Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Debatt
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
Folk i bransjen forteller meg at polske håndverkere tar med seg 20 år med erfaring fra Norge og tilbyr sitt kvalitetsarbeid i Tyskland i stedet.
Før korona var det enormt mange svensker som jobbet i Oslos uteliv. På alle steder som serverte mat og drikke, kunne du regne med å høre svensk fra servitøren eller bartenderen.
Min frisør fortalte meg sist uke at før pandemien hadde han minst en svenske i stolen hver eneste dag. Nå har han ikke en svenske i måneden en gang. Det er ikke så rart.
Under pandemien måtte de «norske svenskene» hjem. De fant seg jobber og steder og bo der hjemme. Skal de nå komme tilbake hit? Hva skal lokke dem i så fall?
Timeprisen i Oslos uteliv målt i svenske kroner har falt med over ti prosent siden før pandemien. Svenskene drar nå på harryhandel til Halden og på Oslo-kafeer der du før hørte klingende Gøteborg-dialekt, må du nå snakke engelsk for å bli forstått.
Østeuropeere regner om lønna si til euro. Timeprisen for håndverkere i Norge målt i euro har falt enormt på kort tid. I 2014 trengte polakkene bare å tjene åtte kroner for å sende en euro hjem til familien. I dag må de tjene tolv. Det er en enorm forskjell.
Folk i bransjen forteller meg at polske håndverkere nå tar med seg 20 år med erfaring fra Norge og tilbyr sitt kvalitetsarbeid i Tyskland i stedet. Der får de lønn i hard valuta og som en bonus bor de mye nærmere familien. Vinn/vinn for dem.
I Norge risikerer vi å måtte ta et skritt tilbake og starte opplæringen i norsk bygg- og anleggsskikk av nye, unge folk fra andre land lengre vekk. Etter sigende er lyden av bulgarsk og ukrainsk nå på vei opp og polsk på vei ned i kaffepausene på norske byggeplasser.
Debatt: Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Norge er så avhengige av utenlandsk arbeidskraft at vi lot smittevern være smittevern og ga unntak fra innreise-forbudet under korona-pandemien slik at det kunne komme bærplukkere fra Thailand og redde den norske jordbær-høsten. De kommer ikke hit som turister. De kommer for å jobbe og for å ta med seg penger hjem.
Da må de veksle sin norske lønn inn i sine egne penger. Så seint som i 2014 fikk de hele 5,5 thailandske Baht for ei norsk krone.
I fjor fikk de fire, i dag får de bare litt over tre. Skal de holde akkorden må de plukke dobbelt så mange jordbær i timen. Det går neppe.
Er norske bønder villige til å øke lønningene med 20–30 prosent for å kompensere? Eller stoler vi på at utlendingene er villige til å jobbe for mye lavere lønn enn før?
Hvis ikke risikerer vi nordmenn å måtte plukke jordbæra våre sjøl. Du vet, det vi ikke var i stand til under korona-pandemien. Det kan kanskje bli en god realitetsorientering i graden av norsk sjølberging, om ikke annet.
Norske pensjonister i utlandet er skuffa over gamlelandet. Nordmenn i Spania, Frankrike eller Danmark merker det godt når den gode pensjonen de har jobbet og spart opp, nå på kort tid er redusert med 30 prosent. I dag koster en euro tolv kroner. En dansk krone koster hele 1,60.
Prisstigningen i Europa kommer på toppen av dette. Bor du i Europa og har norsk pensjon, er kjøpekraften din nesten halvert på bare en håndfull år. Du må til land som Tyrkia og Pakistan for å oppleve at norskekrona er mer verd enn før. Ikke land vi vanligvis liker å sammenligne oss med.
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid.
Bare vent til fakturaen fra hundretusenvis av kredittkort havner i norske postkasser etter sommerens ferier.
Den manglende tilliten til norske kroner er ei regning som sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister.
Kommentar: Ola og Kari er blitt dramatisk mye fattigere på tur
Dette innlegget ble først publisert hos Dagsavisen
Mest lest
– Jeg ønsker ikke å bli rik på en forsikring. Alt jeg håper på nå er å få nedbetalt gjeld, forteller Rune Sundmoen som er et av ofrene i Alpha-saken.
