STORTINGET: Rødt-leder Bjørnar Moxnes under replikkordskiftet på Stortinget i dag.
Skjermdump/Stortinget
Schindler-konflikten:
Moxnes tok Schindler-saken opp i Stortinget
Rødt-lederen mener bedrifter som avskjediger tillitsvalgte ikke bør benyttes av Statsbygg som underleverandører.
knut.viggen@lomedia.no
– Vi ser en arbeidsgiverside som for tiden er veldig frampå. Det viser både denne saken og andre konflikter de siste par årene. Schindler-saken er prinsipielt viktig, langt ut over oppsigelsen av Alexander Jordnes, sier Rødt-leder Bjørnar Moxnes.
I et replikkordskifte på Stortinget i dag tok Moxnes opp problematikken rundt Schindler-konflikten.
Bakgrunnen er at det tidligere denne måneden ble kjent at Schindler AS har inngått kontrakt med Statsbygg om å levere heiser til det nye regjeringskvartalet.
Samlet heisinstallasjon omfatter 44 heiser, hvorav 17 er omfattet av opsjoner som kommer til utløsning i forbindelse med byggetrinn 2 og 3. Alle byggetrinnene forutsetter Stortingets godkjennelse.
Les mer: Schindler Heis AS sparker hovedtillitsvalgt Alexander – kollegene lover kamp
Sparket hovedtillitsvalgt
Schindler sparket i november hovedtillitsvalgt for montørklubben, Alexander Jordnes (HMF) etter en langvarig konflikt mellom ledelsen og klubben.
I juli ble begge parter dømt i Arbeidsretten for brudd på fredsplikten.
EL og IT Forbundet og LO har krevd at Schindler opphever oppsigelsen, med vekt på at tillitsvalgte har et særskilt oppsigelsesvern.
Det har Schindler og NHO avvist, og dermed går saken trolig videre i rettssystemet.
Bakgrunn: Det er kanskje ikke lov det vi gjør, men det er rett
Ber om stortingsstøtte
Moxnes leverte mandag et skriftlig spørsmål til kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup (H) om hans syn på bruk av bedrifter i statlige prosjekter som driver fagforeningsknusing, og hva statsråden eventuelt ville foreta seg som ansvarlig for det nye regjeringskvartalet.
Senere i dag skal det stemmes over et forslag fra Rødt om at Stortinget ber regjeringen sikre at Statsbygg ikke benytter seg av underleverandører i arbeidskonflikt, herunder bedrifter som bruker avskjed som virkemiddel mot tillitsvalgte, og at leverandører respekterer tillitsvalgtes særskilte oppsigelsesvern.
– Jeg håper vi får oppslutning om dette forslaget også fra de andre partiene på Stortinget, sier Moxnes.
– Representanten Moxnes har levert et skriftlig spørsmål og vil få et mer utførlig svar fra meg, men umiddelbart kan jeg si at vi ikke var kjent med at det forelå noen arbeidskonflikt i bedriften i mars 2020, da kontrakten ble undertegnet, var Astrups umiddelbare svar på replikken.
Les mer: Schindler Heis AS sparket hovedtillitsvalgt: – Denne saken må finne sin løsning i retten
– Har hardnet til
Konflikten i Schindler startet med at det ble innført endringer i montørenes arbeidsverktøy, uten at dette ble forelagt klubben, noe som det allerede eksisterte en avtale om.
Moxnes nevner Havnekonflikten, bruk av innleie framfor fast ansatte, franchisemodeller som gjør at det i mange sammenhenger ikke er reelle forhandlinger mellom arbeidstakere og bedriftseiere, og fagforeningsknusing som eksempler på at det har hardnet til i norsk arbeidsliv.
Bakgrunn: Heismontørene i full klinsj med Norges største heisbedrift.
– Et varsku
Uansett hvordan reaksjonen fra Stortinget og Astrup blir på dette utspillet, mener Rødt-lederen det bør være et varsku når montørklubben i den største heisbedriften i Norge og Heismontørenes Fagforening møter så sterk motstand på ønsket om medvirkning.
– Når en såpass sterk klubb gir beskjed om at «nå setter vi ned foten», bør det lyttes til. Det handler om respekt. De krever ikke å overta bedriften, men å ha et ord med i laget. Vi vet at det å ha en arbeidstakerside som tør å si ifra, og bedriftsledere som lytter til gode råd fra de ansatte, har gjort Norge til et av de mest produktive landene i verden. Å erstatte medvirkning med kommando er dumt for bedriften, sier Moxnes.
PS! Forslaget fra Rødt ble tirsdag kveld stemt ned og fikk kun stemmene til Rødt, MDG og SV, til sammen syv stemmer. Alle de borgerlige partiene stemte i mot, det samme gjorde Arbeiderpartiet og Senterpartiet.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp