Sommervikar Gabriel Kappfjell Herbst kunne melde om at alt var på stell ved industribedriften, men var glad for besøket fra patruljen.
Petter Pettersen
Rettigheter i arbeidslivet
Gabriel fikk besøk av sommerpatruljen: – Man føler seg litt mindre alene på arbeidsplassen
Kontrakter, opplæring og informasjon var på plass da sommerpatruljen til LO besøkte Oslos eneste smelteverk.
petter@lomedia.no
«Har du fått tilstrekkelig opplæring? Vet du hvem verneombudet er? Får du lønnsslipp, og er den forståelig?»
Når LOs sommerpatrulje er på besøk er dette noen av spørsmålene de vil at sommervikarene skal svare på.
Ved industribedriften Nordox fikk patruljen kun positive svar og oppdaget ingen brudd.
Sommervikar med erfaring fra nord
Det er midt i siste uke for patruljen når de besøker bedriften på Helsfyr i Oslo.
Der smelter de skrapkobber som til slutt blir til det knallrøde pulveret kobberoksid. Produksjonen er på rundt 20 000 tonn i året, hvor mesteparten går til bunnstoff på skip og plantevernmiddel i landbruket.
– Det ansiktet der var det noe kjent med – har vi møttes før?
Nestleder Alida Domaas i Industri Energi Ung drar kjensel på den ene sommervikaren hun møter i det hun patruljerer industribedriften.
Sommervikaren er 22 år gamle Gabriel Kappfjell Herbst, som bekrefter at de har møttes på et kurs tidligere.
Han har nemlig erfaring som prosessoperatør ved Elkem Rana. Nå har han flytta sørover og er sommervikar ved Oslo-bedriften gjennom et bemanningsbyrå.
– Jeg er veldig glad for at jeg fikk jobb ved Oslos eneste smelteverk, siden jeg har erfaring fra det, forteller han.
Har alt vært i orden med tanke på det du har krav på som vikar?
– Ferieavviklinga her har ikke starta ennå, så jeg har hatt masse tid til å bli opplært til å være selvstendig. Det er gode forhold å komme til.
Også hans kollega, tidligere vikar ved bedriften og nå lærling som industrimekaniker, Truls Bratli (22) forteller om samme gode opplevelse med å vikariere ved Nordox.
– Alt har vært sånn det skal være, sier Bratli.
Fra før av har han et fagbrev som kokk, og har ganske god kontroll på hva han har krav på.
Lærling Truls Bratli mener det er viktig at det blir sjekka om unge i sommervikariater har fått det de har krav på. For hans egen del var alt i orden.
Petter Pettersen
Sommerpatruljen har også besøkt vekterne på Munch-museet: – Det er lenge å stå rett opp og ned i fem og en halv time
Verneombud og overvåking går igjen
Hver patrulje består som oftest av to-tre unge LO-tillitsvalgte fra forskjellige forbund.
På Nordox hadde Domaas med seg Martin Bredesen fra LO-forbundet Handel og Kontor og Helene Borhaug fra LO-forbundet Fagforbundet.
At de ikke fant noen brudd på dette bedriftsbesøket, overrasker ikke trioen. De har et inntrykk av at det står ganske bra til i industrien. Blant annet på grunn av gode og sterke lokale klubber:
– De har ofte tariffavtaler, som gjør at de har gode lønns- og arbeidsforhold og de fleste er også medlemmer. Og hvis man har oppdaga brudd ved industribedrifter har man løst dem ganske raskt med å snakke med tillitsvalgt, forklarer Domaas.
Mens det for eksempel i butikker og restauranter er en annen situasjon, der det er færre som er organisert og ikke kjenner til rettighetene sine.
Alida Domaas fra Industri Energi (f.v.), Helene Borhaug fra Fagforbundet og Martin Bredesen fra Handel og Kontor var patruljetrioen som besøkte Nordox.
Petter Pettersen
Det som ofte går igjen som brudd er at man ikke vet hvem verneombudet er eller at vikarene ikke har fått informasjon om at det er kameraovervåking på arbeidsplassen.
– Noen av de vi møter vet til en viss grad hva de har rett på. Mange vet nok om det, men tenker ikke helt over det. Da er det viktig å opplyse unge arbeidstakere, for selv om du er organisert betyr ikke det at du nødvendigvis vet hva slags rettigheter du har, mener Bredesen og Borhaug.
– Og jeg opplever at mange er takknemlig for at vi kommer og tar en prat med dem. Det er mange som er i sin første jobb og synes det er hyggelig at vi kommer innom dem, legger Domaas til.
– Man føler seg mindre alene
Selv om alt var i orden og de to vikarene ved Nordox kunne melde om gode arbeidsforhold, mener de at det er viktig og fortsatt aktuelt med LOs sommerpatrulje.
– For ansatte og lærlinger som ikke er helt sikre på prosedyrer så er det veldig greit at man får en liten sikkerhet, sier Brattli.
Begge to er organisert i Industri Energi, og Herbst utbryter at han er stolt av det medlemskapet.
– Når man er ung og uerfaren føler man seg litt mindre alene på arbeidsplassen når patruljen besøker deg. Gjennom fagforeninga har jeg erfart at det hjelper faktisk med sånt fagforeningsarbeid.
