Vil straffe de avtaleløse
Bedrifter som ikke inngår IA-avtale må straffes økonomisk.
kjell.werner@anb.no
Det mener stortingsrepresentant Steinar Gullvåg (Ap).
– De bedriftene som velger å stå utenfor avtalen om inkluderende arbeidsliv må betale mer. Det skal koste å være gratispassasjer, sier Steinar Gullvåg til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Dagen etter at arbeidslivets parter har undertegnet en ny IA-avtale velger Gullvåg å ta bladet fra munnen. Her er målet å redusere sykefraværet med 20 prosent.
To muligheter
– De bedriftene som ikke tar sin del av jobben med å redusere langtidsfraværet må straffes. Det kan skje gjennom å forlenge perioden hvor arbeidsgiveren skal betale sykepenger for disse bedriftene. Alternativt kan disse bedriftene bli pålagt en enda høyere prosentsats dersom arbeidslivets parter blir enige om bedrifter skal betale deler av langtidsfraværet, sier Gullvåg.
Han viser til ekspertutvalgets viktigste forslag. Det går på at bedriftene skal betale 20 prosent av langtidsfraværet mens regningen for det korte fraværet på den annen side reduseres fra 16 til 10 dager. Forslaget skal ikke koste næringslivet mer samlet sett, men det vil lønne seg å få ned langtidsfraværet. I dag tar staten hele regningen for sykefravær etter 16 dager.
Få med flere
I dag er det omtrent halvparten av landets arbeidstakere som jobber i bedrifter hvor det ikke er IA-avtale.
Gullvåg viser til LO-leder Roar Flåthen, som onsdag uttalte at den største utfordringen er å få flere bedrifter med i IA-avtalen.
– Mitt forslag er et svar på Flåthens poeng. De bedriftene som stiller seg utenfor den solidariske ordningen som IA-avtalen er, må presses til å handle selv eller bli IA-bedrifter, sier Ap-talsmannen i arbeids- og sosialkomiteen på Stortinget.
Vil forplikte seg
– Men statistikken fra Nav forteller at sykefraværet er lavere i bedrifter som ikke har IA-avtale enn de som er avtalebedrifter?
– Det kan så være. Men det interessante er at bedriftene som har inngått IA-avtale har gjort det nettopp fordi de er interessert i å få ned sykefraværet. Disse bedriftene vil altså forplikte seg til å gjøre noe aktivt. I tillegg handler det om å integrere mange av dem som står utenfor arbeidsmarkedet, sier han.
Gullvåg ønsker også å presse kommunene ekstra til å redusere sykefraværet.
– Det er fortsatt mange kommuner som ikke gjør jobben sin på dette feltet, sier han og varsler økonomiske ordninger som tvinger kommunene til å skjerpe seg. (ANB)
Mest lest
Elisabeth Thoresen som leder AAP-aksjonen, forteller at hun har blitt kontaktet av flere som er rammet i denne saken, som sier de har vært tydelige overfor Nav om at de ikke ønsker at deres informasjon skal være åpent tilgjengelig.
Jan-Erik Østlie
Bekymret for Nav-brukere med hemmelig nummer: – Det er her den store fadesen kan ligge
FANT LØSNINGER SAMMEN: Både Fellesforbundets klubbleder Robert Jacobsen (t.v.) og daglig leder på GAC Norway sin avdeling på Slagentangen, Ståle Stangeby ønsker seg glidende grenser for jobb og permitteringer med rett på dagpenger. Enn så lenge har man valgt i samarbeid å redusere en del av stillingene til 75 prosent.
Roy Ervin Solstad
En halvtime for lenge på jobb kan koste Robert og kollegene dagpengene fra Nav
ERFARING: Med mange år bak symaskinen og en fortsatt god helse, tok Hallgerd Aure like greit en ny jobb som sømoperatør ved Ekornes avdeling Aure.
Privat
Da Hallgerd (66) mista jobben, tok hun grep: – Her er det så mye arbeid som aldri før
HØYE BUNKER: Dokumentbunkene har vokst seg fete i løpet av den tiden saken har pågått. Tor Teigland er klar på at uten FLT og LO på laget hadde han måttet gi opp kampen etter tapet i Trygderetten.
Kai Hovden
Tor fikk avslag på yrkesskadesøknad hos Nav og tapte i Trygderetten – så kom kontrabeskjeden
LEI: Henning Brøgger Pedersen gikk etterhvert ganske lei av stua si etter å ha blitt permittert.
