NY KUNNSKAP: Kjell Næss, nestleder i NJF, mener det er beklagelig at norske selskaper samarbeider med CAF, når det er kommet fram at de samarbeider med selskaper som FN mener bryter folkeretten.
Ole Palmstrøm
Norsk Jernbaneforbund støtter internasjonal kampanje mot det baskiske selskapet CAF
Selskapet, som er med i anbudsprosessen for levering av nye tog til Østfoldbanen, beskyldes for brudd på folkeretten.
morten@lomedia.no
Norsk Jernbaneforbund (NJF), sammen med blant annet Fagforbundet og NTL ved Oslo Met, støtter en internasjonal kampanje mot det baskiske selskapet CAF.
NJFs forbundsstyre skriver i en uttalelse:
«Det baskiske selskapet CAF har fått kontrakten med å utvide og drive forstadsbanen som knytter de ulovlige israelske koloniene sammen med Vest-Jerusalem. Utvidelsene skjer på okkupert palestinsk land og er derfor i strid med folkeretten, samtidig som de bidrar til å befeste okkupasjonen. Dermed medvirker CAF til Israels brudd på internasjonale konvensjoner, og dette er bakgrunnen for at CAF nå er målet for en internasjonal kampanje.»
Står på FN-liste
– Det er satt i gang en internasjonal kampanje, startet av de spanske fagorganiserte i CAF, som vi synes det er riktig å støtte, sier Kjell Næss, nestleder i NJF.
Han poengterer at selskapet i arbeidet med jernbanelinjene samarbeider med Shapir Engineering and Industry Ltd. Dette selskapet står på FNs høykommissærs liste over firmaer med lovstridig virksomhet i okkuperte palestinske områder.
Aktuelt: Lite penger i lønnsoppgjøret for jernbaneansatte. Så mye øker lønna
Togsett til Oslo-Ski
Grunnen til NJFs engasjement i saken er at CAF er et av selskapene som konkurrerer om kontrakten på 30 nye togsett på strekningen Oslo-Ski. De har også inngått kontrakter for levering av åtte nye togsett til Flytoget og nye trikker til Oslo Sporveier.
– Vi har ikke vært klar over CAFs engasjement på okkupert område før tillitsvalgte i Spania gjorde oss oppmerksom på dette. Når dette har kommet fram, er det noe som norske selskaper bør ta lærdom av. Det er beklagelig hvis samarbeidet med CAF eller noen av datterselskapene fortsetter, sier Næss.
Vy-vedlikehold
CAF er ikke bare en tilbyder av jernbanemateriell til norske selskaper. Også Vy og Statens Pensjonsfond utland har bindinger med CAF eller samarbeidende selskaper.
I 2019 kjøpte CAF opp svenske EuroMaint – fram til 2001 maskindivisjonen i SJ – som tilbyr vedlikehold av togmateriell. EuroMaint har blant annet vunnet oppdraget på vedlikehold av togene til Vy som skal gå på Bergensbanen.
Åge-Christoffer Lundeby, kommunikasjonssjef i Vygruppen, skriver i en epost:
«Vy har foretatt undersøkelser av EuroMaint og dennes verdikjede. Her stiller vi blant annet krav til etiske og sosiale standarder. EuroMaint besvarte alle krav på en tilfredsstillende måte, før vi valgte å inngå kontrakt med dem om vedlikehold av togmateriellet på «Pakke Vest».»
Frp snudde og stemte med venstresida: Dette skjer videre når Høyesterett skal vurdere EUs jernbanereform
Oljefond-investering
Statens Pensjonsfond utland, bedre kjent som Oljefondet, har investert drøyt 317 millioner kroner i CAF, og nesten 19 millioner kroner i Shapir Engineering and Industry Ltd. Line Aaltvedt, presseansvarlig i Norges Bank Investment Management – som forvalter Oljefondet, skriver at de ikke kan uttale seg om enkeltselskaper, men:
«Som finansiell investor forventer Norges Bank Investment Management at selskaper respekterer menneskerettighetene og tar hensyn til menneskerettigheter i sin virksomhet.»
Aaltvedt viser til Oljefondets forventningsdokument. Hun skriver blant annet:
«Våre forventninger retter seg først og fremst mot selskapenes styrer og er et utgangspunkt for vår dialog med selskapene om menneskerettigheter. Styrer bør forstå miljømessige og sosiale konsekvenser av virksomheten.»
Aktuelt: Jernbanedirektoratet anbefaler å prioritere gods på jernbanen
Bakgrunnssjekk før kontrakt
Norske tog eier togene som persontogselskapene bruker. De skal kjøpe nye togsett til bruk på strekningen Oslo-Ski. CAF er en av seks leverandører som er kvalifisert til å levere inn tilbud. Juridisk direktør i Norske tog, Iren Marugg, skriver i en epost at de er underlagt lov om offentlige anskaffelser:
«En del av anskaffelsesprosessen er en grundig bakgrunnssjekk av selskapene.» Marugg skriver at Norske tog har fått revisjons- og rådgivningsselskape KPMG til å foreta en omfattende undersøkelser av leverandørene som deltar i konkurransen.
« … og avdekket at CAF sin involvering i Israel kom opp som en negativ eksponering. Forholdet medførte ikke avvisning av CAF som tilbyder, blant annet fordi det ikke foreligger rettskraftig domfellelse, jamnfør forskrift for offentlige anskaffelser.»
Kontrakt med en av leverandørene er planlagt inngått i september 2021. Marugg poengterer at det også før kontraktsinngåelse vil bli utført kontroll av innstilte leverandør.
NJF-magasinet har forsøkt å få en kommentar fra CAF, men ikke fått kontakt.
Mest lest
Butikken utlyste fire stillinger på 20 prosent. Da slo Grethe alarm
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
UTSLITTE: – Arbeidspresset har bare økt og økt, og pakkene er blitt flere og tyngre. Men det er folk som har det verre enn meg. Noen kommer hjem helt utslitt, og klarer ingenting, sier Vigdis Pedersen. Nå ser hun frem til å gå av med pensjon til sommeren.
Alf Ragnar Olsen
Vigdis har jobba i Posten siden 1981. Nå blir hun sett på som en byrde
LEI AV Å BLI LURT: Sylwester Niznik sier han må sjekke alt, og kjempe for seg selv. Han skulle gjerne byttet ut jobben i bemanningsbyrå med fast jobb hos en stor entreprenør.
Håvard Sæbø
Sylwester (34) vet bare når han har ferie, ikke om han skal jobbe i morgen eller neste uke
SKANDINAVISK FENGSEL: Arnett og Eddie bor på den nye avdelingen i fengselet i Pennsylvania i over to år, og førstnevnte sier det har vært en drastisk endring av livet bak murene.
Nina Hanssen
Arnett og Eddie soner i «norsk» fengsel i USA. De mener livet har forandret seg helt
– Følg opp ansatte som har opplevd dramatiske ting. Ledelsen må vite hva som trengs, for de vet ikke selv hva de trenger, råder Gunnar.
Werner Juvik
Gunnar så to kollegaer bli drept av en brannstifter med hagle. Det tok sju år før han fikk hjelp
KLUBBLEDER. Kim Olav Johansen er klubbleder for EL og IT Forbundet ved el- og automasjonsavdelinga ved Norske Skogs fabrikk i Skogn.
Knut Viggen
Nestleder i elektriker-fagforening risikerer å få sparken i Norske Skog
NY LØNN: Økt kjøpekraft var et hovedkrav da forhandlingene startet for over 3 200 industriarbeidere. Bildet er tatt hos Trelleborg Offshore.
Arkivfoto: Tonje Paulsen Solem
Her er den nye lønna til industriarbeiderne
Rentenivået vil påvirke alle som har boliglån. Her er et knippe boliger på Grefsen i Oslo
Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Revidert nasjonalbudsjett: Slik påvirker det lommeboken
Krister Sørbø, VG/NTB
Ut mot lønninger i næringslivet: – Grådigheten nærmer seg et nivå vi ikke har sett før
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i apoteket opptil 100.000 mer i lønn
OLJESERVICE: Forhandlingene for oljeserviceansatte starter i dag. Blant dem er de ansatte ved Aker Solutions i Ågotnes. Bildet er fra Aker Solutions i Egersund, og er kun en illustrasjon.
Arkivfoto: Erlend Angelo
Brudd i forhandlingene for flere tusen oljearbeidere
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm
Kjæledyr og eiere på flukt fra krigen får trøst på ukrainsk av Inna i Sandnes
FORHANDLINGER. Forhandlingsdelegasjonen til EL og IT Forbundet/Heismontørenes Fagforening, før forhandlingsstart mandag 9. mai. Fra venstre Kristoffer Syversen, Markus Hansen, David Coron-Andersen, Trond Polden, Alexander Jordnes, Kim Andre Arnesen, Thomas Skoglund, Bård Naverud, Stian Andersson.
Knut Viggen
Nå får heismontørene et særlig vern mot arbeid med helsefarlig støv
STREIKEKLARE: Klubbledere i Elektroarbeidernes Fagforening Vestland utenfor hotell Terminus onsdag 11. mai. De forbereder seg på mulig elektriker-streik. Leder Atle Rasmussen i Elektroarbeidernes Fagforening Vestland. Påmeldte deltakere på klubbledersamlingen i Bergen var Kjartan Sletten, Bjørn Fidjeland, Magnus Tveit Hamre, Stian Risøy, Lewinsen Ignesias, Kristoffer Ask, Remi Unnvik, Øyvind Landsvik, Åge Blummenfelt, Ann Olene Boge, Christer Erstad, Raymond Svardal, Rune Nilsen Kvalheim, Raymond Straume, Krister Thomassen, Thomas Stien, Roger Nese, Knut Tore Veivg, Oddbjørn Halvorsen Kaland, Lars Inge Horvei, Vipakaran Kanthasamy, Nirokanth Lothe, Erik Breistrand, Daniel Helle, Øyvind Myklebust Huus, Øyvind Bessesen, Camilla Høgøy, John Arne Handeland, Ole-Johnny Hopsdal, Hans Eldevik, Martin Bøyum, Roger Johansen, Tom K. Turøy, Tom Erik Iversen, Henriette Thorsen, Rune Myntevik, Magnus Rødseth, Vidar Straume, Thomas Engen, Karsten Eriksen.
Paul S. Amundsen
I 1974 var det kaos. Nå er elektrikerne forberedt på streik
TAR IKKE BØLGEN: Kari Elisabeth Kaski (SV) varsler tøffe tak i Stortinget om revidert budsjett.
Jan-Erik Østlie
SV og Rødt varsler tøffe tak i Stortinget om revidert budsjett: – Det fører ikke til mindre forskjeller, tvert imot
Kronikk
Mens lønnsøkningen er på 3,7 prosent, er sosialhjelpssatsene bare justert opp med 1,4 prosent fra i fjor til i år, skriver Mimmi Kvisvik i denne kronikken.
Colourbox
«Velferdsstatens fallitt: Offentlige ytelser løfter ikke folk ut av fattigdom»
Debatt
Unio er misfornøyd med lønnsutviklingen til sine medlemmer. Vi stusser over at LO får ansvaret, skriver Elisabeth Steen.
Ole Palmstrøm
«Svar til Unio om lønn i staten»
Nav fikk i oppdrag fra Staten i å sette i gang med tillitsreformen som en av de første i landet.
Hanna Skotheim
Fagforeningen skal jobbe for at Nav-ansatte ikke blir utbrent på jobben
Sissel M. Rasmussen