JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Overtid for deltidsansatte

Coop ble dømt: – Endelig et tiltak som faktisk løfter underbetalte kvinner

John Thomas Suhr, topptillitsvalgt i varehandelen, mener den nylige dommen mot Coop kan hjelpe lavtlønte i butikker og helsesektoren.
John Thomas Suhr er begeistret over en ny dom som gir deltidsansatte rett på mer betalt overtid. 

John Thomas Suhr er begeistret over en ny dom som gir deltidsansatte rett på mer betalt overtid. 

Brian Cliff Olguin

Saken oppsummert

tonje@lomedia.no

En ny dom gir deltidsansatte rett til overtidsbetalt når de jobber mer enn sin stillingsprosent.

John Thomas Suhr, leder i Handel og Kontor (HK) i Oslo og Akershus, mener en slik praksis vil kunne få hull på en verkebyll i arbeidslivet:

At ansatte i kvinnedominerte yrker skal få fulltidsstilling.

– Endelig et tiltak som faktisk løfter underbetalte kvinner og bidrar til likestilling, mener han.

Dette er saken: Deltidsansatte André vant fram – Coop ble dømt til å betale overtid

– Skalter og valter med folk

Suhr ser for seg at flere arbeidsgivere i den kvinnedominerte varehandelen vil gi ansatte fulltidsstillinger.

I dagens praksis får ikke deltidsansatte overtidsbetalt før de har jobbet mer enn en heltidsstilling.

Hvis du har en 80 prosent stilling, kan arbeidsgiver ta deg inn til å jobbe ekstra på vanlig timelønn. Og du er kanskje avhengig av å være fleksibel og ta flere vakter for å forsørge deg selv.

– Butikkene bemanner i dag med deltidsansatte og skalter og valter med folk uten å betale overtid, sier Suhr.

Men i den nye dommen fra Søndre Østfold tingrett fra 25. februar i år er Coop Øst Bygg i Sarpsborg dømt til å etterbetale deltidsansatte André Kaldal 205.340 kroner.

Det er fordi de ikke har betalt ham overtid for de timene 2.800 han har jobbet utover stillingsprosenten sin.

Arbeidsgiverorganisasjonen Virke kommer til å anke denne dommen til lagmannsretten for å få en ny vurdering.

Dette er saken

I Norge har deltidsansatte fått vanlig timelønn når de jobber mer enn deltidsstillingen sin og overtidsbetaling når de jobber mer enn en heltidsstilling.

Etter to avgjørelser i EU-domstolen i høst, har arbeidstakersiden i Norge tatt kampen for at deltidsansatte skal få overtidsbetalt fra første time.

En dom fra Søndre Østfold tingrett gir en deltidsansatt, som er medlem i Handel og Kontor, rett til overtidsbetalt for tiden han jobbet utover sin stillingsbrøk.

Dommen kan få konsekvenser for andre og har skapt sterke reaksjoner hos arbeidsgiverne.

Virke har besluttet at de vil anke dommen for å få saken vurdert på nytt.

– Pinlige utspill

Arbeidsgiverorganisasjonene NHO og Spekter var derimot raskt ute og advarte bedriftene mot å fortsette å bruke deltidsansatte til overtidsarbeid.

Suhr reagerer sterkt på dette og viser til tariffavtalen som HK har med NHO.

«Partene er enige om at det skal arbeides for å unngå ufrivillig deltid. Det er et mål å gi arbeidstakere som ønsker det, muligheten til økt stillingsandel. Deltidsansatte gis fortrinnsrett til å utvide sin arbeidstid når bedriften har behov for mer arbeidskraft», står det i handelsoverenskomsten.

– Det er direkte pinlig at de ikke kan sine egne avtaler, sier Suhr.

Arbeidstakerorganisasjonen Parat har også vært ute og kalt utspillene fra NHO og Spekter for oppfordring til lovbrudd.

Uenige om konsekvensene

Suhr forteller at de ofte blir kontaktet av medlemmer som jobber mer enn sin stillingsbrøk. Fagforeninga hjelper dem med å kreve større stillingsbrøk.

Arbeidsgiverorganisasjonene NHO og Spekter sier at de frykter at folk vil takke nei til heltidsstillinger for å tjene bedre som deltidsansatt ved å ta på seg ekstravakter som utløser overtid.

– Det er et oppkonstruert problem, mener Suhr.

LO mener også at dommen er et viktig bidrag til å få på plass reelle stillingsstørrelser.

Samt at den vil gi større forutsigbarhet for deltidsansattes arbeidstid og fritid.

Prinsippsak

Dommen fra tingretten er av prinsipiell karakter. Den handler om hvordan arbeidsmiljøloven skal forstås når det gjelder overtidsbetaling for deltidsansatte.

I Norge har det vært praksis at deltidsansatte har fått overtidsbetaling først etter at de har passert vanlig arbeidstid for heltidsansatte – 37,5 timer i uka for de med tariffavtale, 40 timer i uka for de uten.

Men to dommer i EU-retten har slått fast at en slik praksis er diskriminerende overfor deltidsansatte.

At deltidsansatte ikke har fått overtidsbetaling, er i strid med EUs deltidsdirektiv, slår tingretten fast.

Retten mener det er å regne som ulovlig forskjellsbehandling.

Dommen var ikke enstemmig og blir altså anket.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i handel, kontor, luftfart og reiseliv, finans, forlag, media, samferdsel og organisasjoner.

Les mer fra oss