Pilotene ønsker lovfestet minstelønn. Illustrasjonsfoto.
Erlend Angelo
Lønn
Slik skal sosial dumping i luftfarten stanses
Norsk Flygerforbund og NHO har startet et arbeid hvor målet er allmenngjort minstelønn for de som flyr i Norge. Målet er å unngå sosial dumping blant annet i kampen om offentlige anbud.
helge@lomedia.no
Tirsdag arrangeres LOs årlige Luftfartskonferanse.
Samtidig som flyselskapet Flyr kjemper for overlevelse, skal Norsk Flygerforbund sammen med toppsjefene i Flyr, SAS, Norwegian og Widerøe diskutere om det er mulig å overleve med norske lønns- og arbeidsvilkår i luftfarten.
LO har sammen med NHO startet et arbeid med å se på muligheten for å utvikle en bransjeavtale for flygende personell og eventuell allmenngjøring innen luftfarten.
Ikke bare å knipse
Allmenngjøring av en tariffavtale innebærer at hele eller deler av tariffavtalen får status som lov, og skal gjelde også i bedrifter som ikke har tariffavtale.
En allmenngjort minstelønn setter med andre ord et gulv for hvor lav lønn det er lovlig å betale.
Allmenngjøring kan bare skje i bransjer hvor det er dokumentert at utenlandske arbeidstakere får dårligere lønns- og arbeidsvilkår enn det som er normalt i bransjen.
Aleksander Wasland, leder i Norsk Flygerforbund, innrømmer at det ikke bare er å knipse med fingeren for å få til akkurat det.
– Vi har startet en jobb sammen med NHO for å få utredet dette, men jeg må innrømme at det er upløyd mark. Vi prøver å se på muligheten for det. Men om vi lykkes, er det for tidlig å konkludere om, sier Wasland.
Per i dag er det allmenngjort minstelønn i ni bransjer, blant annet i bygg, renhold og fiskeindustrien.
Det som skiller pilotene fra disse bransjene, er at gjennomsnittslønna ligger mye høyere.
Juridisk hjelp
– Målet er at lønns- og arbeidsforhold ikke skal være viktig eller avgjørende i en konkurransesituasjon. Det kan nettopp oppnås gjennom felles bransjeavtaler og allmenngjort minstelønn for å få et vern mot sosial dumping, mener Wasland.
Det har blant annet skapt høye bølger, skarpe protester og store overskrifter at det danske flyselskapet DAT får operere flyruten fra Florø til Oslo med hjelp av sitt litauiske datterselskap.
Dermed sponser staten et flyselskap som driver en norsk flyrute med litauiske lønns- og arbeidsforhold.
Det igjen medfører at for eksempel Widerøe kan måtte opprette datterselskap i land med lavere lønnsnivå for å kunne konkurrere om norske flyruter hvor selskap som DAT deltar i konkurransen, mener Norsk Flygerforbund.
Juridisk hjelp er hentet inn fra advokatfirmaet Anszen de Beshe, som har stor kompetanse blant annet innenfor midlertidige ansettelser og inn- og utleieforhold.
– De skal se på de juridiske sidene av en mulig allmenngjøring. Men dette er en lang vei å gå, innrømmer Wasland.
Les også: Han lager ballene til VM i Qatar – månedslønna er mindre enn det en fotball koster
Allmenngjøring
Allmenngjøring av en tariffavtale innebærer at bestemmelsene i den allmenngjorte tariffavtalen blir lovbestemt minstenivå for de som arbeider innen det området tariffavtalen virker.
Det er Tariffnemnda som vedtar allmenngjøring, og nemnda kan vedta at det bare er lønnsnivået eller ulike deler av arbeidsvilkårene i tariffavtalen som skal allmenngjøres.
Disse bransjene har allmenngjort lønn
• Bygg
• Skips- og verftsindustri
• Jordbruk og gartneri
• Renhold
• Fiskeindustri
• Elektrofagene unntatt offshore
• Godstransport på vei
• Turbuss-sjåfører
• Overnatting, servering, catering
Allmenngjøring
Allmenngjøring av en tariffavtale innebærer at bestemmelsene i den allmenngjorte tariffavtalen blir lovbestemt minstenivå for de som arbeider innen det området tariffavtalen virker.
Det er Tariffnemnda som vedtar allmenngjøring, og nemnda kan vedta at det bare er lønnsnivået eller ulike deler av arbeidsvilkårene i tariffavtalen som skal allmenngjøres.
Disse bransjene har allmenngjort lønn
• Bygg
• Skips- og verftsindustri
• Jordbruk og gartneri
• Renhold
• Fiskeindustri
• Elektrofagene unntatt offshore
• Godstransport på vei
• Turbuss-sjåfører
• Overnatting, servering, catering
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke