– Vi har god tid
Næringsminister Sylvia Brustad (Ap) sier hun ikke er opptatt av å finne en løsning på Aker-striden før Arbeiderpartiets landsmøte lørdag.
Flere har ment at det er viktig for Arbeiderpartiet å finne en løsning på Aker-konflikten før partileder Jens Stoltenberg holder sin åpningstale på Arbeiderpartiets landsmøte i Oslo lørdag. Men nærings- og handelsminister Sylvia Brustad (Ap) sier at hun ikke lar seg stresse av Ap-landsmøtet og at Aker-samtalene går sin gang uavhengig av møtet.
– Vi har god tid, sier Brustad om forhandlingene som hun selv ikke deltar i.
Heller ikke torsdag kom partene i striden rundt de omdiskuterte Aker-transaksjonene fram til noen løsning. Det er blitt antydet at en løsning ikke vil komme før mandag.
At Kjell Inge Røkkes Aker har solgt fem selskaper til Aker Solutions ASA uten at staten har godkjent avtalen, liker regjeringen dårlig. Avtalen har påført staten milliardtap fordi aksjene har falt i verdi.
Ingen endring
– Samtalene er konstruktive og jeg håper fortsatt på en løsning, men den er ikke her nå, sa Brustad til NTB torsdag kveld.
Hun vil ikke si noe om hva som blir veien ut av den fastlåste konflikten mellom regjeringen, svenske Investor og Saab på den ene siden, og Aker ASA på den andre. Hvilken tidsramme partene har, innholdet i samtalene og hvilke personer som sitter rundt forhandlingsbordet ønsker hun heller ikke å uttale seg om. Men hun sier regjeringen fortsatt mener kjøpet av de fem selskapene må behandles av generalforsamlingen i Aker Solutions.
– Du kan trygt si at det ikke er noen endring i situasjonen fra onsdag kveld, sa konserndirektør Geir Arne Drangeid i Aker ASA om forhandlingene torsdag formiddag.
Heller ikke han ønsker å kommentere status underveis.
Ekspertstøtte
Jussprofessor Tore Bråthen ved Handelshøyskolen BI og en rekke av toppene i Juss-Norge gir i et notat Røkke full støtte i striden om Aker Solutions-kjøpene.
– Vi som står bak notatet er helt på linje i disse spørsmålene, sier Bråthen.
Muligheten for et statlig søksmål mot Røkke har også vært antydet. Men heller ikke på dette punktet får regjeringen støtte fra ekspertene:
– For at et slikt søksmål skal føre fram, må man påvise at Røkke har gjort noe feil, og det er ikke påvist noen feil i saksbehandlingen så langt, sier Bråthen.
Han mener Røkke ikke har tøyd loven i denne saken.
– Nei, dette ligger innenfor lovens grenser. Den framgangsmåten som er valgt her, ville man også ha anbefalt i andre lignende saker, sier Bråthen. (ANB-NTB)
Mest lest
SETTE GRENSER: – Jeg klarte ikke se mine egne grenser for hvor mye jeg kunne jobbe. Nav-veilederen så mye tydeligere enn meg at jeg ikke ville klare å jobbe fullt. Men hun så også at det var bra for meg å jobbe. Takket være personlig oppfølging fra henne, klarte jeg det, sier Wenche Reppen. Nesten mot sin vilje søkte hun, og fikk innvilget, delvis uføretrygd.
Privat
Alenemor Wenche ble satt ut av spørsmålet fra Nav: – Evig takknemlig for hjelpen jeg fikk
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
«Trine» har posttraumatisk stresslidelse og går ikke ut av huset uten følge. Illustrasjonsfoto: Colourbox
Colourbox
«Trine» ble drapstruet på jobb. Nå har hun ikke vært ute av huset uten følge på to år
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
– Det verste var lønna og alle timene jeg måtte jobbe. Jeg hadde hele tida et håp om at lønnsnivået ville øke, sier Olatz Trojaola. Innfelt er skjermdump av brevet som beviser misbruket.
Irati Ayerza
Olatz (51) jobbet 700 timer uten å få ekstra betaling: – Jeg har det svart på hvitt
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
Malin Stavsøien kan juble over vedtaket i Stortinget som gjør at hun igjen kan få dagpenger.
Privat
Nå kan Malin (28) få dagpenger igjen: – Dette er en seier for fornuften
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Av hensyn til «Anne» og hennes familie er hun anonymisert i denne saken. Belastningen ved å stå fram er stor.
Ida Bing
«Anne» var innleid og mangla rettigheter på jobben: – Et mareritt å få positiv graviditetstest
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Debatt
Vi kan ikke se at det er noen god begrunnelse for at den alminnelige aldersgrensen skal være ulik i privat og offentlig sektor, skriver Camilla Barth hos Jussformidlingen.
Anna Granqvist
«Vil du jobbe så lenge sinnet og kroppen holder? Da får vi håpe du ikke er ansatt i stat eller kommune»
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh