Solberg og Høyres velferdspolitikk
Erna Solberg skriver i sitt debattinnlegg i BA 30.11.10 om hvordan Høyre vil ta vare på et likestilt samfunn med små forskjeller mellom folk.
Solberg mener et velferdssamfunn sin fremste oppgave er å ruste folk til å stå på egne ben, mestre livet sitt og at de kan få bruke talentene sine. Mange vil nok mene at en viktig oppgave velferdssamfunnet har er å i det minste gi et minimum av velferdsgoder til alle innbyggerne. Eksempler kan være å støtte opp om de som trenger hjelp i ulike deler av livet som når en blir syk eller pensjonert. Å støtte opp om enkeltmenneskers muligheter til å realisere sitt fulle potensial er ikke det jeg ser på som velferdssamfunnets primære oppgave.
God utdanning og trygghet for helse og økonomi skriver Erna er viktig for Høyre. Det blir ikke en så veldig troverdig uttalelse om en kjenner til Høyres politikk. Når Høyre er for private skoler, private helsetjenester og kun et minimum av trygdeutbetalinger, ser jeg vanskelig hvordan Høyre skal kunne sikre god utdanning, helse og økonomi til alle i Norge uansett inntekt. Solberg ser for seg at det offentlige betaler for alle og både legger føringer for hvordan pengene skal brukes og hvordan alt i helsesektoren og utdanningssektoren gjøres. En sitter da igjen med institusjoner som en ikke har direkte folkevalgt styring over, og hvor en betaler mer enn for institusjoner i offentlig regi ettersom det er noen som skal tjene penger på å drive slike private institusjoner.
Kvaliteten kan ikke ventes å være nevneverdig bedre enn i offentlig regi, ettersom det er de folkevalgte som uansett setter krav til drift. Det er mulig å ha mangfold og innovasjon i offentlig regi også, ikke bare i privat, om det er dette innbyggerne ønsker. Ettersom vi lever i et demokratisk land hvor en kan påvirke hvilke institusjoner en vil ha, er dette mulig. Valgfrihet, som Høyre sier de er en tilhenger av, betinges av at alle faktisk har muligheten til å velge institusjon uavhengig av geografi, økonomi, antall plasser osv.
Solberg hevder at i samfunnet Høyre jobber for er det dine anlegg, evner og interesser som avgjør din fremtid. Hun mener at en i dag blir passivisert av myndighetene og at en ikke får muligheten til å stå på egne ben. Hva mener hun med dette? At en blir passivisert av å få et minstemål av penger til livsopphold? At en skal få muligheten til å stå på egne ben ved at en ikke har noen andre alternativer? Dette kan føre til at mennesker er nødt til å finne seg i hva som helst i arbeidslivet for å kunne brødfø seg og sine.
Solberg mener små forskjeller i samfunnet er en nordisk verdi uavhengig av parti. Da må en se på virkemidlene for å få et samfunn som har like muligheter for alle, og en må se på maktforholdene i samfunnet. Virkemidlene er selvfølgelig at en sikrer alle rettigheter som muliggjør at alle kan delta i like stor grad i samfunnet. Høyre kan ikke sies å være den fremste forkjemperen for dette ettersom rettighetene til de svakeste i samfunnet ikke er fremst på deres agenda.
Når det gjelder maktforholdene er arbeidstagere en gruppe som lett kan få lite makt under Høyres styre. Hadde Høyre fått bestemme hadde neppe LO, som representerer arbeidstagerinteressene til omtrent 870 000 mennesker i Norge, blitt tatt med på råd om hvordan en vil sikre et godt arbeidsliv. Dette ville forskjøvet maktbalansen til fordel for arbeidsgivere og politikere, og igjen gitt en skjevere fordeling av goder enn en har i dag (alt etter hvor velvillig politikerne hadde vært til å se arbeidstagere sine interesser).
Høyre vil holde fast på de sosiale ordningene, men neppe utbedre disse. De mener at de som tjener mest skal betale mest, men likevel så lite som mulig. Om alle skal ha lavere skatter og avgifter, om vi selger det meste som er i offentlig eie, hvordan skal en da finansiere et godt utdanningstilbud og helsetjenester til alle?
