JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Rettssak

Aktor om Lier-Hansen: – Tappet Norsk Industri og beriket seg selv

Norsk Industri tok millionregninger Stein Lier-Hansen skulle ha betalt selv, mener Økokrim. Delvis skyldig, svarte den tidligere NHO-toppen.
Stein Lier-Hansen under en pause i rettssaken mot han som startet i Oslo tingrett onsdag. 

Stein Lier-Hansen under en pause i rettssaken mot han som startet i Oslo tingrett onsdag. 

Ole Berg-Rusten

Saken oppsummert

steinar.schjetne@lomedia.no

Den tidligere lederen for Norsk Industri skal ikke forklare seg før i midten av neste uke. Men allerede kort tid etter at straffesaken begynte i Oslo tingrett onsdag morgen, antydet han at den omfattende tiltalen for grovt økonomisk utroskap ikke er helt uten grunnlag.

– Delvis, sa Stein Lier-Hansen da tingrettsdommer Lise Behrens spurte om han erklærte seg skyldig etter den delen av tiltalen som omfatter over ti millioner kroner.

Saken omfatter sjøfly-leie for millioner. Turer til noen av Norges mest attraktive jakt- og fiskeområder på Norsk Industris regning. Hundrevis av bar- og restaurantbesøk hvor Lier-Hansen hevder han vartet opp noen av norsk offentlighets mest framtredende aktører.

Den tidligere administrerende direktøren i Norsk Industri er tiltalt for grov korrupsjon og grov økonomisk utroskap mot sin daværende arbeidsgiver.

Han benekter kategorisk skyld etter den alvorligste posten i tiltalen. Den gjelder grov korrupsjon for nesten to millioner kroner.

Forhandlet med Fellesforbundet

Førstestatsadvokat Bård Thorsen i Økokrim framhevet spesielt Lier-Hansens årelange rolle som arbeidsgivernes forhandlingsleder i tariffoppgjørene i industrien – det såkalte frontfaget

Gjennom en årrekke var det han som satte seg ned til forhandlinger med LO om lønnsoppgjøret i frontfaget. Utfallet her danner uformelle, men tydelige føringer for lønnsdannelsen i resten av arbeidslivet.

Han var en av de mektigste premissgiverne i norsk arbeidsliv, påpekte Thorsen. Den framskutte posisjonen regnes som skjerpende for forholdene Lier-Hansen er tiltalt for.

– Lier-Hansen hadde et de fremste tillitsvervene i norsk arbeidsliv og var i en sentral maktposisjon i samfunnet, sa Thorsen.

Millioner på jakt og fiske

Økokrim mener Lier-Hansen krevde og fikk overført nesten to millioner kroner, gjennom bankinnskudd, dekning av private utgifter og innløsing av kredittkortgjeld, fra en nå avdød mann.

Denne mannens selskap fakturerte og fikk utbetalt til sammen over fire millioner kroner fra Norsk Industri, ifølge tiltalen.

Lier-Hansen skal dessuten gjennom sin periode som administrerende direktør ha sørget for at Norsk Industri ble urettmessig belastet for til sammen over ti millioner kroner, ifølge tiltalen.

Beløpet er fordelt på en rekke mottakere som leverte tjenester knyttet til jakt, fiske og servering. I tiltalen heter det at de aller fleste av fakturaene «var Norsk Industri uvedkommende».

Det ar også gått betydelig beløp fra deltakere på jaktturene inn på Lier-Hansens private bankkonto, ifølge aktors gjennomgang.

Hadde fullmakt

– Som administrerende direktør var han i posisjon til å påføre arbeidsgiveren sin urettmessige kostnader. Det er det som er kjernen i vår anklage, sa førstestatsadvokat Bård Thorsen i Økokrim da han holdt sitt innledningsforedrag.

Grov korrupsjon har en strafferamme på ti års fengsel, mens grov utroskap kan straffes med opptil seks års fengsel.

– Han benyttet fullmaktene og beslutningsrammen til påføre arbeidsgiveren urettmessige kostnader. Han er også anklaget for å ha utnyttet denne posisjonen til å kreve og motta penger under bordet, sa Thorsen i innledningsforedraget.

Bakgrunn: Tidligere NHO-topp tiltalt for korrupsjon og økonomisk utroskap

– Fiktive jaktkamerater

Det vesentligste av tiltalen mot Stein Lier-Hansen omfatter det som i utgangspunktet ble oppgitt å være representasjonskostnader. Den tidligere direktøren pleide angivelig kontakten med sine forbindelser, blant annet ved å ta dem med på jakt- og fisketurer, samt på restaurant og bar.

Men det har vært vanskelig – om ikke umulig – for Norsk Industris egne granskere og for Økokrims etterforskere å ta rede på hvem som faktisk var med på turene.

Flere av personene på fakturaene har det ikke lyktes Økokrim å finne igjen. Andre nekter kategorisk for å ha deltatt på de konkrete turene.

– Det er et gjennomgående tema hvilke navn som står på fakturaene og hva som ellers kommuniseres til grunneier og flyselskap om hvem som utøver jakta, sa Thorsen under sin nitidige gjennomgang av navnelister, fakturaer og sjøflyturer.

To hovedlinjer

Thorsen mener den økonomiske utroskapen har vært mangeårig, systematisk og har foregått langs to hovedlinjer:

• Lier-Hansen har belastet Norsk industri for reelle, men private kostnader. Dette kostnader han skulle ha dekket selv.

• Han har fått utstedt fiktive fakturaer – krav om dekning av ikke-eksisterende kostnader – som Norsk Industri har betalt.

– Dette var for å få penger urettmessig. Man laget fiktive fakturaer for å tappe Norsk Industri, sa Thorsen.

To menn som er tiltalt for medvirkning til utroskap og hvitvasking av kriminelt utbytte, nektet straffskyld da Oslo tingrett startet sin behandling.

Warning