KRITISK: Tillitsvalgt Karoline Runestad i NTL NAV mener det er feil av regjeringen å redusere bevilgningene til arbeidsmarkedstiltak.
Nina Hanssen
Revidert budsjett
Kuttene i budsjettet for arbeidsmarkedstiltak opprører Nav-tillitsvalgte Karoline
Regjeringen reduserer Navs budsjett til arbeidsmarkedstiltak med 264 millioner kroner og grunngir det med bedringer i arbeidsmarkedet. Det reagerer tillitsvalgt Karoline Runestad kraftig på.
nina.hanssen@lomedia.no
Revidert nasjonalbudsjett ble presentert på torsdag, samme dag som statssekretær Stian Nyhus i Arbeids- og inkluderingsdepartementet stilte opp via Teams på representantskapsmøtet i NTL Nav.
Blant budsjettendringene som påvirker Nav, finnes en reduksjon i potten til arbeidsmarkedstiltak på 264 millioner kroner.
I tillegg blir Navs driftsbudsjett redusert med 100 millioner kroner, sammenlignet med budsjettet som ble vedtatt.
Kuttet begrunnes med at behovet for arbeidsmarkedstiltak har blitt mindre, fordi ledigheten har gått raskere ned enn forventet. Statssekretæren mener at regjeringen samlet sett støtter etaten mer.
Reagerer kraftig på usosiale kutt
En av dem som ikke var fornøyd med regjeringens forslag til revidert budsjett, var tillitsvalgt Karoline Runestad fra Nav Sandnes.
– Jeg ble ekstremt skuffet over de usosiale kuttene, som særlig vil ramme de mange som har stått lenge utenfor arbeidsmarkedet, sier hun.
Selv jobber hun med unge arbeidsledige under 25 år som sliter med å komme inn på markedet.
Betydningen av videregående skole: Nav klarer ikke å gi langtidsledige den hjelpen de trenger, mener LO. Her er grunnen
Statssekretær Nyhus sa på møtet at det i dag er 97.000 totalt arbeidsledige – som betyr 1,9 prosent av arbeidsstokken i Norge.
– Det er lav ledighet og vi mangler arbeidskraft i flere næringer, så her er utfordringen for både oss i regjeringen og dere i Nav at vi gir folk den kompetansen som etterspørres, sa statsrådsvikaren fra skjermen.
Han roste også i sin innledning de ansatte i Nav, som han mener gjør en uvurderlig jobb i førstelinja i velferdsstaten.
– Dere i Nav gjør en viktig jobb og vi ønsker å gi dere albuerom, mer medbestemmelse og innflytelse gjennom tillitsreformen, sa han.
DEBATT: Statssekretær Stian Nyhus i Arbeids- og inkluderingsdepartementet møtte NTL NAVs representantskapsmøte digitalt, samme dagen som regjeringen presenterte revidert nasjonalbudsjett.
Nina Hanssen
Forenkling av sannheten
Runestad mener NTL bør reagere kraftig på regjeringens kutt, og at det er en forenkling av sannheten når de viser til nedgang i arbeidsledighet og et bedre arbeidsmarked.
– Tall fra Nav viser riktignok at det lyses ut flere stillinger enn tidligere og at korttidsledigheten har gått ned. Samtidig ser vi store utfordringer med at langtidsledigheten fremdeles er høy, påpeker hun.
Runestad viser til ferske tall fra Nav, som forteller at det hovedsakelig er i gruppen som har vært arbeidsledig i under 12 uker at den store nedgangen ligger.
– For de som står utenfor arbeidslivet lenger enn dette, ser det fortsatt ut til å være store utfordringer med å komme inn i arbeidsmarkedet, sier hun.
Hun fikk støtte fra flere på talerstolen.
– Jeg ønsker å få fram at ved å kutte i arbeidsmarkedstiltak, gjør regjeringen en allerede sårbar gruppe enda mer utsatt. Det er bare gjennom å prioritere tett oppfølging, kurs og kvalifisering, at vi vil kunne oppnå målet om å få ned langtidsledigheten, understreker Karoline Runestad fra Nav Sandnes i Rogaland.
