Debatt
Hvorfor engasjerer fagbevegelsen seg i politikk?
Arbeid er ikke hele livet, vi skal også ha fritid.
Brian Cliff Olguin
Saken oppsummert
Hvordan du har det på jobben påvirker resten av livet ditt. Derfor må vi jobbe for at de som styrer landet vårt deler de samme visjonene som oss.
Det nærmer seg stortingsvalg den 8. september.
Å stemme ved valg er en viktig del av et demokrati. I Norge har alle norske statsborgere over 18 år stemmerett ved stortingsvalg, kommune- og fylkestingsvalg.
Det er viktig å bruke stemmeretten for å påvirke samfunnsutviklingen og velge de representantene som skal styre landet og kommunen. Høy valgdeltakelse viser at folk er engasjert i samfunnet og at demokratiet fungerer godt.
Hvorfor engasjerer fagbevegelsen seg i politikk, i stedet for å forholde seg nøytrale?
Vi som arbeidstakerorganisasjon har som hovedfokus å sikre at alle arbeidstakere har det godt, og for at de skal ha frie liv.
Livet ditt skjer også utenfor arbeidsplassen, og slik som muligheten til å kjøpe en bolig, ha godt helsetilbud og en fremtidig pensjon å leve av, er avgjørende for at du har et godt liv.
Det er derfor naturlig for oss å kjempe for at arbeiderne skal ha gode muligheter og vilkår utenfor arbeidsplassen. Å sikre tilgang på bolig er avgjørende for velferd og trivsel for alle, og redusere forskjeller i samfunnet.
Grunnleggende velferdstjenester som skole, helse og omsorg må være gratis, offentlig og holde høy kvalitet. Flere helsetjenester må inkluderes i egenandelsordninger. Særlig gjelder dette tannhelse, optikk, enkelte medisiner og hjelpemidler.
Hvordan du har det på jobb påvirker også resten av livet ditt, og livet ditt utenfor jobb påvirker arbeidssituasjonen din.
Derfor må vi jobbe politisk, og sikre at de som styrer landet vårt deler de samme visjonene som det vi og våre medlemmer mener er riktig, for at vi alle skal ha det trygt og godt på arbeidsplassen, og i privatlivet.
Den norske modellen og trepartssamarbeidet
Sterke organisasjoner i arbeidslivet, både på arbeidstaker- og arbeidsgiversiden, er fundamentet i den norske modellen. Når også den tredje parten, myndighetene, jobber for et trygt, seriøst og anstendig arbeidsliv, er det den norske modellen på sitt beste.
Med en rødgrønn regjering har partene i arbeidslivet en medspiller. Av de politiske sidene, har det alltid vært partiene på rødgrønn side som har vært våre allierte i kampen for det samfunnet vi ønsker at Norge skal være.
De politiske partiene som deler vårt syn, og som jobber for å ha et samfunn til det beste for alle – er partiene på venstre side: Rødt, Sosialistisk Venstre, Arbeiderpartiet og Senterpartiet.
Om man ikke alltid er enig i handlingene eller politikken til de enkelte partiene på venstre side, er ikke løsningen å resignere eller endre sine visjoner i en motsatt politisk retning. Da må du finne det partiet du føler står nærmest dine egne verdier, og bruke stemmeretten for å løfte det partiet.
Det aller viktigste er å sikre en sterk venstreside, med flest mulig mandater i Stortinget, og en regjering styrt fra rødgrønn side.
Konsekvensene av en borgerlig regjering
Vi må ikke glemme hva de borgerlige partiene sto for da de satt i regjering sist.
Det første de gjorde, var at de som første regjering i Norge noensinne gjorde et politisk poeng av å anerkjenne det uorganiserte arbeidslivet. Vi i HK kjemper hver dag for å styrke det organiserte arbeidslivet – ikke svekke den.
Noe av det de gjorde da dem regjerte sist var å redusere verdien av fagforeningskontingenten. De fjernet fagforeningenes kollektive søksmålsrett på vegne av arbeidsfolk som ble utnyttet av arbeidsgivere – blant annet i bemanningsbyråer.
De stanset arbeidet med seriøsitetsregler som skulle gi fagforeninger større innsyn i useriøse tilstander i deler av arbeidslivet. De innførte generell adgang til midlertidige ansettelse, også når arbeidet ikke var midlertidig. Og når de satte ned komiteer eller utvalg som jobbet med arbeidslivssaker, ble representanter for fagbevegelsen ofte utelatt.
Dette er en bevisst svekkelse av trepartssamarbeidet, og du som arbeidstaker fikk svekket påvirkningsmulighetene i lønns-, og arbeidslivsspørsmål.
Et sterkere vern mot arbeid på kveld, helg og natt
Arbeid er ikke hele livet, vi skal også ha fritid. Det er viktig at vi har et arbeidsliv som legger opp til kollektivt fri.
Styrket vern av butikkmedarbeidernes arbeidstid og butikkenes åpningstider er derfor viktige politiske saker. Det er viktig at søndagen forblir annerledesdagen. Dagen vi skal være sammen med de vi bryr oss om, heller enn å jobbe.
Vi vet, og har allerede sett, at borgerlig valgseier vil kreve søndagsåpne butikker. I en uttalelse fra Unge Venstre sies det: «Det er på tide å innføre søndagsåpne butikker én gang for alle – Gud skapte ikke hviledagen for at folk skal sitte og netthandle i senga.»
Og så sent som i vår foreslo tidligere distrikts- og digitaliseringsminister Linda Hofstad Helleland (H) at kommunene selv kan få råde over søndagsåpne butikker.
Skal vi som arbeidstakerorganisasjon kunne ha noen form for påvirkningsmuligheter å sikre deg et trygt, anstendig og seriøst arbeidsliv, samt et sterkere vern mot arbeid på kveld, helg og natt, oppfordrer vi våre medlemmer til å bruke stemmeretten sin, og stem rødgrønt!
Husk å ta ditt ansvar som borger og bruk stemmeretten din, og vi minner om at det allerede nå er mulighet for å forhåndsstemme.
Godt valg!


Nå: 0 stillingsannonser