Mener Frp bløffer
Audun Lysbakken mener vedtaket på Frp-landsmøtet om å gjøre det vanskeligere for utenlandske borgere å få fulle trygderettigheter, er en bløff.
Partiet vil også hindre at utlendinger tar med seg trygderettigheter ut av Norge. Dette får barne- og likestillingsminister Audun Lysbakken (SV) til å kalle vedtaket en dobbeltbløff.
Han mener forslaget ikke lar seg gjennomføre på grunn av bestemmelsene i EØS-avtalen. Han viser til at sju av ti utenlandske borgere kommer fra land som er omfattet av avtalen, slik at de har fulle rettigheter i Norge.
– Må utfordre avtalen
– Vi må være villig til å utfordre EØS-avtalen og andre avtaler som gjør at ytelser går til borgere som ikke bor i Norge, sa Frps første nestleder Per Sandberg da han gjorde rede for resolusjonsforslaget som landsmøtet vedtok søndag.
– Frp serverer folk en dobbel bløff når de hevder at de later som de kan stoppe mesteparten av innvandringen til Norge og samtidig hindre at utenlandske borgere får ytelser fra Norge. Grunnsteinen i EØS-avtalen som Frp er sterke tilhengere av, er at folk kan flytte mellom land og ta med seg sine rettigheter, sier Lysbakken til NTB.
EØS-reglene gjelder ikke for innvandrere utenfor EØS-området, men Lysbakken understreker at langt de fleste som kommer til Norge er EØS-borgere.
– Ville blitt høyere med Frp
– Det er derfor innenfor dette området de store utfordringene knyttet til eksport av trygd gjelder. Eksporten ville blitt høyere dersom Frp fikk bestemme, fordi partiet vil ha høyere ytelser for de trygdene som det går mest av ut av Norge, kontantstøtte og barnetrygd, sier Lysbakken.
Partileder Siv Jensen innrømmer at hun er klar over EØS-regelverket.
– Men det betyr ikke at vi ikke skal gå inn i saken for å se på hva vi kan gjøre. Vi kan ikke bare resignere og si at vi ikke kan gjøre noe som helst, sier hun.
– Ikke verdens sosialkontor
I resolusjonen gjentas det at Norge ikke skal være hele verdens sosialkontor, og at det derfor er viktig å sette begrensninger for hvem som kan få norske trygdeytelser.
– Det er mange ytelser det er naturlig å forbeholde norske statsborgere. Fremfor alt slikt som kontantstøtte, barnetrygd, uførepensjon og andre tilsvarende ytelser. Det er også naturlig å diskutere nye terskler for når det skal oppnås fulle rettigheter i folketrygden, heter det i resolusjonen.
Det heter også at utlendinger som kommer til Norge selv må sørge for å ha et livsgrunnlag og må jobbe iherdig for å sikre seg og sine. Ingen skal heller kunne leve på trygd uten å lære seg norsk eller delta i det norske samfunnet. (ANB-NTB)
Mest lest
Pernille Kramås (23) tror mange uføretrygda blir sykere av å stå utenfor arbeidslivet. – Mange vil jobbe. Jeg håper arbeidsgiverne kan se forbi den enkeltes diagnoser, sier hun.
Ida Bing
Hun er 23 år og trygda: Vi blir aldri gitt en sjanse, mener Pernille
ORDNA FORHOLD: Med tariffavtale fikk Lars Hansen bedre lønn og ulempetillegg for å jobbe kvelder og helger.
Brian Cliff Olguin
Lars ble tilbudt 100.000 kroner i bonus, men sa nei. Han angrer ikke
De har alle tre lang fartstid i Finsbråten. Nå er trioen Marit Olstad (fra venstre), Nina Hansen og Heidi Solberg usikre på hva framtida vil bringe.
Erlend Angelo
Finsbråten legges ned: De ansatte gruer seg til å måtte ut på jobbmarkedet
HELSEPLAGER: Etter å ha operert begge tomlene, er Hege Sundsetviks gripeevne redusert.
André Kjernsli
Hege (54) tapte tusener i feriepenger som sykmeldt
KUNDERÅDGIVER: Sandra Tamnes har gått fra verkstedet til kontorpulten. Hun får gode råd fra avdelingssjef Steffen Grafsrønningen (bak).
Sandra (22) hjelper bilkunder: – Det er flest kvinner som er skeptiske
Hele Finnmark ville blitt rammet av busstreik dersom partene ikke hadde blitt enige i mekling, men nå kan bussene som her i Hammerfest fortsette å kjøre som før.
Roy Ervin Solstad
Ingen busstreik: Her er den nye lønna for bussjåførene
MARKERTE OVERTAKELSEN: – Kommunen skal ha hånda på rattet, det skal være gode lønns- og pensjonsordninger, og beboere skal ha det godt i det som er deres hjem, sa Victoria Marie Evensen, byråd for næring og eierskap under markeringen av overtakelsen av sykehjemmet:
Oslo kommune
Ansatte får opp mot 100.000 mer i lønn når kommunen overtar sykehjemmet
IKKE BARE OVERLEVE: – For å tørre å satse på musikken, og skape vår egen arbeidsplass, må vi få bedre tilgang til velferdsgodene i Folketrygden. Vi må kunne tenke på andre ting enn å overleve, nemlig å leve, sier musiker, sanger og lærer Hans Martin Austestad.
Yngvil Mortensen
Musiker Hans Martin fikk en uventet melding fra ledelsen - mistet inntekt og trygghet
Pål Lønseth, sjef for Økokrim, viser til flere eksempler der flyktninger arbeider svart.
Guro Gulstuen Nordhagen
Ukrainske flyktninger havner i kriminelle nettverk når de skal skaffe seg jobb, frykter politiet
Lørdag kan det bli busstreik hvis partene ikke blir enige. Sjekk oversikten for å se hvilke bussruter som blir påvirket.
Ola Tømmerås
Denne helga kan det bli busstreik. Sjekk oversikten
Debatt
Vi ønsker å komme trygt hjem til familien uten å frykte for helsa vår, skriver Markus Hansen.
Leif Martin Kirknes
«Vi ønsker å komme trygt hjem til familien uten å frykte for helsa vår»
Kommentar
Frontfagsforhandlingene gir en retning som bidrar til å holde prisveksten nede og lønningene oppe., skriver Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
«Vi øker lønna mest til de som har minst», skriver Jørn Eggum
– Dagens pensjonssystem rammer dem med de tyngste jobbene, fastslår NNN-leder Anne Berit Aker Hansen.
Helge Rønning Birkelund
Folk med de tyngste jobbene har ikke råd til å gå av med pensjon, mener forbundsleder
Elisabeth Thoresen i AAP-aksjonen forteller at karensåret har ført
Nanna Aanes Wolden
Regjeringen skroter «året uten penger» for syke og skadde som ikke er ferdig avklart i Nav
Kommentar
Kommunalminister Sigbjørn Gjelsvik (Sp) vil ikke love økte bostøtte.
Leif Martin Kirknes
«Det er på høy tid å forbedre ordningen med bostøtte»
REKORDÅR: Aldri har Vonmonopolet solgt så mye som i 2021. Det ønsker de ansatte skal gjenspeile seg i lønna deres.
Erlend Angelo
Polet gikk så det suste i 2021. Lønnstilbudet står ikke i stil, mener arbeidstakerne
Ifølge valgforsker Johannes Bergh har Ap og Sp mistet oppslutning mye raskere enn det som er vanlig etter et regjeringsskifte.
Tri Nguyen Dinh
Velgerne svikter de rødgrønne – flertallet ryker
Alle tilleggene gis fra 1. mai i år. (Illustrasjonsfoto)
Roy Ervin Solstad
Slik blir den nye lønna til renovasjonsarbeiderne
HAR TIL SALT I GRØTEN: Sigurd Aune i Sparebank 1, Benedicte Schilbred Fasmer i Sparebank 1 SR-Bank, Jan-Frode Janson i Sparebank 1 SMN, Jan Erik Kjerpeseth i Sparebanken Vest, Richard Heiberg i Sparebank 1 Østlandet, Liv Ulriksen i Sparebank 1 Nord-Norge, Per Halvorsen i Sparebank 1 Sørøst-Norge og Turid Grotmoll i Fremtind.
Lene Svenning
Dette tjener toppene i finansbransjen
Finansminister Trygve Slagsvold Vedum sammen med styreleder i Norges Taxiforbund, Øystein Trevland.
Jan-Erik Østlie