Brian Cliff Olguin
Henning (28) er sjanseløs på boligmarkedet: – Det vi har i dag er Willochs arv, sier forsker
Erna Solberg
Leif Martin Kirknes
Erna Solberg ble overkjørt og må kutte fergeprisene. Her svarer hun
Skjermdump
Uber-sjåførens desperate melding: – Eg er i ferd med å bli heimlaus for tredje gong sidan mai
Privat
Ryszard har jobba i Norge i 13 år. No står han utan ei krone i inntekt
FRYKTER FOR SIKKERHETEN: «Faste» piloter blir oppsagt, lønningene presses og pilotene må være disponible sju dager i uka. SAS-pilot og første nestleder i Norsk Flygerforbund, Jo Bjørn Skatval er bekymret for flysikkerheten etter at det islandske flyselskapet Bluebird Nordic ga 11 fagorganiserte piloter sparken.
Helge Rønning Birkelund
Tillitsvalgt pilot advarer mot skrekk-kontrakter på Island: – Det er kort vei til Norge
Med det yngste barnet hjemme, fikk seksbarnsmoren namsmannen på besøk, med ordre om utkastelse.
Mina B. Ræge/Dagsavisen
Seksbarnsmor «Ivana» (35) ble kastet ut av leiligheten i Oslo
HELTIDSKULTUR: Fafo-forsker Leif E. Moland (innfelt) mener det er en umulig løsning å fortsette med den turnusmodellen som er mest utbredt i helse- og omsorgssektoren i dag, med 7-8-timers vakter og jobb hver tredje helg, dersom heltidskultur er målet.
Colourbox.com. Innfelt: fafo.no
13-timersvakter vil gi flere hele stillinger, mener Fafo-forskeren. Se turnusmodellene
KAOS I INNBOKSEN: – Overfloden av informasjon fra ledelsen ved universitetet, fakultetet, instituttet og avdelingen er utfordrende å håndtere, sier Frode Veggeland.
Ole Palmstrøm
Ekstraarbeidet tok nattesøvnen fra Frode: – Jeg var så sliten at jeg ikke visste hvor jeg var
Debatt
Det skal ikke være de som sitter nederst ved bordet som må gjøre opp, skriver Andreas Tharaldsen.
Ida Bing
«Dugnaden er avlyst», skriver servitør Andreas
Sylvi Listhaug
Jan-Erik Østlie
Ny måling: Listhaug skremmer vekk flere enn hun lokker til Frp som partileder
Psykologspesialist Casper Meyer Nilsen reagerer på at vold mot ansatte får pågå ved barnevernsinstitusjoner.
Privat
«Trines» psykolog: – Det er skandaløst at alvorlig vold mot en ansatt har fått pågå over lang tid
Det nytter ikke for Sylvi Listhaug å tråkke olje- og gasspedalen i bånn, mener Magnus Marsdal i Manifest Tankesmie.
Jan-Erik Østlie
– Sylvi Listhaug sender norsk industri rett i fjellveggen, mener Magnus Marsdal
Fagforbundets hovedtillitsvalgte i Sykehjemsetaten i Oslo, Kjartan Goksøyr, mener det er mer enn nok plikter for sykmeldte allerede.
Anna Granqvist
– Jeg har selv deltatt i møter der leder sier til sykmeldte: «du kan vel gjøre noe, du sitter jo her nå»
Nestleder Sylvi Listhaug ligger an til å overta som partileder i Frp.
Tri Nguyen Dinh
Analyse: Lavtlønnede og mannlige velgere forlater Frp
Fra mandag kan dagpendlere fra Sverige og Finland igjen kunne komme på jobb i Norge. (Illustrasjonsfoto)
Ola Tømmerås
LO glad for løsning for dagpendlere fra Sverige og Finland, men etterlyser kompensasjon
HAR STILT KRAV: Hovedtillitsvalgt Margit Wik i Coop Nordland, Ståle Simonsen i Coop Midt-Norge, Ann Kristin Heggdal i Coop Nordvest og Anne Svendsvoll i Coop Sørvest har stilt krav om full ønn under sykdom i lokale forhandlinger, men fått nei. Nå venter de på at HK skal ta sakene videre.
Privat/Lene Svenning