Mener regjeringen ikke tar studenter på alvor
Studentene taper kjøpekraft, må jobbe mer og får mindre tid til studiene, advarer John Magne Pedersen Tangen.
Flere studenter vil bruke enda mindre tid på lesesalen, frykter NTL Ung.
Håkon Mosvold Larsen / NTB
Saken oppsummert
guro@lomedia.no
Økningen i studiestøtten veier ikke opp for flere år med høy prisvekst og økte levekostnader, mener NTL Ung-lederen.
– Mange studenter må derfor jobbe for å overleve, særlig i storbyene der leiekostnadene ofte overstiger utbetalingene fra Lånekassen.
Mindre tid til lesing
Nå frykter John Magne Pedersen Tangen at konsekvensene vil merkes både i studentenes hverdag og i framtidas kompetansebehov.
– Jeg er oppriktig bekymret for at dette vil gjøre at flere studenter vil bruke enda mindre tid på lesesalen neste studieår. Vi vet allerede at mange sliter med å få endene til å møtes og bruker mye tid på å bekymre seg for økonomien. Tid som heller burde vært brukt på å bli en av framtidas problemløsere.
Han understreker at arbeidserfaring er positivt, men mener deltidsjobbing nå har gått for langt.
– Når behovet for å jobbe blir så stort at det går utover studiene, er det behov for løsninger som er mer bærekraftige og som sikrer at studentene faktisk får fullført, sier han.
– På høy tid å knytte studiestøtten til G
Tangen etterlyser framgang i arbeidet med å knytte studiestøtten til grunnbeløpet i folketrygden (G), slik Stortinget tidligere har diskutert.
Han viser til at studiestøtten har økt fra 1,12 G i studieåret 2015–16 til 1,28 G i 2025–26, men mener det ikke er tilstrekkelig.
– Vi vil ha studiestøtte som tilsvarer 2 G, men det viktigste nå er å få den koblet fast til grunnbeløpet slik at støtten følger prisutviklingen automatisk, sier Tangen.
Regjeringen ikke tar studenter på alvor, mener John Magne Pedersen Tangen.
Ole Palmstrøm
Krever gratis utdanning
NTL Ung reagerer også på at regjeringen ikke foreslår å fjerne studieavgiften for studenter utenfor EU og EØS.
Ordningen ble innført i 2023, og Tangen mener den svekker både mangfoldet og kvaliteten i høyere utdanning.
– Dette er ikke nok! Ordningen med skolepenger for studenter fra tredjeland må avvikles. Regjeringen foreslår riktignok å fjerne kravet om at skolepengene skal være kostnadsdekkende, men kom igjen – ta det siste skrittet i mål. Skrot hele ordningen, sier han.
Han viser til at antallet internasjonale studenter fra land utenfor EU og EØS har falt kraftig etter at studieavgiften ble innført.
– Tilgangen til høyere utdanning skal være gratis og tilgjengelig for alle. Det er en styrke for norsk akademia at vi har studenter fra hele verden. Vi trenger ikke å utrede mer – fjern ordningen og sikre lik behandling for alle studenter, sier Tangen.

Dette er en sak fra
Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.

Nå: 0 stillingsannonser