Revidert nasjonalbudsjett: Budsjettforslaget gir ingen mening for de som sliter på arbeidsmarkedet, mener Kenneth Stien i NHO
Mest lest
Debatt
Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)
AFP er en urettferdig pensjon. Den er også uforutsigbar
Privat
To timer etter at de kjørte sammen, fikk han beskjed om at kollegaen var død
Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.
Jogvan H. Gardar/privat
Sjøfolk kan ha tapt millioner i pensjon. Nå saksøker de rederiet
KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.
Erlend Tro Klette
Norge skriker etter bussjåfører. Oleksandr har erfaringen, men nektes jobb
– Jeg føler meg overveldet. jeg er så glad for at noen forstår hvor viktig dette er. Ikke bare for meg, men for alle Navs flere millioner brukere, sier Janne Cecilie Thorenfeldt. Hun har møtt arbeidsgiver Nav i retten i flere runder. Nå håper hun menneskerettsdomstolen i Strasbourg kan dømme på en måte som styrker personvernet for alle Navs brukere.
Ole Palmstrøm
Over 100 ansatte hadde vært inne i mappa hennes hos Nav
Martin Guttormsen Slørdal
Pensjon kan svekke Norges sikkerhet. Fire av ti i Forsvaret vil slutte
LEILIGHETER STÅR TOMME: – Et premiss for å lage serien var at jeg ikke skulle ta en leilighet fra noen som trengte den. Men flere toromsleiligheter sto tomme, og jeg fikk høre at det var fordi folk ikke hadde råd, sier Petter Nyquist.
Teddy TV/TV 2
«Petter Uteligger» flyttet inn i kommunal bolig: – Det provoserte meg noe jævlig
Tri Nguyen Dinh / Ronny Øksnes
«Svenskebåten» legges ned: – Det kom som et sjokk for oss alle. Vi visste overhodet ingenting
Debatt
Politikere må komme på Nav oftere. De må snakke med oss sosialarbeidere, skriver Julian Slettaøien. Hun reagerer på at ikke de enslig aleneboende får mer hjelp.
Hanna Skotheim
Hva får man egentlig for 164 kroner på butikken i dag?
Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.
Helge Rønning Birkelund
Stadig færre LO-medlemmer stemmer Ap. Sjekk det store fallet her
– Det er ingen som roper høyt om at de står i matkø eller går i minus hver måned, sier Merete Solberg i Fellesforbundet. Medlemmene hun organiserer befinner seg på bunnen av lønnsstatistikken.
Erlend Angelo
Renta går opp nok en gang: – Dette tar knekken på folk
Debatt
Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.
Lise Åserud / NTB. Innfelt: skjermdump av frifagbevegelse.no
Det er umulig for meg å ikke bli berørt av det Caroline forteller
Erlend Angelo
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Kronikk
Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.
Eirik Dahl Viggen/Privat
Nav svikter barn i fattige familier
Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget.
Arkivfoto: Leif Martin Kirknes
Høyre: – Skjønte at dette kunne være løgn først på fredag
FANT TONEN: Mia Mari ble den vennen May Liz trengte for å føle seg trygg da hun skulle sone dommen på Ravneberget. De bruker mye av dagne på å snakke og henge sammen.
Brian Cliff Olguin
– Man har tenkt at det er så få kvinner i fengsel, så de har blitt glemt
OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.
Colourbox.com
Nav sløser bort millioner i lokale forhandlinger, mener tillitsvalgte
Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.
Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
– Hvis vi fortsatt skal bygge skip i Norge, må noe skje, advarer tillitsvalgte
– Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.
Jan-Erik Østlie
Stefan blir ofte omringet og filmet når han gjør jobben sin. Frykten er å bli hengt ut
Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.
Tom Vestreng, Dagsavisen