JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lønnsoppgjør

Forhandlingsstart for sykehusansatte

Tirsdag formiddag startet lønnsforhandlingene for de ansatte på sykehusene. Planen er å bli ferdige tirsdag kveld.
Portørene er en del av den store gruppa av sykehusansatte som skal få ny lønn.

Portørene er en del av den store gruppa av sykehusansatte som skal få ny lønn.

Frøydis Falch Urbye

Saken oppsummert

per.flakstad@fagbladet.no

– Målet er å sikre at medlemmene får en reallønnsvekst, det vil si at de får et lønnstillegg som er høyere enn prisstigningen, sier LOs forhandlingsleder Svend Morten Voldsrud fra Fagforbundet.

Han fortsetter med at det blir viktig for LO å løfte hele laget av ansatte.

Avtalen for spesialisthelsetjenesten gjelder sykehusansatte, blant andre ambulansepersonell, helsefagarbeidere, sykepleiere, hjelpepleiere, portører, helsesekretærer, driftsoperatører, ikt-ansatte, kontor- og administrasjonsmedarbeidere, håndverkere og renholdere.

Kan bli lokale forhandlinger

Det er satt av en dag til det som kalles A2-forhandlingene med arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.

I løpet av kvelden kan oppgjøret ende med brudd og senere mekling.

Partene kan også bli enige om å sende oppgjøret videre til lokale forhandlinger på de enkelte sykehusene. Der kan partene ble enige lokalt, eller de kan be om bistand fra hovedorganisasjonene, det vil si LO og Spekter.

Hvis heller ikke de blir enige, går oppgjøret til mekling, og eventuelt streik hvis heller ikke mekleren klarer å mekle fra et resultat.

Partene kan også bli enige om at hele lønnstillegget skal gis sentralt, og da blir det ikke lokale forhandlinger i etterkant.

Voldsrud vil ikke spekulere i hva som kan bli resultatet i dette oppgjøret:

– Alle oppgjør er krevende. Vi er forberedt på å bruke kvelden, og så får vi se hva det er mulig å bli enige om, sier han.

Sykepleierforbundet fikk 3,4 prosent

Norsk Sykepleierforbund har allerede forhandlet ferdig A2-oppgjøret som den største arbeidstakerorganisasjonen.

Der ble resultatet et sentralt generelt tillegg på 3,4 prosent, en heving av minstelønnssatsene.

Partene ble også enige om at det skal gjennomføres lokale forhandlinger.

– Både LO og Spekter er opptatt av å forholde seg til frontfagsoppgjøret i industrien som en norm. Det oppgjøret endte med en ramme på 4,4 prosent, sier Voldsrud.

– I tillegg regner jeg med at Spekter vil bruke resultatet i oppgjøret med Sykepleierforbundet til å legge noen føringer også for vårt oppgjør.

LO-delegasjonen består av representanter fra Fagforbundet, Fellesorganisasjonen FO, EL og IT Forbundet, Creo og Norsk Manuellterapiforening.

Warning