LOs Sommerpatrulje
• Besøker bedrifter i hele landet om sommeren for å sjekke og sikre unges rettigheter i arbeidslivet.
• Over 400 LO-ungdommer deltar og besøker over 6000 bedrifter.
• Grunnen til at de gjør det er fordi mange unge ikke kjenner til sine rettigheter, og fordi noen arbeidsgivere ifølge LO tror det er lettere å lure og utnytte ungdom.
Kilde: LO.no
LOs Sommerpatrulje
• Besøker bedrifter i hele landet om sommeren for å sjekke og sikre unges rettigheter i arbeidslivet.
• Over 400 LO-ungdommer deltar og besøker over 6000 bedrifter.
• Grunnen til at de gjør det er fordi mange unge ikke kjenner til sine rettigheter, og fordi noen arbeidsgivere ifølge LO tror det er lettere å lure og utnytte ungdom.
Kilde: LO.no
Mest lest
– Jeg ønsker ikke å bli rik på en forsikring. Alt jeg håper på nå er å få nedbetalt gjeld, forteller Rune Sundmoen som er et av ofrene i Alpha-saken.
Martin Guttormsen Slørdal
300 nordmenn venter på erstatning: – Vi mister hus og hjem om det ikke skjer noe
Seks dekk fra en Boeing 737 var stablet på en pall og veltet da Roy Grindstrand skadet seg på jobben.
Jonas Fagereng Jacobsen
Navs klagefrist ble for kort for Roy. Nå kan den bli enda kortere
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)
Alf Ragnar Olsen
Sjåførene i Posten frykter lavere lønn for samme jobb
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Petter Sørnæs / Posten
Eldre fikk tilbud om praktisk hjelp fra Posten. Nå kan tjenestene bli landsomfattende
GOD STEMNING: ... på kokeriet. Der det visstnok ikke jobba så mange damer, men Marit Lovise Hanekam (til venstre) og Renate Øvstetun Tungen smilte i alle fall bredt!
Erlend Angelo
Den tradisjonsrike norske familiebedriften skal lære amerikanerne å drikke saft
Avtroppende fylkesordfører i Trøndelag, Tore O. Sandvik mener Senterpartiet har solgt politikken sin for å få vervet som fylkesordfører.
Jan-Erik Østlie
Senterpartiet forlater venstresiden: Stor skuffelse i Arbeiderpartiet
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
I mai 1908 ble det tatt en prøvetur mellom Molde og Batnfjordsøra i det som ble den første norske rutebilen. Bilen var fransk av merket «Unic», og det er rutebileier Johan Aarøe som sitter bak rattet.
Erik J. Birkeland/Norsk Teknisk Museum
Denne bilen startet Norges eldste bilrute. Nå går det 18 avganger om dagen her
SAMSTEMTE: Richard Storevik i Fellesforbundet vil åpne for strengere regulering av bankene. Det er noe Andreas Sjalg Unneland i SV kan stille seg bak.
Roy Ervin Solstad og Terje Pedersen / NTB
Fagforeningsleder vil ha oppgjør med grådige banker. Nå får han støtte
KAN BLI OPPSAGT: Widerøe mister 80 prosent av bakketjenestene de leverer til SAS. Det vil ramme de ansatte på flyplassene i Trondheim, Stavanger, Bodø, Haugesund, Kristiansund og Ålesund (Illustrasjonsfoto)
Håvard Sæbø
14 fakta om nedbemanning. Dette må du vite
Joe Biden avla streikende bilarbeidere et historisk besøk i Michigan tirsdag. Aldri før har en president fysisk møtt opp for å vise sin støtte til streikende i USA.
Evan Vucci / AP / NTB
For første gang stiller en amerikansk president opp for streikende
NYE FARGER: Det nye tøyet som er tilpasset kroppen bedre, rulles nå ut i Norge. Fargene er endret for å være mer synlig i trafikken.
Pressefoto: Hans Fredrik Asbjørnsen/Hydro
De tillitsvalgte vant fram: Hydro tilpasser klærne til kroppen
Hverdagen til Bergersen består av flere hjelpeapparat. På hodet har hun satt inn et CI-apparat som hjelper henne med å oppfatte lyder og foran henne på bordet ligger en høyttaler som hun bruker når hun skal snakke med folk på telefonen.
Hanna Skotheim
Da døve Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
Flere i de mest utsatte samfunnsgruppene må droppe måltider på grunn av pengemangel, viser Sifo-rapporten.
Foto: Gorm Kallestad / NTB
Nordmenn dropper måltider på grunn av pengemangel
FORSVARSVERK: På hver side av buret settes et gjerde av aluminiumsrør ned i Skallelva. Rørene står løst slik at de kan gli ned og tette åpninger som oppstår når pukkellaks og vannstrømmer graver i steinbunnen.
Kolbjørn Rushfeldt
Fengselsbur fra Vadsø fengsel fanget 40.000 pukkellaks
Fra 1. april i år ble det helt forbudt å bruke innleid arbeidskraft for byggebransjen i Oslo, Viken og Vestfold.
Tormod Ytrehus
Forbud mot innleie skal gi flere fast jobb. Så langt har det ikke gått Aps vei
Stian Lysberg Solum / NTB