Statsbudsjettet 2026
LO er bekymret for høy arbeidsløshet
LO-lederen har klare forventninger til statsbudsjettet for neste år.
LO-økonom Roger Bjørnstad og LO-leder Kine Asper Vistnes.
Leif Martin Kirknes
Saken oppsummert
steinar.schjetne@lomedia.no
frode@lomedia.no
– Det viktigste for oss er at vi får folk i arbeid, sier LO-leder Kine Asper Vistnes til FriFagbevegelse.
LO peker på at arbeidsløsheten har økt markert siden 2022, med 1,7 prosent.
To dager før finansminister Jens Stoltenberg legger fram sitt første statsbudsjett på nesten 20 år, bekrefter LO-lederen at hun har levert «en rekke krav til statsbudsjettet».
Trass positive signaler fra regjeringen, tar Vistnes ingenting for gitt.
Forsvarsbevilgningen kommer til å ta en stor del av kaka i år, og kan komme på bekostning av andre politiske saker.
Regjeringen må gjøre «ekstremt tøffe prioriteringer», ifølge LO-lederen.
Ledigheten øker
Vistnes uttalte seg i forbindelse med LO-økonomenes pressekonferanse om konjunktursituasjonen mandag ettermiddag.
Til tross for at norsk økonomi er inne i en periode med god vekst, er ledigheten høy og økende.
– Ledigheten er nå på nesten 5 prosent. 144.000 mennesker står uten jobb i Norge nå. Vi ser med stor bekymring på at ikke alle som rekker opp hånda får seg en jobb, sa hun.
LO-økonomene venter at veksten skal holde seg godt oppe også de kommende årene, at prisveksten skal videre ned og sånn også trekke rentenivået nedover.
LO anslår at arbeidsløsheten vil synke litt de neste tre årene. Årsaken er at det er høy vekst i norsk økonomi.
– Anslagene våre viser at vi har en vekst som ligger noe over trendvekst i økonomien, sa sjeføkonom Roger Bjørnstad da han redegjorde for den økonomiske situasjonen og utsiktene framover mot 2027.
Det betyr at økonomien vokser mer enn det som er «normalt». Dette skjer etter en periode med lav vekst.
I et innlegg i Dagsavisen skriver Bjørnstad at det er nødvendig å bruke mer penger både i kommuner og på sykehus for å starte opprustingen av velferdstjenester.
Rom for mer oljepenger
Nettopp poenget med at økonomien er i en vekstfase fra et lavt nivå, gjør at regjeringen ikke bare kan, men bør, bruke skikkelig med penger også i årets statsbudsjett, mener Bjørnstad. Det betyr at det er mulig å hente en anselig mengde milliarder fra oljefondet uten å sette økonomien over styr.
– Det er for tidlig å stramme inn gjennom statsbudsjettet. Vi mener det fortsatt er behov for et stimulerende statsbudsjett, sier Bjørnstad til FriFagbevegelse.
Han mener regjeringen kan holde oljepengebruken på dagens nivå uten å legge press på renta, slik NHOs sjeføkonom, Øystein Dørum, hevder overfor NTB.
– Det er ikke riktig det at økt oljepengebruk fører til høyere inflasjon. Inflasjonen vi har i Norge, kommer fra utlandet, sier Bjørnstad.
– Arbeidsledigheten i Norge har nådd 144.000 mennesker, det er for lav jobbskaping i privat sektor og rentene har fortsatt en sterkt innstrammende effekt, legger han til.
Dette vet vi
Så langt vet vi følgende om arbeidspolitiske grep i budsjettprosessen, ifølge NTBs oversikt over budsjettlekkasjer:
* Potten til arbeidsmarkedstiltak økes med 600 millioner kroner, til 12,5 milliarder kroner. Blant annet vil regjeringen gi 172 millioner kroner på et forsøk med arbeidsrettede ungdomsprogram og 125,5 millioner kroner til et nytt rekrutteringsprogram til helse- og omsorgssektoren.
* Opptil 1 milliard kroner flyttes fra arbeidsmarkedstiltak til varige lønnstilskudd.
* Gi 23 millioner kroner ekstra til Jobbsjansen, et arbeidstreningsprogram hos Nav, der målet er å få hjemmeværende innvandrerkvinner ut i jobb eller utdanning, melder Dagsavisen.
* 25 millioner til kursing av industriarbeidere, som en del av en ny pilotordning der det de neste fire årene settes av totalt 100 millioner kroner i en felles pott for å øke kompetanseutviklingen i industrien, skriver regjeringen i en pressemelding.
* 500 millioner kroner til det såkalte skattelotteriet, der det trekkes ut 100.000 unge som får et arbeidsfradrag på 125.000 kroner, melder VG.


Nå: 0 stillingsannonser