Kvinner fortsatt underrepresentert
Selv om Handel og Kontor har over 74 prosent kvinnelige medlemmer, gjenspeiles det dårlig blant forbundets valgte og ansatte.
eva.ler.nilsen@lomedia.no
I HK er kvinner underrepresentert, viser en ny undersøkelse fra Fafo.
HK dårlig ut
Blant LOs ti forbund med kvinnedominert eller blandet medlemsmasse finner vi to kvinner og åtte menn som forbundsledere. Tolv av LOs forbund har økt sin kvinnerepresentasjon siden forrige gang Fafo hadde en slik telling, i 2003.
To forbund har færre kvinner enn forventet i forbundsstyret og kvinneandelen har heller ikke økt. Det er HK og Postkom, viser Fafo-undersøkelsen.
- Blant de tre kvinnedominerte forbundene Handel og Kontor, FO og Fagforbundet har HK er kvinneandel som er klart lavere enn i medlemsmassen, skriver Fafo i sin rapport.
Ikke representert
Tallene ved årsskiftet viser at HK har 74,6 prosent kvinnelige medlemmer. På siste landsmøte var 63 prosent av delegatene kvinner. I representantskapet er kvinneandelen 51 prosent og i forbundsstyret er den 42.
Også på det regionale og lokale planet i HK er det flere menn i posisjoner emm man kunne forvente ut fra medlemsmassen. Ac de 28 HK-avdelingene som Fafo har sett på, er 18 ledet av kvinner. Det gir en kvinneandel på 64 prosent.
- Selv om tillitsvalgte i HK peker på flere utfordringer når det gjelder å motivere kvinner til å påta seg tillitsvarv, så er det ikke her forbundet synes de har den største likestillingsutfordringen i dag. Det pekes på at det er større utfordringer knyttet til å få flere kvinner inn i faglige og administrative stilinger i forbundet, skriver Fafo i rapporten.
Menn er ansatte sjefer
Det trekkes spesielt fram at samtlige av HKs ansatte regionkontorleder er menn. - Det betyr at forbund som ønsker å øke kvinneandelen må ha en bevist politikk på dette i forbindelse med nyrekrutteringer, skriver Fafo.
Undersøkelsen viser generelt sett at mannsdominerte forbund tenderer til å overrepresentere kvinner og at kvinnedominerte forbund overrepresenterer menn.
Mest lest
LO-leder Peggy Hessen Følsvik, riksmekler Mats Ruland og NHO-leder Ole Erik Almlid etter at partene hadde blitt enige i lønnsoppgjøret.
Håvard Sæbø
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Har du krav på gratis tannbehandling uten å vite det? Sjekk lista
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
Ole Erik Almlid og Peggy Hessen Følsvik.
Leif Martin Kirknes
LO og NHO er enige om årets lønnstillegg. Dette ble resultatet
LO Media
Fagbevegelsen er samstemt: SV må med i en ny rødgrønn regjering
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet