Fra Fontenehuset til Arbeidsmandsforbundet
Med lidenskap for fagbevegelsen er Nina Galta ny distriktssekretær for Arbeidsmandsforbundet i Rogaland og Agder.
Nina Galta er ny distriktssekretær i Norsk Arbeidsmandsforbunds avdeling Sør-Vest, som dekker Rogaland og Agder.
Saken oppsummert
oystein@lomedia.no
Norsk Arbeidsmandsforbund har fått ny distriktssekretær i avdeling 7 Sør-Vest. Fram til Ole-Jarl Madland går av med pensjon etter landsmøtet neste år, er det to distriktssekretærer i avdelingen.
Nina Galta skal jobbe i en region som dekker Rogaland og Agder, med kontorer både i Stavanger og Kristiansand.
– Jeg gleder meg voldsomt til å drive med fagforeningsarbeid igjen. Det er noe jeg liker godt, sier Galta.
Hun har lang erfaring fra fagbevegelsen. Allerede i 20-årene startet hun som ungdomstillitsvalgt og senere ungdomssekretær i Fagforbundet. Deretter jobbet hun i Handel og Kontor som organisasjonsmedarbeider, og har også vært aktiv politiker for Arbeiderpartiet. I dag er hun LO-leder i Stavanger og omegn.
– Jeg har alltid vært engasjert i fagbevegelsen. Nå ser jeg frem til å bli kjent med medlemmer og tillitsvalgte, og lære mer om regionene i Sør-Vest. Distriktssekretær Ole Jarl Madland har lang fartstid, så jeg gleder meg til å lære mye av ham, sier hun.
Bakgrunn fra Fontenehuset
De siste elleve årene har Galta vært daglig leder på Fontenehuset i Stavanger, et arbeidsfellesskap for mennesker som har eller har hatt psykiske helseutfordringer.
– Fontenehuset gir folk meningsfulle oppgaver og en mulighet til å være en del av et fellesskap. Det har vært utrolig givende, forteller hun.
Hun bor i Stavanger, ikke langt fra sentrum, med kort vei til Folkets Hus på Løkkeveien.
– Der trives jeg godt, sier hun.
Når hun ikke jobber, liker Galta å reise og oppleve andre kulturer. Hun er glad i å lage mat og invitere til selskap, og setter pris på den sosiale kosen rundt middagsbordet.
– Og så prøver jeg å holde meg i form. Jeg liker å trene, forteller hun.
– Blir skambra
På spørsmål om det er noe hun ikke gleder seg til, svarer Galta med et smil:
– Det har jeg ikke tenkt på i det hele tatt. Jeg bare gleder meg. Det blir skambra. Det blir fint å bli kjent med nye kollegaer og sette seg inn i lov- og avtaleverket igjen. Det er sikkert noe som har endret seg siden sist.
Norsk Arbeidsmandsforbund er et av de eldste forbundene i Norge, med et bredt spekter av yrker.
– Det blir kjekt å lære mer om det, sier hun.
Dette er en sak fra
Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.
Nå: 0 stillingsannonser

