500 norske ISAF-soldater
Forsvarsminister Grete Faremo sier den norske styrken i Afghanistan blir videreført i 2010.
ISAF-styrkene er sterkt presset militært, og det er høyst uklart når afghanerne selv kan ta mer av ansvaret.
Stortingsdebatten tirsdag om utviklingen i Afghanistan etter presidentvalget, viste bred enighet blant partiene om at Norge må opprettholde sitt bidrag og ikke foreta noen ensidig uttrekking på tvers av en felles NATO-strategi.
Faremo tegnet et dystert bilde av den militære situasjonen. Talibans krigføring er økende, og ISAF-styrkene er involvert i stadig hardere kamper i sør og øst i Afghanistan. Krigstrettheten øker i de største bidragslandene. Også norske styrker i det mer oversiktlige nord er i ukentlige trefninger med opprørere.
– Det var antatt at afghanske og amerikanske styrker neste sommer ville være i stand til å ta over noen av de norske oppgavene i Faryab. Det er nå klart at det ikke vil skje, sa Faremo.
Hvor går ISAF?
Ap-statsråden slår fast at opplæringen og treningen av afghanske styrker ikke er kommet langt nok til at de kan utføre tunge militære oppdrag på egen hånd.
Amerikanerne er låst i harde kamper i andre deler av landet og vil ikke påta seg mer. Bildet kompliseres av den store usikkerheten som rår rundt det framtidige amerikanske nærværet og anbefalingen fra ISAF-sjef Stanley McChrystal om ytterligere 40.000 soldater.
– Sikkerhetssituasjonen tilsier at det norske styrkebidraget blir videreført om lag på dagens nivå. Men vi vil løpende diskutere innretningen, sa Faremo.
Utenriksminister Jonas Gahr Støre (Ap) berømmet Frps Morten Høglund for å ha reist interpellasjonsdebatten, slik at det nye Stortinget kunne fordype seg i en av verdens vanskeligste konflikter. Støre varslet en stortingsmelding om Afghanistan på nyåret.
– President Hamid Karzai er den person det internasjonale samfunn må forholde seg til, uavhengig av hva man synes om valget. Det må vi legge bak oss. Det er økende sammenfall i det internasjonale samfunn om veien videre, og det skal stilles klare krav til presidenten og hans regjering, sa Støre.
Oppgjør med fortiden
Utenriksministeren understreket at Karzai må forplikte seg til å reformere og bygge ut afghanske institusjoner, og gi lokalsamfunnene mer innflytelse over egen hverdag. Han oppfordrer den nye regjeringen til å ta et oppgjør med fortiden.
– Det afghanske samfunn er låst i etniske og maktmessige strukturer, der de såkalte krigsherrene styrer. Disse forholdene må det ryddes opp i for at Afghanistan kan bli et normalt fungerende land i regionen. Først da kan oppdraget sies å være avsluttet, sa Støre.
Han uttrykte stor uro for utviklingen i regionen og sa at Afghanistan og Pakistan kjemper for sine liv som nasjoner, og at Norges sikkerhet berøres av utfallet.
– Ett av grepene vi tar, er å vri den militære innsatsen til opplæring av afghanske styrker. Dette er NATOs nye kurs. Dessuten må nabolandene inkluderes i prosessen og ta sin del av ansvaret. Vi kan ikke vende oss bort fra Afghanistan. Det som skjer her, vil prege internasjonal politikk i mange år framover, sa utenriksministeren. (ANB-NTB)
Mest lest
Elisabeth Thoresen som leder AAP-aksjonen, forteller at hun har blitt kontaktet av flere som er rammet i denne saken, som sier de har vært tydelige overfor Nav om at de ikke ønsker at deres informasjon skal være åpent tilgjengelig.
Jan-Erik Østlie
Bekymret for Nav-brukere med hemmelig nummer: – Det er her den store fadesen kan ligge
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Privat
Ryszard har jobba i Norge i 13 år. No står han utan ei krone i inntekt
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Fra mandag kan dagpendlere fra Sverige og Finland igjen kunne komme på jobb i Norge. (Illustrasjonsfoto)
Ola Tømmerås
LO glad for løsning for dagpendlere fra Sverige og Finland, men etterlyser kompensasjon
Direktør Tor Asak Giæver og personalsjef Mari Ulven Blekkerud sendte ut de første permitteringsvarslene grunnet covid-19.
Helge Rønning Birkelund
240 ansatte fikk permitteringsvarsel. Slik klarte bedriften å beholde alle
Næringsminister Iselin Nybø (V) sier at det ikke er umulig å utelate eiendomsbransjen fra kompensasjonsordningen, men at det har noen utfordringer ved seg. (Illustrasjonsfoto)
Colourbox
Boligspekulanter tjener på tomme leiligheter: – Folk forstår ikke at dette er mulig
Marianne Borgen (SV)
Jan-Erik Østlie
Oslos ordfører vil kutte i egen lønn
Illustrasjon
Roy Ervin Solstad
Nå blir det glede på kysten: Fergeprisene går ned
IKKE LIKE SIKKERT: Nils Ole Morken (f.v.), Glenn Noss og Johannes H. Haugen konstaterer at stemningen blant verkstedarbeiderne i Lodalen er laber. Usikkerhet rundt arbeidssituasjonen har gjort at flere vurderer å bruke kompetansen sin et annet sted.
Morten Hansen
Verkstedarbeiderne i Lodalen vet ikke om jobbene blir flyttet: – Vi har veldig lite vi skulle sagt
Kommentar
Visst ligger det både populisme, politisk teft og reaktive impulser bak Senterpartiets vekst, skriver Jo Moen Bredeveien.
Jan-Erik Østlie
«Den tradisjonen Sp skriver seg inn i, har pleid å gi voldsomt kraft i vår politiske historie»
PÅ JOBB PÅ TUR: Guro Vadstein går ofte tur med Buster i Østmarka. Da benytter hun anledningen til å ta flere jobbsamtaler.
Katharina Dale Håkonsen