JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Fellesforbundet

Jørn Eggum har tillit i eget forbund

Ledelsen og forbundsstyret i Fellesforbundet har uttrykt tillit til Jørn Eggum.
FriFagbevegelse erfarer at det er blitt uttrykt stor tillit til Eggum i møtet.

FriFagbevegelse erfarer at det er blitt uttrykt stor tillit til Eggum i møtet.

Leif Martin Kirknes

Saken oppsummert

helge@lomedia.no

eline.lonna@lomedia.no

torgny@lomedia.no

I dag har forbundsstyret i Fellesforbundet sittet i ekstraordinært møte.

FriFagbevegelse erfarer at det er blitt uttrykt stor tillit til Jørn Eggum i møtet.

Kommunikasjonssjef i Fellesforbundet, Bettina Thorvik, bekreftet at ledelsen og forbundsstyret i Fellesforbundet har uttrykt tillit til Jørn Eggum på en pressekonferanse tirsdag ettermiddag.

Opplyste ikke om relasjon

Jørn Eggum, Fellesforbundets leder, er favoritt til å overta som LO-leder etter Peggy Hessen Følsvik under LO-kongressen neste uke.

Det siste halve døgnet har det stormet rundt Eggum, etter at TV2 publiserte en sak om at han har hatt et seksuelt forhold til den tidligere lederen for forbundets Avdeling 10 i Oslo.

Eggum og Merethe Solberg hadde en seksuell relasjon fra 2017 til 2022, ifølge VG.

Likevel deltok Eggum da Solberg ble fratatt vervet i Fellesforbundet i januar, uten å opplyse om denne relasjonen.

Kritiserer TV 2s oppslag

Under pressekonferansen tirsdag ettermiddag kritiserer kommunikasjonssjef Thorvik TV 2s oppslag.

Hun forteller at det ikke er noen sammenheng mellom Eggums forhold med Solberg og at forbundet satte avdelingen under administrasjon.

– Fellesforbundet har gjennom flere år prøvd å hjelpe og bistå avdelingen å rydde opp i problemer uten at det var ført frem. Tilstand i avdelingen har vært av så alvorlig karakter at forbundsstyret så seg nødvendig å gripe inn, sa Thorvik.

Hun sa at den økonomiske sluttavtalen som TV 2 viste til, er et dokument som er utarbeidet av en av Fellesforbundets ansatte etter ønske fra Merete Solberg. Solberg skulle brukt dette dokumentet i en samtale med Jørn Eggeum for å finne en løsning.

– Dette er formidlet tydelig til TV 2 før man publiserte saken, sa Thorvik.

Kommunikasjonssjef i Fellesforbundet, Bettina Thorvik, under pressekonferansen tirsdag ettermiddag.

Kommunikasjonssjef i Fellesforbundet, Bettina Thorvik, under pressekonferansen tirsdag ettermiddag.

Erlend Tro Klette

Forbundsstyret i Fellesforbundet har kritisert Eggum for at han ikke informerte styret om sitt forhold til Solberg. Men Thorvik understrekte at beslutningen ikke hadde blitt noe annerledes selv om Eggum hadde informert om relasjonen.

Pressekonferansen ble gjennomført ved at Thorvik leste opp en pressemelding. Pressen fikk ikke anledning til å stille spørsmål.

Bekrefter forholdet

Eggum bekrefter overfor TV2 at han og Solberg over flere år hadde et seksuelt forhold samtidig som hun var tillitsvalgt i forbundet han er leder for.

Han kjenner seg imidlertid ikke igjen i historien om at de forhandlet en hemmelig sluttavtale.

Les mer her: Kraftige beskyldninger mot Eggum dager før han kan bli valgt til LO-leder

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss