VETERAN: Skotske James Cameron McGivern er mekanisk ingeniør og har jobbet 26 år i oljebransjen i Norge. Å jobbe i Dubai er ikke aktuelt for ham.
Jan Inge Haga
Flagger ut oljejobber
Fikk sjokkbeskjed på e-post: Olje-jobben til James flyttes fra Norge til Dubai
Ingeniør James Cameron McGivern har fått beskjed om at jobben hans tilknyttet boring på norsk sokkel, skal gjøres fra Midtøsten.
tonje@lomedia.no
Fredag ettermiddag den 28. januar fikk James Cameron McGivern epost fra arbeidsgiveren sin, oljeserviceselskapet Halliburton.
Beskjeden slo ned som en bombe; Jobben hans med optimalisering av boreoperasjoner på norsk sokkel, såkalt Advanced Drilling Technology (ADT), skulle flyttes til De forente arabiske emirater i løpet av året.
– Alle vet at det handler om penger
McGivern har jobbet offshore i mange år, men arbeider nå fra selskapets norske hovedkontor i Tananger, utenfor Stavanger.
– Jeg mener at det er fundamentalt for å kunne gjøre denne jobben at du har erfaring fra boring i Nordsjøen. Det er også en fordel å kjenne folkene, og det er en jobb som krever at du klarer å beholde roen, sier han.
Totalt 30 ansatte i oljeserviceselskapet ble i januar varslet om at stillingene deres skulle flyttes til Midtøsten.
– De kan si at de vil forbedre tjenesten, men alle vet at dette handler om å spare penger, sier skotten.
Drar ikke til Dubai
Han startet å jobbe i oljebransjen i Norge på grunn av gode arbeidstidsordninger og arbeidsforhold og har blitt værende i 26 år. McGivern er tydelig på at han ikke blir med på flyttelasset til Midtøsten.
– Ledelsen har sagt at de som vil, kan ta kontakt å få et tilbud. Jeg vet ikke hvordan vilkårene ville vært, men det er snakk om et udemokratisk land. Jeg tror ikke at noen av oss ansatte vil jobbe fra Dubai, sier han.
McGivern fyller 54 år i april og tror på grunn av den lange ansienniteten at han vil beholde jobben og få andre oppgaver i Halliburton i Norge. Da er han mer bekymret for sine yngre kollegaer som har små barn og som står i fare for å miste jobbene sine.
Mye delt: Erlend vil tilbake på jobb, men får ikke lov: – En filleting har utviklet seg til å bli et mareritt
Oljearbeidere settes i land
Hele oljeservice-bransjen er i gang med å flytte arbeidsoppgaver fra sokkelen og til operasjonssentre på land.
Bare Halliburton har flyttet 150 arbeidsplasser til fastlandet siden starten av 2000-tallet, ifølge leder Knut Nesland i Industri Energi-klubben.
– Vi er ikke imot utvikling, og det å flytte oppgaver på land så lenge det er godt arbeidsmiljø for både dem som jobber på havet og på land. Men det er nytt at tjenestene tilknyttet driften på sokkelen skal flagges ut til utlandet, sier Nesland, som forteller at lønna i selskapet allerede håndteres fra India.
Klubben skal bistå de berørte medlemmene sine i de lovfestede drøftelsesmøtene før bedriften kan fatte beslutning om oppsigelse. Disse er ikke gjennomført i skrivende stund.
– Mange av tjenestene som utføres fra land, har sikkerhetskritiske funksjoner. Vi er på helt feil vei når vi holder på med å sette ut arbeidsplasser på norsk sokkel til andre land. Den norske modellen er bygget på lokal verdiskaping og gode arbeidsforhold, mener Nesland.
I dag er det mulig å dele komplekse datamengder fra bore- og brønnoperasjoner i sanntid, og ansatte på land og sokkelen kan ha dialog via videokonferanser.
– Jeg er redd for at arbeidsplasser offshore først flyttes til operasjonssentre på land, før de flyttes til lavkostland, sier han.
Denne skaper debatt: Kathrine mista jobben etter å ha avvist forelska sjef. Nå kan erstatningen på 800.000 ryke
Sterke reaksjoner
Saken har vært omtalt av media og Industri Energi var tidlig ute med sterke reaksjoner.
