JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Fagorganiserte

Det ble et uvanlig fredelig mellomoppgjør i fjor

Bare 360 arbeidsdager gikk tapt i streiker i 2025.
Siden 19. april har de organiserte i hotell, restaurant, kantine og uteliv streiket for økt kjøpekraft og forskuttering av sykepenger.

Siden 19. april har de organiserte i hotell, restaurant, kantine og uteliv streiket for økt kjøpekraft og forskuttering av sykepenger.

Håvard Sæbø

Saken oppsummert

sunniva@lomedia.no

I alt var det tre arbeidskonflikter i 2025. De involverte til sammen 80 arbeidstakere, viser tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB).

– Det var bare 360 arbeidsdager som gikk tapt på grunn av konflikt i mellomoppgjøret i 2025. Flertallet av disse tilhørte lønnsoppgjøret fra 2024, sier Tonje Køber, seksjonssjef i Statistisk sentralbyrå, i en pressemelding.

Ved de to forrige mellomoppgjørene, i 2021 og 2023, var det uvanlig mange og store arbeidskonflikter. I 2025 var omfanget svært lavt, ifølge SSB.

Sist gang det var færre tapte arbeidsdager var i 2009.

LO er størst

Samtidig som konfliktnivået falt økte tallet på medlemmer i arbeidstakerorganisasjonene. 

Det ble 28.750 flere medlemmer, en økning på 1,4 prosent.

Av de fire største hovedsammenslutningene har LO har fortsatt flest medlemmer, men Akademikerne hadde størst økning i antall nye medlemmer. De hadde en økning på 4,5 prosent.

Medlemmer i hovedsammenslutningene for arbeidstakere

På samme tid gikk YS sine medlemstall ned med 13 prosent, men det må sees i sammenheng med at Finansforbundet meldte seg ut av YS i 2025.

Norden er best

På verdensbasis har det vært en nedgang i organisering i arbeidstakerorganisasjoner de siste 20 årene. Det gjelder OECD-land.

OECD publiserer tall for hvor stor andel av lønnstakere som er medlem i fagforeninger i medlemslandene sine, og de viser at det er langt flere organiserte i Norden enn i andre OECD-land, ifølge SSB.

Likevel har det vært en nedgang i andelen organiserte i Norden. I Norge har nivået derimot vært stabilt.

I 2005 lå Norge 23 prosentpoeng bak Finland, men i 2024 er de omtrent på samme nivå. Det skyldes at Finland har hatt en stor nedgang, mens andelen organiserte i Norge har holdt seg rundt 50 prosent.

Medlemsland i OECD:

OECD er en organisasjon for økonomisk samarbeid og utvikling, og har 38 medlemsland:

Belgia

Canada

Danmark

Frankrike

Hellas

Irland

Island

Luxembourg

Nederland

Norge

Portugal

Spania

Storbritannia

Sveits

Sverige

Tyrkia

USA

Tyskland

Østerrike

Italia

Japan 

Finland 

Australia 

New Zealand 

Mexico 

Tsjekkia 

Ungarn 

Polen

Sør-Korea 

Slovakia

Chile 

Slovenia

Estland

Israel 

Latvia 

Litauen 

Colombia 

Costa Rica

Kilde: Store Norske Leksikon

Stor opptrapping søndag

I disse dager streiker arbeidsfolk rundt om i landet.

De organiserte i hotell, restaurant, kantine og uteliv har vært i streik siden søndag 19. april.

Tirsdag varslet Fellesforbundet at 1161 nye medlemmer i 98 bedrifter skal tas ut. Så på søndag vil nesten 4000 være i streik.

Nå skal enda flere arbeidsfolk i servering og overnatting ut i streik. 

Nå skal enda flere arbeidsfolk i servering og overnatting ut i streik. 

Håvard Sæbø

På vegne av arbeidsfolkene i bransjen krever Fellesforbundet:

• Et økonomisk oppgjør som hever kjøpekrafta til de ansatte innen servering og overnatting. I dag ligger snittlønna i bransjen på 3/4 av en gjennomsnittlig industriarbeiderlønn.

• At bedriftene går med på å forskuttere sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger.

Warning