Antall voldshendelser i norske fengsler var rekordhøyt i 2016. Både ansatte og innsatte er utsatt (illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
Voldstallene er fordoblet siden 2014
1048 voldsepisoder mot ansatte i norske fengsler i 2016
Siden 2014 har det vært en dobling av antall registrerte vold- og trusselhendelser mot ansatte i norske fengsel. I 2016 var det 1048 hendelser.
I 2014 var tallet 508, og i fjor var det 801 registrerte vold- og trusselhendelser mot ansatte i norske fengsel. Aldri før har fengselsansatte vært utsatt for mer vold og trusler.
Kari Henriksen (Ap) er opprørt.
– Jeg skulle likt å se den arbeidsplass som hadde så høy økning antall hendelser med vold og trusler uten at det hadde fått konsekvenser for arbeidsgiver, som her er justisministeren. Nå må han sørge for at vold- og trusselhendelsene går ned, sier Kari Henriksen (Ap), medlem av justiskomiteen på Stortinget.
Også innsatte er utsatt for vold av medfanger. Lørdag ble en innsatt drept av en medinnsatt i Ringerike fengsel.
Ap: Statsråden kuttet selv
Siden 2014 er budsjettene i kriminalomsorgen kuttet med 150 millioner kroner. Arbeiderpartiet har hatt tett dialog med Norsk Fengsels- og Friomosrgsforbund (NFF) om konsekvensene av kuttene i driftsbudsjettet.
I juni 2015 stilte Arbeiderpartiet spørsmål til justisministeren om konsekvensene av de manglene bevilgningene.
– Da svarte statsråden at ansatte opplevde uro i fengslene. Allerede da visste statsråden dette, men likevel har han kuttet ytterligere, sier Ap-politikeren og legger til at vold og trussel-situasjonen ikke var nevnt med et ord i 2017-budsjettet, noe som gjorde det umulig for Stortinget å diskutere vold og trussel-situasjonen i fengslene.
• Tillitsvalgt i Bergen fengsel er redd for at ansatte kan bli drept på jobb
Ap mener statsråden forsømmer sitt ansvar
Kari Henriksen mener at vold og trussel-situasjonen er forsømt og har påpekt det overfor politisk ledelse.
– Da Arbeiderpartiet bad justisministeren svare på hvilken effekt avbyråkratisering har gitt for driften, fikk vi til svar at avbyråkratisering ikke følges opp med tilbakemeldinger eller rapportering, sier hun.
– Justisministeren aner ikke hvilke konsekvenser kuttene har for ansatte og innsatte. Nå bør justisministeren så fort som overhodet mulig få en gjennomgang fra direktorat og fagforeningene om konsekvensene av budsjettkuttene knyttet opp til sikkerhetsarbeid, rehabilitering og innhold i fengsel. De tre tingene er kjernen i vår kriminalomsorg.
– Hvis sikkerhetsarbeid, rehabilitering og innhold i fengsel ikke sikrer at innsatte kommer ut og gjør mindre kriminalitet, har ikke soningen vært effektiv. Da forsømmer justisminister sitt ansvar.
Fikk du med deg denne: Seksualforbrytere på kurs for å hindre nye overgrep
UANSVARLIG: Kari Henriksen mener justisministeren har forsømt sitt ansvar når volden og truslene i norske fengsel bare øker.
Ole Palmstrøm
Justisdepartementet er kjent med utviklingen
– Jeg er godt kjent med utviklingen i vold- og trusselhendelser. Departementet får informasjon fra direktoratet om utviklingen, og de tiltak direktoratet iverksetter sammen med tillitsvalgte og vernetjeneste. Jeg ble også informert i et møte med de tillitsvalgte 13. februar. Det er en utvikling som jeg kommer til å følge med på, og ikke minst de tiltak som kriminalomsorgen iverksetter, sier statssekretær Anette C. Elseth (Frp) i en epost til NFF-magasinet.
Regjeringen synes det er bra at det er større fokus på melde fra om avvik i fengslene. Kriminalomsorgsdirektotatet (KDI) har satt ned en arbeidsgruppe som skal se på rapportering og tiltak når det gjelder temaet vold og trusler. I denne arbeidsgruppen sitter også de ulike fagforeningene.
