NYE AKSJONER: LO-forbundene Creo, NTL og Fagforbundet har varslet streikeaksjoner over hele landet onsdag. I Oslo blir det ny streikemarsj fra Operaen gjennom Oslo sentrum. (Bildet er fra markeringene 9. september).
Anders Hauge-Eltvik
Gjenåpning og opptrapping i streiken:
Presset øker på teatersjefene til å få slutt på streiken, mener Fafo-forskeren
Mens kulturlivet er gjenåpnet, må teatrene og Operaen avlyse. Nå blir partene tvunget til forhandlingsbordet, mens streiken trappes opp.
– For arbeidsgiversiden er spørsmålet når denne streiken blir en belastning omdømmemessig, sier Kristine Nergaard, forsker ved Fafo, med tariffoppgjør som spesialfelt.
Streiken ved norske teatre og orkestre er nå inne i sin fjerde uke, konflikten er fastlåst, og nå trappes den opp igjen. LO Stat har nå varslet et nytt stort streikeuttak fra fredag. Da vil streiken omfatte 15 teatre, orkestre og kulturinstitusjoner landet over.
Onsdag har de streikende LO-forbundene Creo, NTL og Fagforbundet tillyst streikeaksjoner over hele landet. I Oslo blir det ny streikemarsj fra Operaen gjennom Oslo sentrum.
Kulturarbeiderne til tvungen mekling: 249 nye tas ut i streik, dersom ikke partene blir enige
Operadirektør: Håper på løsning torsdag
Dermed legger LO-forbundene press på Spekter foran torsdagen, da partene må møte til tvungen mekling hos Riksmekleren. Dette er i henhold til regelverket ved arbeidskonflikter, som sier at Riksmekleren må innkalle partene når en streik har pågått i 30 dager.
Kommer ikke partene til enighet hos Riksmekleren i løpet av torsdag, tas ytterligere 249 ut i streik fra fredag morgen. Da vil til sammen 805 ansatte ved norske teatre og orkestre være ute i streik.
Det største uttaket i opptrappingen er ved Den Norske Opera & Ballett, der ytterligere 51 ansatte tas ut i streik. Da vil til sammen 163 av de 630 ansatte ved Operaen være i streik fra fredag.
– Vi ser fram til meklingen, og håper at vi med riksmeklerens hjelp kan finne en løsning som er god for begge parter, slik at streiken kan avsluttes, kommenterer direktør i Den Norske Opera & Ballett Geir Bergkastet.
Streiken omfatter teknisk og administrativt personale ved Operaen. Ved flere andre norske scener og kulturhus er også orkesteransatte tatt ut i streik. En rekke forestillinger og konserter på hovedscenene avlyst. Den Nationale Scene i Bergen har avlyst alle forestillinger så lenge streiken pågår. I Oslo har streiken ført til avlyste storforestillinger i Operaen, Det Norske Teatret, Nationaltheatret og Oslo Nye.
– Nå som Norge åpner opp, er det et skår i gleden at vi fortsatt er rammet av streik og ikke kan spille for fullt publikum. Vi har nettopp avlyst alle forestillingene av operaen «Eugen Onegin», som skulle vært spilt i oktober og november. Dersom streiken fortsetter også i neste uke, vil det få konsekvenser for framtidig repertoar, opplyser direktør Geir Bergkastet.
Også «Dead Man Walking» i Operaen, som skulle gått fram til 10. oktober, er nå avlyst.
Ved en streikeopptrapping fredag rammes også Carte Blanche, Norges nasjonale kompani for samtidsdans, der 11 teknisk ansatte tas ut i streik.
Velferdsforsker gir kulturarbeiderne rett om pensjon: – Åpenbart at man ikke får den samme ytelsen for kvinner og menn livet ut
– Dette kan pågå lenge
Streiken har allerede blitt langvarig, få streiker i privat sektor i Norge strekker seg utover 30 dager.
– Arbeidstakersiden har penger til å holde på lenge. Dette er ikke fattige forbund. De blir ikke tvunget til å gi seg fordi streikekassa blir tom. Arbeidsgiverne er offentlig finansierte institusjoner, og det skal mye til før de går konkurs. Så dette kan pågå lenge. Men før eller siden får man en streiketretthet, konstaterer Kristine Nergaard.
Saken fortsetter under bildet.
Fafo-forsker Kristine Nergaard har tariffoppgjør som spesialfelt.
Kai Hovden
Helgens gjenåpning kan øke presset på teatersjefene til å få slutt på streiken, mener Fafo-forsker Kristine Nergaard.
– Det oppstår et press når teatrene ikke kan spille forestillinger de setter opp for offentlige midler. Nå som samfunnet ellers er gjenåpnet, mens teatrene og operaen må holde stengt eller utsette forestillinger, øker presset på arbeidsgiver, sier Nergaard.
Hybridpensjon i Trondheim: Her har musikere og sangere den pensjonsordningen kulturarbeiderne streiker for
Slik kan streiken løses
Spekter-direktør Anne Kari Bratten uttalte til Dagsavisen forrige helg at situasjonen var fortvilende, og at det ikke hadde vært formell kontakt mellom partene.
LO Stats forhandlingsleder Lise Olsen understreket ved starten av streiken at hun venter på et utspill fra arbeidsgiversiden.
– Det er ikke lett å se hva som er veien ut. Men streiken må finne en løsning. Det er tre alternativer, slik jeg ser det, sier streikeforsker Katrine Nergaard:
* En av partene kaster inn håndkleet og gir seg.
* Partene finner en kompromissløsning hos riksmekleren.
* Partene skyver spørsmålet til neste lønnsoppgjør, og setter ned et utvalg som kan se på ulike modeller og beregne kostnader.
– Det kan være enklere å finne en løsning i et utvalg som jobber over tid enn hos riksmekleren. Og pensjonsspørsmål løses som oftest gjennom utvalg, forklarer Nergaard.
Dette streiker de for
Striden står om pensjonsordning for de organiserte i Creo, NTL og Fagforbundet i teater- og orkestersektoren – bedriftene som omfattes av den såkalte Teateroverenskomsten.
Det er LO Stat som forhandler pensjon for Creo, NTL og Fagforbundet Teater og Scene. Forbundene krever en såkalt hybridpensjon som de mener ivaretar det partene protokollførte i 2016, ved innføringen av en midlertidig innskuddspensjon: En varig pensjonsordning som er livslang og kjønnsnøytral. Spekter mener innskuddspensjonen rommer dette, og ivaretar frilansere bedre.
– Hybridpensjon oppfattes som mer kostbar og mindre fleksibel for arbeidsgiver. Spekter tar heller en streik enn å gå med på kravet om hybridpensjon. Om arbeidstakerne her når gjennom med sitt krav, vil det bli et eksempel på at det går an å tvinge fram denne typen pensjon gjennom å ta en arbeidskonflikt. Det vil Spekter nødig risikere, kommenterer Nergaard.
FAKTA: KULTURSTREIKEN
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
Alf Ragnar Olsen