Bjørnson Hagen

Gro fikk valget mellom sluttpakke, fem timers pendling eller hjemmekontor for alltid

– Sosialarbeidere kan godt være en litt stoltere profesjon, sier Hilma Nikolaisen.

– Sosialarbeidere kan godt være en litt stoltere profesjon, sier Hilma Nikolaisen.

Fartein Rudjord

«Systemet» har ikke gjort det lett for alenemor Hilma

– Vi har råd til å la være å ta innover oss hva energi faktisk koster, sa Statnett-direktør Hilde Tonne i podkasten Stavrum & Eikeland.

– Vi har råd til å la være å ta innover oss hva energi faktisk koster, sa Statnett-direktør Hilde Tonne i podkasten Stavrum & Eikeland.

Leif Martin Kirknes

Hvis Statnett-sjefen fikk velge, hadde strømstøtten blitt fjernet

UT AV VESTBREDDEN: UNI Global Union-leder Christy Hoffman vil ha Oljefondet ut av okkuperte områder.

UT AV VESTBREDDEN: UNI Global Union-leder Christy Hoffman vil ha Oljefondet ut av okkuperte områder.

Brian Cliff Olguin

20 millioner arbeidere fra 150 land med Palestina-krav til Oljefondet

– Jeg møter mange unge som er redde for å om de har råd til å bli gamle, sier NTL Ung-leder John Magne Pedersen Tangen.

– Jeg møter mange unge som er redde for å om de har råd til å bli gamle, sier NTL Ung-leder John Magne Pedersen Tangen.

Guro Gulstuen Nordhagen

– Mange blir utbrent før de passerer 35. Det skremmer vettet av meg

Kommentar

Her er vi vitne til en prosess hvor det er svært vanskelig å reversere arven etter Erna Solberg, skriver Kjell Werner.

Her er vi vitne til en prosess hvor det er svært vanskelig å reversere arven etter Erna Solberg, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

Erna splittet fagbevegelsen

Drytech er best kjent gjennom produktet Real Turmat: Frysetørkede middagsmåltider til å ha i tursekken. Nå varsler bedriften permitteringer. – Surt, sier tillitsvalgt i den lokale NNN-klubben, Patrik Solberg.

Drytech er best kjent gjennom produktet Real Turmat: Frysetørkede middagsmåltider til å ha i tursekken. Nå varsler bedriften permitteringer. – Surt, sier tillitsvalgt i den lokale NNN-klubben, Patrik Solberg.

Erlend Angelo

Turmat-produsent må permittere når Forsvaret ikke fornyer kontrakten

Erling Slyngstad-Hægeland

Badeklubb på jobb: – Gøy at vi kan møtes uten klær

Hovedtillitsvalgt i Store Norske, Rune Mjelde (t.v.), og Svein Jonny Albrigtsen har kjempet for å bevare kullarbeidsplasser på Svalbard i årevis. Mjelde etterlyser en plan for hva som vil skje når Gruve 7 etter planen skal stenges neste år. (Arkivfoto)

Hovedtillitsvalgt i Store Norske, Rune Mjelde (t.v.), og Svein Jonny Albrigtsen har kjempet for å bevare kullarbeidsplasser på Svalbard i årevis. Mjelde etterlyser en plan for hva som vil skje når Gruve 7 etter planen skal stenges neste år. (Arkivfoto)

Katharina Dale Håkonsen

Gruvearbeidere: – Regjeringen tar bort livsgrunnlaget til 70 ansatte

Kristiansund snur om kravet til bedrifter med skjenkebevilling.

Kristiansund snur om kravet til bedrifter med skjenkebevilling.

Sissel M. Rasmussen

Ansatte i utelivet skulle få bedre kår. Nå snur kommunen


Flere saker