JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Agenda-leder Trygve Svensson går hardt ut mot statsminister Erna Solbergs uttalelse om at forskjellene er små i Norge.

Agenda-leder Trygve Svensson går hardt ut mot statsminister Erna Solbergs uttalelse om at forskjellene er små i Norge.

Jan-Erik Østlie og Leif Martin Kirknes

Valg2021:

Erna Solberg mener det er små forskjeller i Norge: – Skremmende kunnskapsløst, svarer Agenda-sjefen

Erna Solberg avviser at det er store forskjeller i dagens Norge og vil nyansere debatten om temaet. – Ikke i tråd med hva folk flest opplever og skremmende kunnskapsløst, svarer lederen i Tankesmien Agenda, Trygve Svensson.03.08.2021
12:08
04.08.2021 08:10

helge@lomedia.no

Trygve Svensson reagerer kraftig på uttalelsene til statsminister Erna Solberg i et intervju med FriFagbevegelse etter fredagens statsministerduell med Jonas Gahr Støre i Trondheim.

Statsministeren avkreftet i intervjuet at det er store ulikheter i Norge.

Les hele intervjuet her: Norge er verdensledende på små forskjeller, mener Erna Solberg. Hun vil nyansere debatten om ulikhet

Trygve Svensson mener statsministeren tar helt feil.

– Forskning herfra til månen viser at det ikke stemmer, sier Svensson til FriFagbevegelse.

– En Fafo-rapport sier at hvis inntektsulikheten fortsetter å øke i samme tempo, ender Norge i 2030 hvor Frankrike og Italia er i dag. Du blir lykkelig av å reise på ferie dit. Men det er ikke vanskelig å legge merke til at landene har et samfunn med større forskjeller enn Norge har, i dag, sier Trygve Svensson til FriFagbevegelse.

SV-leder Audun Lysbakken går enda lenger:

– Erna Solberg og Høyre har mest behov for å nyansere denne debatten fordi partiet ikke ønsker å gjøre noe med hovedproblemet. De rikeste og mektigste drar ifra. Erna og Høyre står i en spagat. Det er vanskelig å innrømme at det er et problem når du fører en politikk som skaper nettopp større ulikheter, sier Audun Lysbakken til FriFagbevegelse.

Ulikhet og fattigdom i Norge: Ulikhet er farlig, sier Harald Eia. Og forskjellene er større enn vi har trodd

Erna Solberg innrømmer at hun synes debatten om ulikhet er viktig, men at den fortjener å være mer nyansert.

– Hvor er de reelle forskjellene, spør hun.

Statsministeren avviser at det er økt inntektsulikhet i Norge. Nivået er omtrent som det var i 2013. At det er flere fattige henger sammen med inntak av flyktninger, fortsatte hun. Men en ulikhet øker, innrømmer hun:

– Formuesulikheten øker. Det skjer fordi norske bedrifter gjør det godt. Børsen stiger. Det er derfor en del dilemmaer i denne debatten. At bedriftene blir mer verdt og at formuene øker har både en ulikhet i seg, men er også positivt, sa Erna Solberg til FriFagbevegelse.

Slik imøtegår leder i Tankesmien Agenda, Trygve Svensson de tre påstandene til statsministeren:

Inntektsulikhet: – De laveste lønningene har flatet helt ut. En gjennomgang fra Faktisk.no viser at de 30 prosentene med lavest lønn hadde lønnsnedgang fra 2013 til 2018. 3 av 10 arbeidstakere som du møter på gaten, har fått mindre å rutte med siden 2013. At de rikeste har dratt fra er den største årsaken til at ulikheten har økt.

Fattigdom: – Litt flere enn 100.000 norske barn lever i fattigdom. Ifølge regjeringens egen ulikhetsmelding har de rike dratt ifra. Flyktninger er ikke en vesentlig årsak til dette. Men det er åpenbart at når du tar imot folk som flykter fra krig har de ikke god økonomi i begynnelsen. Derfor er det også viktig å ha en regulert innvandringspolitikk.

Formuesulikhet: – Bedriftene har gått bra. Da er det politiske valget hvordan du fordeler verdiskapningen som skjer i samfunnet. Når de aller rikeste betaler mindre skatt enn vanlige sykepleiere, helsefagarbeidere og industriarbeidere, er det urettferdig og svekker vår evne til å dra i sammen i lag. Formuesulikheten i Norge er nå like stor som i klassesamfunnet Storbritannia, med sine kostskoler og slott. Forskning fra Statistisk sentralbyrå viser at vi ligner veldig på USA når det gjelder fordeling av penger på toppen i Norge. Vi har flere dollarmilliardærer enn dollarens hjemland pr. innbygger. Det utvikler seg en egen klasse med superrike. De lever sitt liv avsondret fra oss andre. Og makt og privilegier går i arv. Det er gift for det norske folkestyret.

Svensson mener ulikhetskrisen er landets nest største utfordring etter klimakrisen.

– Ulikheten vokser. Den gode nyheten er at ulikhetskrisen er mye enklere å løse enn klimakrisen. Det krever politisk vilje og kraftfulle tiltak. Men det er svært mye enklere enn å legge om det globale energi- og forbruksmønsteret, sier han.

17 historier om ulikhet i Norge

SV-leder Audun Lysbakken mener regjeringen har et stort problem når meningsmålinger viser at ulikhet er velgernes viktigste sak. En undersøkelse Tankesmien Agenda har gjort i samarbeid med YouGov, viser for eksempel at hele 85 prosent mener det er viktig å «motarbeide økte forskjeller mellom fattig og rik».

– Det er ikke slik at ulikhetene må øke fordi økonomien vokser og bedriftene går bra. Pandemien har avslørt forskjellssamfunnet på en brutal måte. Det har gått veldig bra for mange på toppen. Børsen setter rekorder, mens arbeidsfolk har betalt prisen for krisen. Det har gjort at folk har blitt veldig opptatt av hvor store forskjellene er blitt, sier Audun Lysbakken.

Hotell-lønna gjer Lysbakken forbanna: – Dette er Forskjells-Norge på sitt verste

Han tror både ulikhetsdebatten og debatten om formuesskatten vil stå sentralt i valgkampen som nå er innledet for fullt.

Statsminister Erna Solberg har fått mulighet til å besvare påstandene, men er på reise og sendte mailen videre til stortingsrepresentant Margret Hagerup, som står på påstanden til statsministeren om at Norge er blant de landene i verden med minst forskjeller.

– Den største forskjellen mellom folk i Norge er mellom de som har en jobb og de som ikke har det. Vår hovedløsning er derfor å bidra til at flere inkluderes i arbeidslivet og kvalifiseres til arbeid gjennom utdanning og kvalifisering, sier hun til FriFagbevegelse.

Hun mener skattelettelsene kommer alle til gode, og at regjeringen har gjennomført en rekke tiltak mot arbeidsledighet. Hun viser også til en undersøkelse fra 2010 (Aaberge m.fl.) som anslår at andelen med lavinntekt i Norge reduseres med nærmere en tredjedel når verdien av offentlige tjenester regnes med.

03.08.2021
12:08
04.08.2021 08:10Mest lest

Debatt

Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)

Hvis du er kvinne og jobber i handelen eller i et serviceyrke, kan du fort stå igjen som pensjonstaper. Derfor er kampen om AFP også en likestillingskamp, skriver Cecilie Tvetenstrand. (Illustrasjonsfoto)

AFP er en urettferdig pensjon. Den er også uforutsigbar

Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.

Kaptein Frank Langø har jobbet i Sølvtrans i 20 år. Neste år går han av med pensjon. Nå er han med på gruppesøksmålet mot rederiet for at han skal få pensjonen han mener han har krav på. Også Maskinistforbundet deltar i søksmålet.

Jogvan H. Gardar/privat

Sjøfolk kan ha tapt millioner i pensjon. Nå saksøker de rederiet

KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.

KJØRTE I POLEN: Oleksandr Klievtsov fra Bakhmut i Ukraina viser frem video av ham selv som kjører buss i Polen høsten 2022.

Erlend Tro Klette

Norge skriker etter bussjåfører. Oleksandr har erfaringen, men nektes jobb

LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.

LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.

Tormod Ytrehus

Pensjonsordning kan snart forsvinne: Dette handler AFP-striden om

Martin Guttormsen Slørdal

Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte

Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.

Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.

Håvard Sæbø

Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til

Tri Nguyen Dinh / Ronny Øksnes

«Svenskebåten» legges ned: – Vi visste overhodet ingenting

– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.

– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.

Håvard Sæbø

AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning

Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.

Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.

Erlend Angelo

Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre

Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.

Statsminister Jonas Gahr Støre og næringsminister Jan Christian Vestre trakk på seg kjeledress og hjelm da de valgte å legge frem regjeringens grønne industriløft på Rosenberg Worley i Stavanger.

Helge Rønning Birkelund

LO-medlemmene flykter fra Ap. Sjekk fallet og hvor de tar veien

OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.

OMFATTENDE: NTL NAV har beregnet at når etaten velger delegerte forhandlinger, går det med rundt 51 000 arbeidstimer til dette.

Colourbox.com

Nav sløser bort millioner i lokale forhandlinger, mener tillitsvalgte

Erlend Angelo

Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten

Debatt

Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.

Carolines historie er en viktig vekker, skriver Nav-sjefen.

Lise Åserud / NTB. Innfelt: skjermdump av frifagbevegelse.no

Det er umulig for meg å ikke bli berørt av det Caroline forteller

Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.

Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.

Tom Vestreng, Dagsavisen

Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem

Kronikk

Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.

Nav-ansatte har det handlingsrommet de trenger for å kunne gi god og tilpasset hjelp til den enkelte familie. Men det krever svært god kompetanse i sosialt arbeid, skriver Tore Nyseter.

Eirik Dahl Viggen/Privat

Nav svikter barn i fattige familier

Nav må ta utgangspunkt i at mottakeren ikke kjenner reglene og heller ikke enkelt kan forstå juridiske tekster, mener sivilombud Hanne Harlem.

Nav må ta utgangspunkt i at mottakeren ikke kjenner reglene og heller ikke enkelt kan forstå juridiske tekster, mener sivilombud Hanne Harlem.

Hanna Skotheim

Nav begrunner avslag for dårlig, mener Sivilombudet

Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.

Kompetansen som skal til for å bygge skip kan forsvinne på norske verft dersom ikke utviklingen snur. Nå vil tillitsvalgte ha en ny giv for bransjen.

Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte

– Hvis vi fortsatt skal bygge skip i Norge, må noe skje, advarer tillitsvalgte

Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget. 

Høyres nestleder Henrik Asheim mener Erna Solberg og Høyre ikke holdt tilbake informasjon om Sindre Finnes aksjehandler til etter valget. 

Arkivfoto: Leif Martin Kirknes

Høyre: – Skjønte at dette kunne være løgn først på fredag

 – Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.

 – Vi kan ikke forby noen å filme, og det er heller ikke ulovlig å gjøre det – det er hendelser som skjer på offentlige plasser. Jeg ber bare om arbeidsrom, sier vekteren Stefan.

Jan-Erik Østlie

Stefan blir ofte omringet og filmet når han gjør jobben sin. Frykten er å bli hengt ut

Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)

Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)

Alf Ragnar Olsen

Postens behandling av sjåførene skaper usikkerhet


Flere saker