Håvard Sæbø
Sosialdemokratisk seier:
Europeisk fagbevegelse mener EU må følge Tyskland på minstelønn
Den sosialdemokratiske valgseieren i Tyskland må få konsekvenser for EUs direktiv om minstelønn, mener den europeiske faglige samorganisasjonen DEFS.
helge@lomedia.no
Seier i det tyske valget for et parti som lover en minimumslønn på 12 euro er et stort løft for kampanjen for å få slutt på fattigdomslønnen i hele Europa, mener den europeiske faglige samorganisasjonen (DEFS).
– Det må få som konsekvens at EUs direktiv om minstelønn forbedres, er budskapet.
Tyskland er for tiden blant to av tre EU-land hvor minstelønnen er satt under EUs risiko for fattigdomsgrense (60 prosent av den nasjonale medianlønnen) samt under 50 prosent av gjennomsnittslønnen.
Oversikt: Hva er en vanlig lønn i Norge? Dette sier tallene
– Det tyske valgresultatet er en klar stemme for anstendig minstelønn fra Europas største medlemsland, sier visegeneralsekretær i DEFS, Ester Lynch i en pressemelding.
– Arbeidstakere bør aldri måtte velge mellom å varme opp hjemmet sitt, gi familien ordentlig mat eller betale husleien. Men det er akkurat det valget millioner av arbeidere står overfor i to tredjedeler av EUs medlemsland, inkludert Tyskland, der minstelønnen for øyeblikket er for lav, sier hun.
Hun mener tyske velgere har sagt høyt og tydelig at minstelønn inn lenger kan våre fattigdomslønn og at Europa nå må få foran og sikre at minstelønn garanterer en anstendig levestandard i alle medlemslandene.
– Hvis ikke, vil den allerede alvorlige sosiale og økonomiske ubalansen mellom EUs medlemsland bare bli verre. Det som er bra for en tysk arbeider, er bra for en spansk, rumensk, irsk eller estisk arbeider, poengterer hun.
Mer om minstelønn: Her er den nye lovfesta minstelønna i ni bransjar
– Gledelig valg
Stortingsrepresentant Sverre Myrli (Ap) er Tyskland-kjenner og styreleder i den norsk-tyske Willy Brandt-stiftelsen. Han kan bekrefte at økt minstelønn har vært en kjernesak for det tyske sosialdemokratiske partiet (SPD) lenge.
Aktuelt: Hva betyr det at ansatte SKAL tjene mer enn minstelønn? Nå skal saken avgjøres i retten
Partiet har vært en forkjemper for at minstelønnen i det hele tatt er så høy som den er, selv om 9,60 Euro i timen bare er 48 prosent av medianlønnen og 43 prosent av gjennomsnittslønnen i Tyskland.
Sverre Myrli, stortingsrepresentant fra Arbeiderpartiet.
Tri Nguyen Dinh
– Da SPD kom inn i storkoalisjonen igjen i 2013 var det blant de viktigste kravene til partiet å øke minstelønnen. Det fikk de også Angela Merkel og det kristendemokratiske partiet (CDU) med seg på, sier Sverre Myrli til FriFagbevegelse.
Stor oversikt: Dette er snittlønna i over 350 yrker
Etter en kampanje fra den tyske fagforeningen, ble en minimumslønn på 12 euro et overordnet valgløfte for det tyske sosialdemokratiske partiet SPD ved årets valg. Partiet signaliserer å vedta dette neste år.
Det vil i så tilfelle føre Tysklands minstelønn opp til 60 prosent av den nasjonale medianlønnen og resultere i en lønnsøkning på 25 prosent for 10 millioner arbeidstakere.
Myrli har vært på alle valgvakene til SPD i Berlin de siste 20 årene, men var forhindret denne gangen.
– Det var jo synd, siden det ble valgseier. Det var en gledelig seier. Du må huske at SPD bare for et halvt år siden lå nede på 12–13 prosent på meningsmålingene, og har altså doblet oppslutningen bare på et halvt år, sier Sverre Myrli.
Det er ikke avklart hvem som blir ny forbundskansler i Tyskland, men mye tyder på at det nettopp er Olaf Scholz (SPD) som kan overta etter Angela Merkel.
Kim Tomas har en av Norges dårligst betalte jobber: – Lønna gjør noe med stoltheten vår
Representerer 45 millioner
DEFS representerer 45 millioner medlemmer fra 89 fagforeningsorganisasjoner i 39 europeiske land.
De nordiske landene er motstandere av minstelønn og har ikke innført det i sine land. Bakgrunnen er at høy verdiskapning, lav arbeidsledighet og jevn inntektsfordeling oppnås best ved tarifforhandlinger.
LO er helt tydelig på at lønn skal fastsettes i forhandlinger mellom partene i arbeidslivet.
I land med lavere organisasjonsgrad og lavere tariffavtaledekning enn i Norge er partene imidlertid avhengig av at minstelønn fastsettes i lovgivning. Et eksempel er Tyskland, der fagbevegelsen lenge var sterkt imot lovgivning om minstelønn. Da organisasjonsgraden og tariffavtaledekningen stadig ble lavere, ble likevel minstelønnslovgivning en ønsket løsning, også av fagbevegelsen.
En annen årsak til behovet for den tyske minstelønnsloven er at antallet lavtlønte økte kraftig fra slutten av 1990-tallet. I 2001 hadde 17 prosent av alle fulltidsarbeidende en lønn lavere enn to tredjedeler av medianlønnen. I 2010 hadde tallet steget til 22 prosent.
Når minstelønn fastsettes i kollektive avtaler, som i Norge, slipper staten å regulere minstelønn samtidig som lønnsdannelsen fortsatt kan være partenes domene. I dette arbeidet har LO og andre organisasjoner en avgjørende rolle. Allmenngjøring skal være unntaket som bekrefter hovedregelen om at lovgivning om nivået på lønn ikke er nødvendig.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Hilde Cecilie Jordsjø har jobbet som kabinansatt i SAS i 33 år.
Privat
Hilde Cecilie har fått 2.000 kroner mer i lønn på 12 år: – Ledelsen ser på oss som et nødvendig onde
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
Maria Jocelyn Vattøy (til venstre) og Saengduan Hansen har det tøft. Endrete permitteringsregler gir en svært usikker økonomisk hverdag.
Erlend Angelo
Maria og Saengduan står uten lønn og dagpenger: – Er det dette som er vanlige folks tur?
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Martin Guttormsen Slørdal