Solberg vil møte fattigdomsproblematikken med å få flere i jobb. Dette skal blant annet gjøres med «å gjøre det mer lønnsomt å jobbe». Dette leser jeg som, i lys av Høyres politikk, at en ikke skal ha et generelt høyere lønnsnivå i Norge, men at de som ikke jobber generelt vil få mindre utbetalt enn i dag. Dette selv om Solberg skriver at «De største forskjellene i Norge i dag, er mellom de som står i og utenfor arbeidslivet. De som får ta del i velstandsveksten, og de som ikke gjør det. Skillet vil vokse seg større og sterkere om vi ikke går løs på utfordringen i dag».
Høyre vil fortsatt ha små forskjeller mellom folk ved å satse på utdanning og et levedyktig næringsliv de utdannede kan jobbe i. Høyre vil gjøre næringslivet levedyktig ved å privatisere bedrifter, minimere skatter og øke midlertidige ansettelser. Dette vil føre til mindre inntekter til det offentlige, dårligere vern for ansatte og dermed økte forskjeller i Norge.
Mest lest
Butikken utlyste fire stillinger på 20 prosent. Da slo Grethe alarm
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
UTSLITTE: – Arbeidspresset har bare økt og økt, og pakkene er blitt flere og tyngre. Men det er folk som har det verre enn meg. Noen kommer hjem helt utslitt, og klarer ingenting, sier Vigdis Pedersen. Nå ser hun frem til å gå av med pensjon til sommeren.
Alf Ragnar Olsen
Vigdis har jobba i Posten siden 1981. Nå blir hun sett på som en byrde
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
LEI AV Å BLI LURT: Sylwester Niznik sier han må sjekke alt, og kjempe for seg selv. Han skulle gjerne byttet ut jobben i bemanningsbyrå med fast jobb hos en stor entreprenør.
Håvard Sæbø
Sylwester (34) vet bare når han har ferie, ikke om han skal jobbe i morgen eller neste uke
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
NY LØNN: Økt kjøpekraft var et hovedkrav da forhandlingene startet for over 3 200 industriarbeidere. Bildet er tatt hos Trelleborg Offshore.
Arkivfoto: Tonje Paulsen Solem
Her er den nye lønna til industriarbeiderne
KLUBBLEDER. Kim Olav Johansen er klubbleder for EL og IT Forbundet ved el- og automasjonsavdelinga ved Norske Skogs fabrikk i Skogn.
Knut Viggen
Nestleder i elektriker-fagforening risikerer å få sparken i Norske Skog
Rentenivået vil påvirke alle som har boliglån. Her er et knippe boliger på Grefsen i Oslo
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Revidert nasjonalbudsjett: Slik påvirker det lommeboken
Krister Sørbø, VG/NTB
Ut mot lønninger i næringslivet: – Grådigheten nærmer seg et nivå vi ikke har sett før
OLJESERVICE: Forhandlingene for oljeserviceansatte starter i dag. Blant dem er de ansatte ved Aker Solutions i Ågotnes. Bildet er fra Aker Solutions i Egersund, og er kun en illustrasjon.
Arkivfoto: Erlend Angelo
Brudd i forhandlingene for flere tusen oljearbeidere
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
Kronikk
Mens lønnsøkningen er på 3,7 prosent, er sosialhjelpssatsene bare justert opp med 1,4 prosent fra i fjor til i år, skriver Mimmi Kvisvik i denne kronikken.
Colourbox
«Velferdsstatens fallitt: Offentlige ytelser løfter ikke folk ut av fattigdom»
FORHANDLINGER. Forhandlingsdelegasjonen til EL og IT Forbundet/Heismontørenes Fagforening, før forhandlingsstart mandag 9. mai. Fra venstre Kristoffer Syversen, Markus Hansen, David Coron-Andersen, Trond Polden, Alexander Jordnes, Kim Andre Arnesen, Thomas Skoglund, Bård Naverud, Stian Andersson.
Knut Viggen