JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Omorganisering i departementene: – Voldsomt hastverk

En rekke arbeidsoppgaver i departementene skal samles innen 1. mars. NTL-tillitsvalgt kaller det hektisk og urealistisk.
INNFLYTTING: De første departementene skal starte innflyttingen til det nye regjeringskvartalet tidlig neste år.

INNFLYTTING: De første departementene skal starte innflyttingen til det nye regjeringskvartalet tidlig neste år.

Foto: Statsbygg/Team Urbis / NTB

Saken oppsummert

anders@lomedia.no

Til neste år starter innflyttingen i det nye regjeringskvartalet for de første departementene, og samtidig skal det gjennomføres en omorganisering av en rekke felles funksjoner i departementene.

Det dreier seg om HR, informasjonsforvaltning, kontorstøtte, servicetjenester og beredskap.

Det innebærer flytting av ansatte som i dag er i ulike departementer, til en ny felles funksjon. Det skal være klart til 1. mars.

Leder Bjørn Halvorsen i NTL Sentralforvaltningen mener det ikke er realistisk.

– De siste månedene har det blitt et voldsomt hastverk, siden omorganiseringen har blitt knytta til innflyttinga til noen av departementene. Det er hektisk og urealistisk, sier Halvorsen, som er øverste tillitsvalgt for ansatte i departementene.

Advarer mot konsekvenser

Han mener det er helt unødvendig å koble oppstarten av den nye organisasjonen til denne bestemte datoen.

Halvorsen etterlyser medbestemmelse fra de ansatte i prosessen.

– Politiske beslutninger legger vi oss ikke opp i, men implementeringen skal vi ha medbestemmelse på, sier han.

Halvorsen påpeker at de ansatte det gjelder ofte jobber med flere oppgaver i hvert enkelt departement, og at å bare plukke de ut av de nåværende rollene kan ha store konsekvenser.

– Det vil gi store negative konsekvenser, for hele departementsfellesskapet. Vi trenger mer enn en juleferie for å få til dette på en god måte, sier han.

ADVARSEL: Leder Bjørn Halvorsen i NTL Sentralforvaltningen advarer mot for dårlig tid til omorganiseringen i departementene.

ADVARSEL: Leder Bjørn Halvorsen i NTL Sentralforvaltningen advarer mot for dårlig tid til omorganiseringen i departementene.

Ole Palmstrøm

Åpner ikke for utsettelse

Digitaliserings- og forvaltningsminister Karianne O. Tung (Ap) svarte på Halvorsens advarsel på Kartellkonferansen tirsdag.

Hun sier omorganiseringa ikke handler om sentralisering.

– Det handler om bedre, og sikrere tjenester, og bedre funksjoner, sier hun.

Det er ikke aktuelt med noen utsettelse:

– Det er riktig at det ikke er medbestemmelse på en politisk beslutning, men på hvordan implementeringa skal skje. Tidslinja er politisk beslutta, men på alt annet står døra åpen, sier hun.

Karianne O. Tung, digitaliserings- og forvaltningsminister.

Karianne O. Tung, digitaliserings- og forvaltningsminister.

Ole Palmstrøm

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.

Les mer fra oss