Delte permisjonen i to
Sylvi Listhaug (Frp) og mannen Espen Espeseth delte permisjonen da de fikk Signe, men vil ikke tvinge flere til å gjøre som dem.
– Det var utrolig fint å være hjemme med den lille så lenge. Da blir man jo veldig mye bedre kjent. Og nå som vi er i gang med full jobb, merker vi jo at tida man har sammen blir veldig kort, sier Espen Espeseth til Dagsavisen.
Han er Frp-rådgiver på Stortinget, men vi møtes på konas topplederkontor i Oslo kommune, der han forteller om deilige hjemmedager med lille Signe. Og kona, byråd Sylvi Listhaug (Frp), forteller om luksusen å komme hjem til ferdig middag og et ryddet hjem.
– Jeg har en mann rødstrømpene kan misunne meg.
Ikke desto mindre nærer hun dyp frykt for at nybakt barne- og likestillingsminister Audun Lysbakken (SV) skal bruke sin nyvunne, radikale makt til å tvinge mennene hjem. Tredelt foreldrepermisjon er en av statsrådens nøkler til likestilling. Lysbakken tror tredelt permisjon er bra for far, for mor og – ikke minst – for barna. Frp-paret er ikke helt uenige i det siste, men sier likevel dette om Lysbakkens «kjærlige tvang»:
– Det er statens klamme hånd over menneskene. Folk må få velge selv. Det må være grenser for hvor langt inn i folks privatliv staten skal gå, mener de.
Flere fedre hjemme
Stadig flere menn følger Espens spor, og velger å være mer hjemme med sine små barn. Ifølge tall fra Nav mottok 20.496 menn foreldrepenger første halvår i år, en økning på åtte prosent fra samme periode i fjor. Seks av ti fedre som mottar foreldrepenger, tar permisjon på seks uker eller mer.
Likelønnskommisjonen argumenterer sterkt for tredeling av permisjonen, som den mener i sterk grad vil påvirke arbeidsgivernes forventninger til kvinnelige og mannlige arbeidstakere. For tallenes tale er klar: Far drar fra i karriere og lønn når barna er små. Norske kvinner tjener fortsatt bare vel 85 prosent av menn.
– Et mindre kjønnsdelt arbeidsmarked hadde vært en fordel, men jeg tror de aller fleste føler seg likestilt. Hvordan de velger å organisere livene sine har ikke noe med likestilling å gjøre, mener Listhaug.
– Hva er likestilling, da?
– At folk kan gjøre det de ønsker og nå de målene de har, uavhengig av kjønn. Kvinner kan nå så langt de vil, men man må selvfølgelig forsake noe, sier Listhaug.
De to hevder hardnakket at de har møtt verken overraskelse eller motforestillinger da de delte foreldrepermisjonen, heller ikke i partiet.
«Ga fra seg» permisjon til pappa
Listhaug innrømmer likevel glatt at hennes spesielle yrke – byråd med budsjett på 24 milliarder kroner og 20.000 ansatte – i stor grad påvirket valget om å gå raskt tilbake på jobb.
– Jeg syntes det var helt nydelig å være hjemme med Signe, vaske, lage mat, gjøre sånne husmorting. Men det er ikke sikkert at jeg hadde gitt fra meg like mye permisjon om jeg ikke hadde hatt en sånn jobb, smiler Listhaug.
Ideelt sett ville hun ha slettet både fedrekvoten på ti uker og de ni ukene som av medisinske årsaker er forbeholdt mor.
– Jeg vil heller ha alt i én pott, så får alle disponere tida si sjøl, sier Listhaug. (ANB)
* Norge var første land i verden som innførte en egen pappaperm i 1993.
* Total fødselspermisjon er 56 uker med 80 prosent lønn eller 46 uker med full lønn.
* I dag er fedrekvoten 10 uker, som bortfaller om far ikke tar den.
* Ni uker er forbeholdt mor: Tre uker før termin og seks uker etter fødsel
* I regjeringen og på Stortinget diskuteres nye endringer og utvidelser:
– å dele permisjonstiden i tre, og gi far «alenerett» på en tredel.
– å gi far helt selvstendig opptjeningsrett.
– utvide ordningen med én, to eller fire uker, og forbeholde disse far.
* De rødgrønne mener det blir mer likestilling og likelønn om flere menn tar en større del av permisjonen. (ANB)
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er en av Norges yngste yrkessjåfører
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Enigheten i Landsoverenskomsten for elektrofag (LOK) har ei økonomisk ramme på 3,7 prosent. (Arkivfoto)
Erlend Angelo
Den nye elektrikerlønna: 8,99 mer i timen og bedre betingelser for arbeidsreiser
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Først i fjor ble Katrine tilkjent 1,67 millioner. Nå vil hun hjelpe andre.
Per Flakstad
Katrine ble slått ned på jobb. Så startet en 13 år lang kamp mot Nav
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
ERFAREN: – Få deg fast jobb og bli medlem av en fagforening, råder det fortsatt stolte medlemmet av Handel og Kontor.
Brian Cliff Olguin
Torbjørn (92) har vært fagorganisert i snart 70 år. Her er hans beste råd
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
KLARE FOR KAMP: Vidar Martin Hasle Jensen og Lars Martin Mediaas i NTL Kommunal- og distriktsdepartementet er klare for å gå i streik om ikke kravene fra LO Stat blir møtt hos Riksmekleren.
Eirik Dahl Viggen