– Vi skal kjempe for at kontrollrom som styrer aktiviteten på norsk sokkel skal ligge i Norge, og at arbeidsplassene skal være her, sier forbundsleder Frode Alfheim i en kommentar.
Magasinet har gjort gjentatte forsøk på å få en kommentar fra Halliburton, uten hell.
Kommunikasjonsleder i Norsk olje og gass, Kolbjørn Andreassen, skriver i en epost at de ikke kommenterer «selskapsspesifikke forhold og har derfor ingen kommentar».
Mest lest
Ole Martin Kolberg, FOs hovedtillitsvalgt i Fredrikstad kommune, og Kine Kvamme Andersen er bekymret for hvordan kommunen skal klare å rekruttere nye vernepleiere.
Simen Aker Grimsrud
60 ansatte i kommunen må begynne i turnus: – Veldig mange søker seg bort
Roar må alltid være på vakt når han prepper løyper i Oslo-marka.
Sissel M. Rasmussen
Roar er en trygghet å ha i skogen, selv om livredning ikke står i stillingsbeskrivelsen
Martin Guttormsen Slørdal
Engelskmenn med jobb og familie trenger gratis mat for å overleve
Hjemmetjeneste (illustrasjonsfoto).
Anita Arntzen
Dette yrket har Norges høyeste sykefravær
Gerd-Liv Valla blir 75 år, men opplever en ny politisk vår som strømpolitiker. – Det er ingen strømkrise, det er en strømpriskrise, slår hun fast.
Knut Viggen
Gerd-Liv Valla skjønner ikke hvorfor arbeidslinja har blitt et skjellsord
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Aslak Bodahl
Nå får Hamza skattelette for å bo i brakke på jobb
Gjestearbeiderne i Ölands dyrepark jobbet seks dager i uka og fikk utbetalt mellom seks og sju tusen kroner i måneden.
Colourbox
Svensk dyrepark serverte ansatte samme mat som dyra
Tøffe tider: Olga Leach-Walters er fagforeningsrepresentant for 22 000 helsearbeidere i Royal College of Nursing. 6000 av dem jobber som sykepleiere på Birminghams største sykehus. Onsdag og torsdag denne uka streiket de. Det er andre gang på en måned.
Anita Arntzen
I England sover sykepleiere med 100 prosent stilling i bilen. Her er Olgas råd til Norge
Matbutikken UMS Halden har holdt åpent alle dager hele uka.
Leif Martin Kirknes
Matbutikken er politianmeldt to ganger: Nå stenger UMS Halden om søndagene
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
BEKYMRET: – Vi er bekymra for at bedriften for raskt tar ut synergier etter en omorganisering, sier hovedtillitsvalgt for EL og IT Forbundet i Telenor Norge, Kenneth Pettersen.
Leif Martin Kirknes
200 mister jobben i Telenor: – Usaklig å sparke faste ansatte når man har så mange innleide
Naujasis minimalus darbo užmokestis devyniose ūkio šakose.
Brian Cliff Olguin
Naujasis minimalus darbo užmokestis Norvegijoje
– Nå har arbeidstakersiden helt andre rettigheter under forhandlinger, sier tillitsvalgt Arvid.
Privat
Arvid jubler for egen tariffavtale. Nå håper han på et statusløft
Brian Cliff Olguin
Butikkansatte stusser over matprisene: – Lurer på hvor pengene blir av
Den amerikanske storsatsingen på fornybar industri kan ramme europeisk industri hardt på sikt, mener utenriksminister Anniken Huitfeldt.
Adam Schultz (whitehouse.gov) via Wikimedia Commons / Jan-Erik Østlie
Bidens fornybar-satsning får EU og Norge til å skjelve
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
– Erna bommer bevisst, skaper frykt og usikkerhet ved å spre feilinformasjon, mener Peggy Hessen Følsvik.
Jan-Erik Østlie
LO-lederen: Erna Solberg sprer bevisst feilinformasjon om innleie
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
Spørsmål og svar
Det kan absolutt tenkes at du er blitt utsatt for gjengjeldelse etter varsling, skriver LO-advokaten.
Frøydis Falch Urbye