Kraftbransjen
Å Energi varsler rekordutbytte til eierne
Men det er også store investeringer på gang.
Steffen Syvertsen, konsernsjef i Å Energi. (Arkivfoto)
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
leif.kirknes@lomedia.no
Å Energi, resultatet av fusjonen mellom Agder Energi og Giltre Energi, går godt.
Så godt at de varsler rekordutbytte til eierne (se faktaboks). 2,1 milliarder kroner foreslår konsernet i utbytte etter å ha summert opp førstekvartal.
Vannkraft er den store trekkraften i regnestykket. Å Energi leverer et underliggende driftsresultat for første kvartal på 2.470 millioner kroner, mot 1.956 millioner kroner i samme kvartal i fjor, skriver de i en pressemelding.
– Vi legger bak oss et solid kvartal, sterkere enn samme periode i fjor, og et godt utgangspunkt for resten av året. Trygg og langsiktig forvaltning av vannressursene skaper store verdier for samfunnet og eierne våre, og det bidrar til å holde strømprisene lavere over tid, skriver Steffen Syvertsen, konsernsjef i Å Energi, i meldingen.
Fakta om eiere
Totalt sett har disse kommunene eierandeler i Å Energi, i tillegg til Statkraft:
Drammen (både selv og gjennom selskapet Vardar)
Kristiansand
Lindesnes
Arendal
Asker (gjennom selskapet Vardar)
Lier (gjennom selskapet Vardar)
Kongsberg (gjennom selskapet Vardar)
Ringerike (gjennom selskapet Vardar)
Øvre Eiker (gjennom selskapet Vardar)
Modum (gjennom selskapet Vardar)
Sigdal (gjennom selskapet Vardar)
Hole (gjennom selskapet Vardar)
Flesberg (gjennom selskapet Vardar)
Varsler investeringer
De skal framover også investere rekordbeløp i både vannkraft og nett. I første kvartal brukte de 80 prosent mer på slikt enn første kvartal i 2024.
Blant annet skal de kjøpe Trædalsfoss kraftverk samt Orklas eierandel i AS Saudafallene som er på 85 prosent. De skal også bygge nye kraftverk og oppgradere noen av de eksisterende.
Det foreligger også konkrete planer for hvor Glitre Nett skal jobbe med linjer, koblingsanlegg og transformatorstasjoner.
Robust
– Investeringer i mer fornybar energi og strømnett er avgjørende for å styrke robustheten i kraftsystemet og forsyningssikkerheten til folk og bedrifter i urolige tider, skriver Syvertsen.
Han mener vi befinner oss i en periode med stor usikkerhet. Det er viktig at hele Å Energi-konsernet evner å tilpasse seg krevende omgivelser, ifølge Syversen.
Han skriver også:
– Fusjonen mellom Agder Energi og Glitre Energi og det at vi er til stede i hele verdikjeden, gjør oss robuste i møte med en uforutsigbar omverden.


Nå: 0 stillingsannonser