Fortsatt mange ledige plasser på verneombudskonferansen
Den første nasjonale Verneombudskonferansen går av stabelen om knappe to uker. Foreløpig har bare 87 deltakere meldt seg på.
DYRERE MED EN ULYKKE: Sjømannsforbundets Kim Helge Fjereide påpeker at en ulykke er dyrere enn HMS-arbeid og oppfordrer flere til å delta på Verneombudskonferansen.
Tri Nguyen Dinh
Saken oppsummert
tri@maritimlogg.no
nrl@maritimlogg.no
– Vi har et håp om 150 deltakere, sier Kim Helge Fjereide i Sjømannsforbundet.
Sammen med Morten Kveim i Sjøoffisersforbundet og Odd Rune Malterud i Maskinistforbundet, sitter Fjereide i programkomiteen som skal sørge for at konferansen blir relevant og bidrar til å styrke kompetansen til verneombud.
Han gjør oppmerksom på at rederiene fortsatt har tid til å sende verneombud da konferansen ikke begynner før 2. september.
– Men jeg må innrømme at jeg blir skuffet hvis ikke rederiene er med på dette. Rederiene snakker om sikkerhet og god hverdag til sjøfolk. Her har de muligheten til å styrke sine verneombud og med det også bedre sikkerheten og hverdagen til sine sjøfolk, sier Fjereide.
Må styrkes
Satsing på verneombud er et av tiltakene som trekkes fram i Nullvisjonen – Sjøfartsdirektoratets handlingsplan for sjøsikkerhet.
Konferansen skal motivere og legge til rette for en styrking av verne- og miljøtjenesten, og gjøre den mer attraktiv.
– Invitasjonen går ut til alle rederier og organisasjoner som ønsker et godt sikkerhets- og arbeidsmiljø. Vi vil at alle verneombud og arbeidsmiljøutvalg innenfor maritim næring skal delta, sier prosjektleder Sverre Flatebø i Sjøfartsdirektoratet.
Flatebø Håper flere melder seg på i «siste liten»
– Erfaringen er at mange melder seg på i løpet av de to siste ukene, det håper vi er tilfellet også her, så jeg vil ikke være for pessimistisk.
– Hvert rederi kjenner sine prioriteringer best, men jeg oppfordrer flest mulig til å benytte seg av denne gode og tilrettelagte muligheten for å øke anseelsen og kompetansen til sine verneombud.
Ulykker er dyrere enn HMS
Flere rederier Maritim Logg har snakket med har bestemt seg for å ikke sende sine verneombud på grunn av knapphet på tid og ressurser. Andre var ikke en gang klar over at det blir en konferanse.
– Etter at du tok kontakt, har vi tatt en runde internt i rederiet. De som jobber tett med verneombudene var ikke en gang klar over denne konferansen. Heller ingen av våre verneombud har kontaktet oss og bedt om å få delta. Basert på at ingen har fanget opp dette, antar jeg at publiseringen og informasjon om dette i forkant kunne vært bedre, sier Åge Bjerkvik, crewing manager i Island Offshore.
– Vi tar nå en runde og ser om det er mulig å få av gårde noen både fra sjø og land til denne konferansen, fortsetter Bjerkevik.
Havila Kystruten har valgt å ikke sende noen på konferansen.
– Vi har hatt dette opp til vurdering, men på grunn av både høysesong for selskapet og litt mangel på tid og ressurser, har vi dessverre ikke mulighet til å delta denne gangen, sier Lasse Vangstein i Havila Kystruten.
Som et norskeid rederi med all virksomhet året rundt, opp og ned norskekysten, har Havila Kystruten tett dialog med Sjøfartsdirektoratet og andre relevante aktører, påpeker Vangstein.
– Sjøsikkerheten er vår aller høyeste prioritet, til tross for at vi ikke har mulighet til å delta i år. Om noen av våre verneombud hadde ønsket å delta, hadde vi selvfølgelig ikke hindret dette.
Heller ikke Remøy Shipping har bestemt seg om de skal sende noen på konferansen, selv om de synes verneombudenes arbeid er viktig.
– Det er veldig bra at arbeidet til verneombudene blir satt fokus på. Både deres kompetanse og status kan alltid bli bedre fordi det er viktig for sikkerheten. Vi vurderer å sende personell til denne konferansen, sier HSEQ-leder Tor Arne Leine.
Flere rederier som ikke skal sende sine representanter til konferansen ønsker ikke å stå fram i denne saken med navn.
– Mitt håp er at rederiene gjør en innsats for at alle verneombud kommer. Det er dem konferansen bør være rettet mot. Hvis rederne tror HMS er dyrt, så kan de jo prøve en ulykke, sier Kim Helge Fjereide.
Superhelter
Hurtigruten skal sende to verneombud. De mener at verneombud er viktige ressurser, blant annet mot deres mål om å skape en sikkerhetskultur basert på gode arbeidsmiljøer.
– Konferansen vil kunne løfte interessen for vernetjenesten, samt anerkjennelse av vernetjenesten som et organ. Dette er noe Hurtigruten anser som viktig og ønsker investere i – utover at det obligatorisk med verneombud, sier Gerry Larsson-Fedde i Hurtigruten.
– Vi i forbundene jobber for arbeidstakeres lønns- og arbeidsvilkår, men særlig de siste årene ser vi at mange saker som tas opp egentlig er verneombudssaker. Folk sliter mer og mer med arbeidsmiljørelaterte problemer. Det er verneombudet som skal jobbe med dette, men min erfaring fra mange skipsbesøk, er at verneombudene ofte ikke kjenner til sine arbeidsområder og regelverkene som gjelder, sier Fjereide.
– Den nyeste om bord blir ofte valgt eller utpekt. Det er et til dels uglesett verv, som nesten ingen vil ha – man blir sett på som en unødvendig vaktbikkje. Samtidig ser vi at de arbeidsplassene der verneombudet faktisk fungerer, har lavere turnover og sykefravær. Et godt verneombud bidrar til en god arbeidsplass og sikrer at folk har det bra om bord.
Håper alle kommer
– Vi må forbedre samarbeidet mellom verneombud og tillitsvalgte, slik at de i fellesskap kan gjøre arbeidshverdagen bedre for alle om bord. Konferansen bør være en kunnskapsportal for verneombud, som gir dem eierskap til rollen, og verktøyene og kunnskapene de trenger for å gjøre jobben sin. Det er en superheltrolle de har fått. Verneombudet kan være den personen som redder både liv og helse.


Nå: 0 stillingsannonser