Statsbudsjettet 2026
100.000 unge skal få skattelette – men ungdomslederen er skeptisk
Regjeringen vil trekke ut unge i et skatteeksperiment. Ingrid Tollefsen advarer mot økte forskjeller.
Ingrid Tollefsen, ungdomssekretær i Arbeidsmandsforbundet, advarer mot at «skattelotteri» kan skape forskjeller.
Ylva Seiff Berge
Saken oppsummert
oystein@lomedia.no
Onsdag kommer statsbudsjettet. Finansminister Jens Stoltenberg (Ap) har sagt at regjeringen vil sette av en halv milliard kroner til et skattelotteri:
De vil teste ut en ny ordning som de mener kan få flere unge ut i arbeid.
114.000 unge voksne står utenfor arbeidslivet, ifølge Nav. Tallet tilsvarer 16,2 prosent av alle unge mellom 20 og 29 år.
Ingrid Tollefsen, ungdomssekretær i Arbeidsmandsforbundet, frykter at pengene må tas fra andre viktige områder, og at unge som ikke får skattelette kan ende opp med å betale mer.
– Jeg vil heller satse på mer inkluderende tiltak enn et tilfeldig skattekutt.
Loddtrekning
100.000 personer mellom 20 og 35 år skal plukkes ut tilfeldig – som i et lotteri – og få opptil 27.500 kroner i skattelette hvert år.
Forsøksordningen, som er sendt ut på høring, har fått kallenavnet «Stoltenbergs skattelotteri» etter finansminister Jens Stoltenberg. Det er han som har frontet forslaget.
Finansminister Jens Stoltenberg (Ap).
SISSEL M RASMUSSEN LO MEDIA
Bakgrunn: Positive til Stoltenbergs «skattelotteri»
Vil ha flere unge i jobb
Hensikten med forsøket er å undersøke om lavere skatt kan få flere unge ut i arbeid.
Regjeringen håper at økonomiske gulrøtter vil motivere unge til å ta jobb eller øke arbeidsmengden.
Men ikke alle jubler over lotteriet.
Det er i realiteten 40.000 som vil nyte godt av Jens Stoltenbergs skattelotteri. Ikke 100.000. Det viser et høringsnotat fra Stortinget.
LO: – Dyrt og lite treffsikkert
Landsorganisasjonen i Norge (LO) går hardt ut mot forslaget. I sitt høringssvar advarer LO mot at tiltaket vil øke forskjellene i samfunnet, svekke skattemoralen og gi lav effekt til høy kostnad.
– LO mener forsøket er for omfattende og kostnadskrevende, skriver LOs første nestleder Henriette Jevnaker og sjeføkonom Roger Bjørnstad i et høringssvar.
LO mener at hoveddelen av skattelettelsen vil gå til unge som allerede er i jobb, og at tiltaket vil undergrave prinsippet om likebehandling i skattesystemet.
I stedet anbefaler LO å satse på Nav, ungdomsgarantien og kompetansehevende programmer.
– Skattelotteri skaper forskjeller
Ingrid Tollefsen, ungdomssekretær i Arbeidsmandsforbundet, avviser ikke lotteri-forslaget like bastant som LO, sier hun.
Men også hun er skeptisk.
– For det første vet vi ikke om det blir noe av. Arbeiderpartiet har ikke lagt fram budsjettet ennå, understreker Tollefsen.
Ungdomslederen mener regjeringen heller burde satse på inkluderende tiltak for å få flere unge i jobb, framfor skattegoder til noen få.
– Jeg ønsker meg mer ressurser til arbeidsmarkedstiltak og bedre oppfølging av unge som vil ha jobb. Ungdomsgarantien bør styrkes, sier hun.
Hun peker på behovet for kompetanseheving, fysisk- og psykisk helsetilbud og bedre tilrettelegging fra Nav.
– Skattelotteri hjelper ikke nødvendigvis unge inn på arbeidsmarkedet. Jeg savner tiltak for dem med deltidsstillinger, for eksempel, heller enn skattekutt til noen få.
Tollefsen mener skattegaven bør behovsprøves, hvis den blir satt i gang.
– Man må sette opp kriterier for hvem som skal få det. Se på inntekt og livssituasjon. Jeg er skeptisk til loddtrekning – det kan skape forskjeller, sier hun.

Dette er en sak fra
Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.

Nå: 0 stillingsannonser