Hva ligger i innboksen din?
Hva ligger egentlig i innboksen din? Mange bruker innboksen på jobbe-PC-en til ukontrollert lagring av e-post.
Det kan gi uoverskuelige problemer for bedriften. I mange virksomheter ligger nemlig både forretningstilbud og kontrakter i de ansattes e-postboks, på PC-ens skrivebord eller på en minnepinne.
Dataeksplosjonen – og ukontrollert lagring av e-post og arbeidsdokumenter – øker bedriftens risiko og har ført til problemer i mange juridiske prosesser.
Dette viser en ny undersøkelse som datasikkerhetsselskapet Symantec har gjennomført blant 5.000 jurister i ti land i Europa, Midt-Østen og Afrika.
Samtlige av de spurte har hatt problemer med gjenfinning av data i forbindelse med juridiske prosesser.
Ute av kontroll
– Lagring av viktige data er i dag ute av kontroll i mange bedrifter, sier Country Manager Anders Lindqvist i Symantec Norge.
– Alle har vi vel opplevd at e-postboksen renner over grensen, og at vi må panikkslette mail for å få sendt neste melding.
Da kan det oppstå alvorlig problemer fordi mange ansatte bruker innboksen til lagring av forretningsdokumenter som er juridisk bindende, for eksempel forpliktende tilbud og kontrakter.
– Gode arkiveringsløsninger er derfor nøkkelen som gjør det mulig for bedrifter å lagre data effektiv, til raskt å gjenfinne viktig informasjon og til å kvitte seg med overflødige data på en trygg måte, sier Lindquist.
Datahodepine
Elektronisk lagret informasjon har blitt en hodepine for mange forretningsjurister over hele verden.
Ifølge Symantecs undersøkelse har altså alle de 5.000 spurte juristene opplevd problemene med elektronisk gjenfinning av dokumenter, og dataeksplosjonen legger dermed hindringer i veien for de juridiske prosessene.
– Advokatkontorer er derfor blant våre viktigste kunder når det gjelder arkiveringsløsninger, sier Anders Lindqvist.
– 45 prosent oppgir at de må gjennomsøke individuelle harddisker for å gjenfinne lagret informasjon, 39 prosent må lete gjennom e-post og 37 prosent må gå gjennom i tekstdokumenter. Da er det lett å forestille seg tidsbruket og kostnadene som er involvert.
Personalsaker
Ifølge undersøkelsen stod gjenfinning av dokumenter sentralt i fire av fem rettstvister og i 70 prosent av alle personalsaker.
– Det sier også noe om størrelsen på problemet, fastslår Lindqvist.
Alle de spurte oppgir at forsinkelser i elektronisk gjenfinning har resultert i tapte saker, forsinkelser eller sanksjoner i løpet av de siste to år.
Men 98 prosent oppgir også at elektronisk lagret informasjon har hjulpet dem å vinne saker i samme periode. (ANB)
Mest lest
OPP I LØNN: De ansatte i Vinmonopolet får et lønnshopp som i alle fall forhandlernes deres er fornøyd med. Nå skal de ansatte stemme over resultatet.
Martin Guttormsen Slørdal
Polansatte har fått ny lønn. Får mer enn frontfaget
SYK: Da Jan Inge Oen jobbet nattskift offshore, gruet han seg alltid til å komme hjem igjen: – For du var så dårlig at det eneste du tenkte på var hvordan du skulle få snudd døgnet tilbake på en grei måte.
Petter Pettersen
Jan Inge ble syk av å jobbe natt: – Du føler deg helt elendig
Pensjonssystemet belønner de friske som kan jobbe til de er langt oppe i 60-åra. Men ikke alle kan det, sier Anne Skevik Grødem, sosiolog og forsker ved Institutt for samfunnsforskning.
Colourbox/privat
Folk som holder seg friske belønnes: – En svakhet, mener pensjonsforsker
KRITISK: Natalia Zubillaga (NTL UiO) og Sturla Søpstad (NTL NTNU) forstår ikke hvordan staten og stortingsflertallet har kommet fram til den løsningen for de uorganiserte i staten som de har landet på.
