Gyldendal
Voksne vennskap
Monica Isakstuen:
Mine venner
Gyldendal 2021
jan.erik@lomedia.no
Joda, det er noe av det vanskeligste som fins: Vennskapet. Vil vi ha det? Er det verdt det? Klarer vi oss uten?
For mennesket er ifølge greske filosofer og andre tenkende og forskende mennesker et sosial dyr, vi greier oss ikke helt aleine. Robinson Crusoe er et mareritt av en drøm. Men av og til – ja, ganske ofte mener noen – trenger vi også å holde venner på avstand, få være aleine med vårt eget.
Noe av det som karakteriserer vennskapet er jo nettopp at venner bryr seg, de engasjerer seg i ditt liv. På godt og vondt. Når det er på godt, er alltid livet verdt å leve. Du liker det. Når dine venner engasjerer seg i deg, bryr seg om det på en måte du ikke liker, er det langt verre. Da kan det blir konflikt. Og den konflikten kan bli smertefull. For vennskap handler jo dypest sett om følelser. Og det er kanskje der skoen egentlig trykker. Følelser er ikke noe entydig, følelser kan være – ja, de er – både gode og vonde. Derfor er vennskap noe godt. Og vondt. Vi snakker om ambivalente følelser som betyr at de ofte rommer alt.
Monica Isakstuen, som romandebuterte i 2009, er kjent for å skrive tekster med sterke følelser. Bøker med temperatur, bøker der raseriet ofte tar overhånd. En av hennes romaner (fra 2018) heter til alt overmål «Rase» og handler ikke om etnisitet, men om en følelse.
Hennes siste roman, utgitt for bare noen måneder siden, heter altså «Mine venner» og handler om vennskapet. På godt og vondt, men kanskje mest på vondt. Det er en tekst som ikke er særlig handlingsdrevet, den ser nesten ut til å være skrevet i en slags rus. Men sånn er det sjølsagt ikke, det bare virker sånn. Bøker kan framstå for leserne som stream of conciousness, men er alltid redigerte inntil minste detalj. Teksten til Isakstuen er nesten som et episk langdikt med bevisste linjeskift. Samtidig møter vi replikkordskifter som ligner på dramatikk. Tegnsetting som kommaer og punktumer bryr forfatteren seg lite med – skjønt, dette er ikke skjødesløst, men snarere tvert imot helt bevisst formgivning av så vel forfatter som forlag. Det er gjennomtenkt, men likevel ikke noe vi trenger å henge oss unødvendig opp i.
Romanen er skrevet i jeg-form og inneholder også refleksjoner som er litt mer nedpå, litt advarende og beroligende. Som denne:
«Men!
vi må vel ikke være uvenner?
for hvis man er voksen inngår man kompromisser
hvis man er voksen, viser man respekt for andres
avvikende oppfatninger
hvis man er voksen, lytter man til en venns alvorlige betroelser
uten nødvendigvis å buse ut med sin egen mening
hvis man er voksen, holder man seg for god til å være skråsikker
hvis man er voksen, veier man ordene sine
hvis man er voksen, følger man med på den andres ansiktsuttrykk
når vedkommende snakker
hvis man er voksen, vet man når man skal holde kjeft
hvis man er voksen, sier man unnskyld
det var dumt av meg
unnskyld
det var ikke meningen å såre deg
unnskyld»
Så det er altså mulig. Hvis vi er voksne.
Isakstuens roman er en sterk temperert tekst som alle som reflekterer over vennskapets mange sider bør ta seg tid til å lese. Den er ganske avansert i komposisjon og handlingsgang, men svært rik og mangetydig i refleksjonsnivå. Språket er konkret, nært og til tider så treffende at det gjør vondt. Både i kropp og sjel. Boka er for voksne mennesker. God fornøyelse!
Mest lest
Jonas Gahr Støre og resten av regjeringen får frist til høstens statsbudsjett med å melde tiltak.
Jan-Erik Østlie
Nå har LO-forbund fått nok: Gir Støre strøm-frist
Kommentar
Märtha Louise må selvsagt få velge den livsledsageren hun vil, men vedkommende står ikke helt fritt til å gjøre hva som helst, skriver Kjell Werner.
Lise Åserud / NTB
«Durek gjør skam på kongehuset», skriver Kjell Werner
BEKYMRET: Hovedtillitsvalgt Marc Gayorfar i Folkehelseinstittutet er redd kuttene i de ekstra bevilgningen til koronarelatert arbeid vil ramme de ansatte.
Ole Palmstrøm
Ansatte raser over FHI-kutt: – Dette er takken fra Norge, liksom
PÅ JOBB 15:05: – Jeg pleier alltid å være ute i god tid. Liker å snakke med de på skiftet før mitt, for å få oversikt, sier Vidar Ekeberg på vei inn mot hovedinngangen på Østlandsterminalen
Alf Ragnar Olsen
Vidar (58) drar på jobb når andre reiser på helgetur: – Man blir litt i utakt med verden
Forbundsleder Ulf Madsen i FLT (t.v.) og forbundsleder Frode Alfheim i Industri Energi skal meisle ut en samarbeidsavtale mellom sine to forbund.
Kai Hovden
Slår de seg sammen, blir de et av LOs største forbund
– Markedskreftene har tatt over styringen. Som god sosialdemokrat mener jeg det er feil, sier Roar Flåthen.
Martin Guttormsen Slørdal
Flåthen: Kraftkrisen er Støres store test som statsminister
Alle førsteklassinger får gratis SFO fra høsten 2022. Illustrasjonsfoto/Arkivfoto
Karin E. Svendsen
Mange endringer fra 1. august: Gratis SFO for førsteklassinger og brillestøtte for barn
Regjeringen må styre unna lettvinte løsninger for å få bukt med de høye strømprisene, mener Trygve Svensson.
Jan-Erik Østlie
– Folk bør være 1000 ganger mer bekymret for Putin enn for Acer
Skuffet: Vetle Reinertsen Tvedt er lærling ved Universitet i Agder. Han skulle ønske lærlingene også kunne ta del i de lokale forhandlingene.
Privat
Vetle (19) får 40 kroner mindre i lærlinglønn enn kompisen som jobber i privat sektor
Terje Aasland bekrefter at regjeringen vurderer å legge fram forslag på fire tiltak for å dempe strømkrisen.
Martin Guttormsen Slørdal
Dette er de fire strømtiltakene regjeringen vurderer nå
Debatt
Nå må du Jonas og flere av de andre på Stortinget våkne og vise handling, skriver Merethe Solberg.
Erlend Angelo
«Når Støre går ut med at strømprisene kan bli enda dyrere, da klarer jeg ikke å sitte i ro»
INGEN QUICK FIX: LO-leder Peggy Hessen Følsvik maner til tålmodighet for alle som venter på at regjeringen gjør noe med de skyhøye strømprisene.
Sissel M. Rasmussen
LO-lederen advarer mot lettvinte strøm-løsninger
DET NYTTER: Etter at de fikk rutiner for å identifisere ofre for menneskehandel, klarte Ida Lindmo og fengselsbetjentene å tilbakeføre flere til et bedre liv.
Ole Palmstrøm
Fengselsbetjent Ida fanget opp at tolv innsatte var ofre for menneskehandel
Kommentar
Bedrifter og husholdninger trenger strømhjelp fra statens side, skriver Kjell Werner.
Brian Cliff Olguin
«Strømstøtten må ikke bli så omfattende at vi alle straffes med et rentesjokk»
MED LO I RYGGEN: LO-advokatene Rune Lium (t.v) og Nina Wærnhus representerte Frank Kjetil Olsen og EIvind Helleland i Salten og Lofoten tingrett.
Guro Gulstuen Nordhagen
Dommerne mente de hadde en god sak da de saksøkte staten for å få beholde jobben. Retten var uenig
FORTJENER MER: Det var ikke mye hjemmekontor på oss under pandemien. Vi skapte rekordresultatene for Posten og har gjort oss fortjent til rundt 30.000 kroner i tillegg, mener Roar Wiker på Skøyen.
Alf Ragnar Olsen
Roar sa nei til lønnsoppgjøret: – Vi skapte rekordresultater for Posten og fortjener mer
NORSK TIPPING: Kontroll av tippekuponger har blitt mer automatisert med tiden. I 1966 ble de scannet på mikrofilm, som her på avdelingen på Smestad i Oslo. Det var også strenge sikkerhetsbestemmelser. Mikrofilmene ble låst inne i hvelv, og Statskontrollen var involvert for å sørge for at alt gikk riktig for seg.
Sverre A. Børretzen/Faksimile "Samling og strid"
Her er noen av yrkene som har forsvunnet
Statsminister Jonas Gahr Støre sier regjeringen ser på to ulike varianter av makspris, men at det finnes argumenter mot begge løsningene.
Sissel M. Rasmussen
Støre skeptisk til makspris på strøm
Bård Hoksrud og Frp vil hasteinnkalle Stortinget for å instruere regjeringen i strømpolitikken.
Jan-Erik Østlie
Frp, Rødt og SV vil hasteinnkalle Stortinget i strømsaken
Martin Guttormsen Slørdal