JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Dårlig lønn og dårlige arbeidsforhold for lastebilsjåførene:

Skandaløse arbeidstider for lastebilsjåførene (debatt)

Stopper samfunnet Norge uten lastebilsjåføren? Jo, faktisk så gjør det nok det. Ingen ville fått det de til daglig har behov for om disse sjåførene ikke hadde vært på veien.
Noe må gjøres for å beholde de seriøse transportørene på veien, mener innsenderen.

Noe må gjøres for å beholde de seriøse transportørene på veien, mener innsenderen.

Roy Ervin Solstad

Saken oppsummert

Når det er sagt så er også dette en yrkesgruppe som jobber dobbelt av det enkelte andre yrkesgrupper gjør. Det er ganske vanlig med arbeidsdager på 10 til 15 timer – fem dager i uken. Til tider blir det enda mer. Faktisk er de på veien døgnet rundt for at forbrukerne til en hver tid skal ha tilgang til det de trenger.

• Følg oss på Facebook og Twitter

Trafikksikkerhetsmessig er det en skandale med slike økter. Det bør de rette innstanser se nærmere på. De pålagte pausene i lovverket er som oftest også vanskelig å overholde. Det lastes og losses ofte under pausetidene rett å slett for å rekke de kundene en til daglig skal ekspedere. Eller for å komme hjem til familie.

Dårlige lønn og arbeidsforhold er heller ikke noe ukjent tema. De fleste sjåfører kjører på en fastlønn per måned på mellom 20.000-30000 kroner brutto. Det er er beregnet utifra en titimers arbeidsdag fem dager i uka. Saken er at det jobbes stort sett fra ti timer og oppover, menfor samme fastlønn. Da kan en tenke seg hva timelønnen blir. Er dette en verdig og anstendig lønn utifra utført arbeid, og da også innbakt kvelds og natt arbeid?

Overtidstillegg er det vel også svært få i denne bransjen som praktiserer, hvis det i det hele tatt er noen. Er det slik det skal være? De arbeidsgiverne som forsøker å opptre seriøst har problemer med å følge lov- og avtaleverk, og sliter i markedet med de useriøse som dumper priser bare for å få kjøring, og de er faktisk i flertall.

Disse dumper ikke bare priser, men driver også sosial dumping i stor skala på lønns- og arbeidsvilkår. Det ansettes utenlandsk arbeidskraft i stor skala. Det er i for seg greit så sant det er behov og de ansettes under norske lønns- og arbeidsvilkår i henhold til lov- og avtaleverk. Dessverre anes det at hensiktene er annerledes.

Det er desverre også slik at det finnes eiere av bedrifter som stadig blir rikere og rikere, mens de ansatte blir belønnet med smuler.

Få nyhetsbrevet vårt her:

Norge er tross alt et høykostland. Derfor må det lønnes deretter. Samtidig må det også være transportpriser som de seriøse aktørene kan leve av, slik at de har muligheten til å inneha en næringsrik organisasjon som kan utvikle seg videre for å kunne møte morgendagens utfordringer for å overleve i fremtiden.

Jeg er heller ikke helt sikker på om de som jobber under uverdige forhold, er trygge å møte på langs de elendige veiene våre her til lands.

Det finnes altfor mange der ute på veiene som synes det er moro og ålreit bare de kan ha muligheten til å kjøre lastebil. Da spiller det ingen rolle hvilke lønns- og arbeidsvilkår de har, bare de får muligheten til å kjøre. Disse må også våkne..

Skal det i årene fremover være norske sjåfører igjen på veiene våre, må flertallet snart våkne og samholdet forsterkes betraktelig. Det må til et mye sterkere samhold blant de seriøse, både blant sjåfører og aktører i markedet.

Det er også alt for få der ute på veien som er organiserte. Hvis ikke disse snart får opp øya, er det nok ikke sikkert disse har en sjåførjobb å gå til i fremtiden. Eller om de har det, så muligens til en betydelig dårligere avtale enn den de har i dag. Utviklingen kan i verste fall være skremmende, og ting kan skje fort i negativ retning. Styrket samhold vil bremse dette.

Transportarbeiderforbundet jobber faktisk daglig med å bedre seriøsiteten der ute, men klarer ikke dette aleine. Det er vel også på tide at bransjen snart får høynet status. Dette klarer man heller ikke uten styrket samhold.

De aktørene som ikke klarer å følge de spilleregler og avtaler som foreligger, samt de som ikke overholder lover og regler i norsk arbeidsliv har rett å slett ikke livets rett. Så enkelt er det.

Myndighetene må våkne og være en medspiller.

All ære til de arbeidsgivere og aktører som opptrer seriøst. Heldigvis finnes det enkelte i markedet som faktisk er det, men de sliter fordi de useriøse bare kjører på. Det må foretas grep kjapt, for bransjen er langt på overtid.

Henrik Pilodden

transportarbeideren@lomedia.no

Les også: Anita (21) må jobbe til hun er 75 år

Les også: Når blir det skatt på kjøregodtgjørelse

Warning