Anders Hauge-Eltvik
Løsningen for lønna til de uorganiserte provoserer: – Dypt uansvarlig av staten
OPPRØRTE: Irene Lystad (t.v.) og Tone Aasen føler seg lite verdsatt av arbeidsplassen de har hatt i mer enn 20 år om de mister jobben sin i forbindelse med Norturas omstilling.
Alf Ragnar Olsen
Irene og Tone frykter de mister arbeidsplassen de har hatt i mer enn 20 år: – Føler oss lite verdsatt
Kommentar
Norwegian er blant flyselskapene som har måttet innstille avganger som følge av streiken blant flyteknikerne.
Atle Straume
«Flyteknikerne har mistet bakkekontakten»
Debatt
Hvor mange som kommer til å gå inn i pensjonisttilværelsen med ødelagt helse er det vanskelig å si, men det er grunn til å tro at det vil bli flere enn før, skriver Jorunn Folkvord.
Brian Cliff Olguin
«Det er arbeidslivet som må endres – ikke pensjonsalderen»
KALDT: I vinter var det kaldt for postbudene Bård Sundberg og Joakim Melland i Dora.
Nina Hanssen
Postbudene Bård og Joakim jobber i støy og søppelstank: – Innimellom er det jævlig
Alle ansatte ved sykehusene får et lønnstillegg på 12.000 kroner.
Frøydis Falch Urbye
Ny lønn til sykehusansatte. Se hvor mye de fikk
FAST JOBB: Linas Alekna jobbet for et bemanningsbyrå i fem år. Den 1. mai i år fikk han fast jobb hos HENT, entreprenøren han var utleid til.
Tormod Ytrehus
Etter åtte år som innleid, fikk Linas Alekna en overraskende telefon
– De som ikke kan stå lenge i jobb, vil dermed få altfor lave pensjoner om ikke noe endres, heter det i en uttalelse fra sjeføkonom i LO, Roger Bjørnstad.
Jan-Erik Østlie
Ingenting til sliterne i nye pensjonsforslag. LO er svært bekymret
Regjeringen har lyttet til fagbevegelsen. Spesielt bygningsarbeidere i Oslofjordområdet har vært oppgitt over hvor mange innleide arbeidstakere som arbeidsgiverne har brukt. Nå kommer forbudet mot innleid arbeidskraft i denne delen av bransjen.
Håvard Sæbø
Regjeringen foreslår kraftige innstramminger av innleiereglene
Stortinget har fått varsel om at det skylder arbeidsgiveravgift, mens enkeltrepresentanter får varsel om skattesmell.
Ole Palmstrøm
28 stortingspolitikere får skattesmell – partiene vil ikke si noe om hvem de er
NHO-sjef Ole Erik Almlid
Jan-Erik Østlie
Flyteknikerne blir stengt ute fra jobb. NHO varsler lockout i streiken
Kommentar
Varselklokkene bør ringe hos Sp-strategene, skriver Kjell Werner.
Jan-Erik Østlie
«Mange velgere ser nå en annen Vedum enn de så i fjor»
TRIVES I KRIMINALOMSORGEN: Verksbetjent Trond Vegard Bergsland (39) klamrer seg fast i arbeidsdriften, men lønnsnivået er på smerteterskelen.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsansatte Trond Vegard tjener 22 prosent under industriarbeiderlønn
MÅ STÅ LENGER: Barne- og ungdomsarbeider Josefine Weiby Koller vil med dagens pensjonsregler få så lav pensjon ved 62 år, at pensjonsutvalget ikke vil gi henne lov til å gå av så tidlig.
Ole Martin Wold
Nye forslag vil ramme unge: Vil nekte Josefine (22) å gå av som 62-åring
FLYTTE: Anne-Lise Vang er ein av 100 som bur i Trikkebyen i Bergen. Ei rettssak kan føre til at alle må flytte får heimane sine.
Eivind Senneset
Anne-Lise kan bli tvungen til å selje heimen sin. Det skulle være ein billig bustad for fagorganiserte
Oljearbeidere i leverandørindustrien kan tas ut i streik neste uke. (Illustrasjonsfoto)
Lundin Energy Norway
Det kan bli oljestreik denne uka
Fredag var det lange køer på Oslo lufthavn. Både Norwegian, SAS og Widerøe rammes av en eventuell streik, og flere avganger vil bli kansellert.
Heiko Junge / NTB