– Vi ser frem til resultatet av dette arbeidet, men før dette kommer, må vi også se på kortsiktige tiltak, sier statssekretæren.
• Voldelig passasjer får fortsatt være med bussen
Departementet følger med på bemanningen
Elseth understreker at alle etater skal effektivisere gjennom avbyråkratiserings- og effektiviseringsreformen (ABE-reformen).
– Jeg følger med på bemanningsutviklingen i kriminalomsorgen. Jeg er spesielt oppmerksom på utviklingen i bemanningen i fengslene. Rapportene fra direktoratet frem til i fjor tyder på at effektiviseringen har skjedd gjennom færre stillinger i administrasjon og ledelse, noe som er formålet, sier statssekretæren.
Har du lest denne: Tillitsvalgte varslet myndighetene før drapet
Frp-politikeren mener Kari Henriksen legger for ensidig vekt på ABE-reformen.
– Hun forteller ikke om alle tiltakene vi har bevilget penger til. Regjeringen bygger nye fengselsplasser, styrker tilbudet til psykisk syke og innsatte med rusproblemer og sørger for at flere kan sone med elektronisk kontroll, sier Elseth.
NEGATIV SPIRAL: Rita Bråten i NFF er bekymret for økningen av vold- og trusselhendelser i norske fengsel.
Ole Palmstrøm
NFF vil snu trenden
– Vi er bekymret for økningen. Det er viktig at en ser på hvordan utviklingen kan snus. NFF er glad for at det direktoratet har tatt økningen og vår bekymring på alvor, sier NFF-leder Rita Bråten.
KDI prioriterer arbeidet mot vold og trusler
– Et hvert tilfelle av vold og trusler er et tilfelle for mye, og økningen i registrerte avvik er bekymringsfull, sier direktør Marianne Vollan i KDI.
KDI vet at noen enkeltinnsatte står for relativt mange hendelser, slik at belastningen kan variere mye fra en enhet til en annen.
– KDI har arbeid mot vold og trusler som et høyt prioritert område i 2017, og vi følger utviklingen nøye, sier Vollan.
KDI jobber tett med fagorganisasjonene
KDI har styrket arbeidet mot vold og trusler med en HMS-rådgiver som følger opp avviksmeldingene fra de ansatte og analyserer trender i materialet.
– Vi har også hattt møter med fagforeningene om saken, og vi har oppnevnt en koordineringsgruppe der direktoratet, fagforeningene og vernetjenesten sammen skal analysere avvikstallene og komme med forslag til tiltak. Utviklingen i registrerte tilfeller av vold og trusler er også tema i det sentrale arbeidsmiljøutvalget i kriminalomsorgen, sier Vollan.
Les også:
• Drapet i Ringerike fengsel kunne vært unngått
Les mer:
• – Drapet er en stor belastning for de fengselsansatte
• Stadig mer krevende innsatte gjør arbeidsdagen i fengsel utrygg
• Fengselsansatte frykter for sikkerheten
• Debattinnlegg: Drapet i Ringerike fengsel kunne vært unngått
• Debattinnlegg: Kjenner du deg fortsatt ikke igjen, herr justisminister?
• Debattinnlegg: Fengselsbetjenter står helt ytterst på kanten av stupet
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben: – Har blitt noen søvnløse netter
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
LO-lederen: Erna Solberg sprer bevisst feilinformasjon om innleie
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Gjenåpningen av Follobanen ble onsdag nok en gang utsatt, foreløpig på ubestemt tid.
Bane NOR
Follobanen bygget med flere vrakede deler ved en feil
Flere hundre lærere var til stede da Utdanningsforbundet hadde markering foran Stortinget i Oslo i forbindelse med den lærerstreiken i fjor høst.
Håkon Mosvold Larsen / NTB
Snart får lærerne vite hva den nye lønna blir
Jan-Erik Østlie
Flottere kantine finnes neppe: Freia-sjefen engasjerte Edvard Munch
Arbeidet med særaldersgrense pågår, og til sommeren skal regelverket avklares.
Tri Nguyen Dinh