Martin Guttormsen Slørdal
300 yrkesskadde nordmenn rammes avhull i loven. Rune har venta i 13 år
Seks dekk fra en Boeing 737 var stablet på en pall og veltet da Roy Grindstrand skadet seg på jobben.
Jonas Fagereng Jacobsen
Navs klagefrist ble for kort for Roy. Nå kan den bli enda kortere
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)
Alf Ragnar Olsen
Sjåførene i Posten frykter lavere lønn for samme jobb
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Petter Sørnæs / Posten
Eldre fikk tilbud om praktisk hjelp fra Posten. Nå kan tjenestene bli landsomfattende
Avtroppende fylkesordfører i Trøndelag, Tore O. Sandvik mener Senterpartiet har solgt politikken sin for å få vervet som fylkesordfører.
Jan-Erik Østlie
Senterpartiet forlater venstresiden: Stor skuffelse i Arbeiderpartiet
GOD STEMNING: ... på kokeriet. Der det visstnok ikke jobba så mange damer, men Marit Lovise Hanekam (til venstre) og Renate Øvstetun Tungen smilte i alle fall bredt!
Erlend Angelo
Den tradisjonsrike norske familiebedriften skal lære amerikanerne å drikke saft
I mai 1908 ble det tatt en prøvetur mellom Molde og Batnfjordsøra i det som ble den første norske rutebilen. Bilen var fransk av merket «Unic», og det er rutebileier Johan Aarøe som sitter bak rattet.
Erik J. Birkeland/Norsk Teknisk Museum
Denne bilen startet Norges eldste bilrute. Nå går det 18 avganger om dagen her
Brian Cliff Olguin
14 ting må du passe på når jobben skal kutte stillinger
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
SAMSTEMTE: Richard Storevik i Fellesforbundet vil åpne for strengere regulering av bankene. Det er noe Andreas Sjalg Unneland i SV kan stille seg bak.
Roy Ervin Solstad og Terje Pedersen / NTB
Fagforeningsleder vil ha oppgjør med grådige banker. Nå får han støtte
Joe Biden avla streikende bilarbeidere et historisk besøk i Michigan tirsdag. Aldri før har en president fysisk møtt opp for å vise sin støtte til streikende i USA.
Evan Vucci / AP / NTB
For første gang stiller en amerikansk president opp for streikende
Fra 1. april i år ble det helt forbudt å bruke innleid arbeidskraft for byggebransjen i Oslo, Viken og Vestfold.
Tormod Ytrehus
Forbud mot innleie skal gi flere fast jobb. Sånn har det ikke gått
Den svenske regjeringen mener loven er nødvendig for å få kontroll på det de mener er et økende antall papirløse i Sverige. (Arkivbilde)
Linn Cathrin Olsen / NTB
Sykepleiere og lærere kan bli pålagt å anmelde papirløse mennesker
NYE FARGER: Det nye tøyet som er tilpasset kroppen bedre, rulles nå ut i Norge. Fargene er endret for å være mer synlig i trafikken.
Pressefoto: Hans Fredrik Asbjørnsen/Hydro
De tillitsvalgte vant fram: Hydro tilpasser klærne til kroppen
Hverdagen til Bergersen består av flere hjelpeapparat. På hodet har hun satt inn et CI-apparat som hjelper henne med å oppfatte lyder og foran henne på bordet ligger en høyttaler som hun bruker når hun skal snakke med folk på telefonen.
Hanna Skotheim
Da Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
Flere i de mest utsatte samfunnsgruppene må droppe måltider på grunn av pengemangel, viser Sifo-rapporten.
Foto: Gorm Kallestad / NTB
Nordmenn dropper måltider på grunn av pengemangel
FORSVARSVERK: På hver side av buret settes et gjerde av aluminiumsrør ned i Skallelva. Rørene står løst slik at de kan gli ned og tette åpninger som oppstår når pukkellaks og vannstrømmer graver i steinbunnen.
Kolbjørn Rushfeldt