LO-leder Peggy Hessen Følsvik og administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO kan se fram til to intense dager når årets lønnsoppgjør skal avgjøres
Leif Martin Kirknes
Mellomoppgjøret 2021
Lønnsoppgjøret: Slik foregår meklingen
To harde døgn venter partene før resultatet i årets lønnsoppgjør er klart eller det blir streik.
torgny@lomedia.no
Fredag formiddag klokka ti møtes partene i mellomoppgjør til mekling. Da har LO og NHO under to døgn på seg for å bli enige. Hvis ikke kommer over 31.350 arbeidstakere til å gå ut i streik. Meklingen vil foregå på hotell Opera i Oslo. Riksmekler Mats Wilhelm Rulands oppgave er å geleide partene fram til enighet. Fristen løper ut midnatt, natt til søndag.
Siste: LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
Kommentar: «Norske journalister kjøper NHOs skambud til vanlige folk»
Strengt smittevern
– Dette kommer til å bli en utfordrende mekling, men jeg er alltid optimist, og det bør være mulig å løse denne meklingen uten konflikt, sier Ruland til FriFagbevegelse.
Under meklingen kommer det til å være et strengt smittevernregime. Det er partene vant til, for det er det samme regimet som har blitt fulgt under forhandlingene, fram til bruddet 25. mars.
Vanligvis er hele delegasjonene samlet under meklingen. Denne gangen blir det bare de såkalte engere utvalgene som er fysisk til stede. De engere utvalgene består av fire personer fra hver side. Fra LO kommer LO-leder Peggy Hessen Følsvik, nestleder Roger Heimli, LO-økonom Roger Bjørnstad og leder for forhandlingsavdelingen Knut Bodding. NHO stiller med administrerende direktør Ole Erik Almlid, direktør for arbeidsliv Nina Melsom, forhandlingsdirektør Rolf Nergård og sjeføkonom Øystein Dørum.
Se lista: Her kan det bli streik i årets lønnsoppgjør
Krevende for delegasjonslederne
Åpningsmøtet for meklingen kommer til å bli gjennomført på Teams slik at alle i delegasjonene skal kunne følge med. De som ikke får være fysisk til stede i lokalene, må følge resten av meklingen digitalt.
Dette er den samme måten som flere meklinger ble gjennomført på i fjor høst. Da var oppsummeringen at en slik måte å organisere meklingen på, var spesielt krevende for delegasjonslederne.
Det er to hovedspørsmål som meklingene kommer til å dreie seg om: den økonomiske ramma for oppgjøret og lavlønnstillegget.
NHO har sagt at arbeidstakerne ikke kan få like stor lønnsvekst som prisstigningen. Det vil si at folk flest får mindre å handle for enn de har i år. LO har krevd at kjøpekraften skal opprettholdes. NHO er imot at det gis et eget lavlønnstillegg. Hvis det skal gis, skal det omfatte færre enn tidligere år. For LO er lavlønnstilleggene så å si et prinsipp.
Godt nytt: Nav er klare for å betale ut feriepenger på dagpenger før sommerferien
Fire oppgjør
Egentlig er det fire lønnsoppgjør som foregår parallelt.
Det største oppgjøret er mellom LO og NHO. Det omfatter 179.000 arbeidstakere. Her er 23.544 arbeidstakere klare til å streike.
Parallelt med dette mekler YS og NHO i de samme bransjene. Dette oppgjøret omfatter 15.683 arbeidstakere. YS har varslet streik for 4130 medlemmer.
I tillegg til dette skal en forhandle bussbransjeavtalen for den delen som ikke er en del NHO-området. Bussbransjeavtalen er komplisert fordi den involverer to ulike arbeidsgiverforeninger og fire fagforbund i LO og YS.
LO-forbundene er Fellesforbundet, Fagforbundet og Jernbaneforbundet. YS-forbundet er Yrkestrafikkforbundet, YTF. Både NHO og Spekter er arbeidsgivere i bussbransjeavtalen. LO og YS må derfor forhandle med Spekter også. I tillegg til LO-NHO-området kan det også bli streik Spekter, for bussene i Vy. Vy er ikke med i NHO, men i Spekter.
Denne skaper debatt: Christine lever på 14.300 kroner i måneden: – Norge har råd til å gjøre dette på en bedre måte
200.000 arbeidstakere
I denne delen av bussbransjeavtalen har LO 2524 medlemmer, nesten alle er klare for å streike. YS har 1293 medlemmer. Også de tar ut nesten alle.
I realiteten er det LO-NHO-oppgjøret som bestemmer om det blir streik eller ikke. De tre andre oppgjørene vil godta dette resultatet.
Til sammen gjør det at oppgjøret omfatter 198.500 arbeidstakere, og 31.348 av dem er streikeklare i prinsippet fra søndag morgen. Men siden de færreste jobber søndag, vil en streik bli effektiv først fra mandag morgen.
Sjansen for at riksmekler Mats Ruland skal få partene til å bli enige, er ganske stor. Ikke en eneste gang siden krigen, da dagens forhandlingssystem ble etablert, har det blitt streik i et mellomoppgjør mellom LO og NHO.
Aktuelt: – Uføre skal ikke trekkes i trygd mens de er innlagt, sier SVs helsepolitiske talsperson
Mest lest
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
– Jeg, rotter og kakerlakker er vel de eneste som overlever en atomvinter. Etter å ha vært her noen år er det ingenting som biter lenger, sier renovatør Daniel Sebergsen.
Ida Bing
Daniel er utsatt for sopp og bakterier hver dag: – Vi vet jo ikke hva vi står og puster inn
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
KAN GÅ AV TIDLIG: Ansatte innen brann og redning er blant dem som kan gå av tidlig i dag. Trepartssamarbeidet som nå er satt i gang skal munne ut i nye regler for om de fremdeles skal kunne gå av tidligere enn andre, eventuelt når og hvordan de i såfall skal tjene opp til alderspensjon samtidig som de går av tidlig.
Lars Magne Hovtun/OBRE
I disse yrkene kan du gå tidligere av med pensjon
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Martin Guttormsen Slørdal
Fagbevegelsens egen storstue har flere ganger brukt vektere uten tariffavtale. Nå vil LO rydde opp
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox
NRK kan gå i svart fra midnatt
GJENBRUK: Rene aluminiumsspon har blitt komprimert til briketter og ligger klare til å bli resirkulert. I induksjonsovnen, som Ingri Gryteselv Løkholm har ansvar for, skal skrap-aluminiumet smeltes. Da kan det videre blandes med primæraluminium og andre metaller til de ulike legeringene som markedet etterspør.
Petter Pettersen
Ingri (22) leder grønn gigantsatsing: – Det her er en «once in a lifetime»-mulighet
Hva skjer når et lønnsoppgjør går til tvungen lønnsnemd?
FriFagbevegelse/NTB