Vy, som driver med både tog og busser, anker saken mot bussjåføren som fikk sparken.
Kathrine Geard
Leder filmet ansatt, Vy tapte i tingretten:
Bussjåfør brukte mobilen til å melde om forsinkelse – fikk sparken
Da sjåføren ringte trafikksentralen for å melde om forsinkelsen, ble han filmet av sjefen og fikk sparken. Bussjåføren vant frem i retten. Nå anker Vy.
kathrine.geard@fagforbundet.no
Bussjåføren ble avskjediget etter å ha snakket i mobilen noen få sekunder, men gikk til sak og vant fram i Oslo Tingrett. Nå har Vy anket avgjørelsen.
Filmet av sjefen
Den 53-årige bussjåføren og Fagforbundet-medlemmet ble avskjediget av Vy Buss. Det skjedde etter at han ble filmet av sjefen mens han snakket i en håndholdt mobil under kjøring med full buss en fredag ettermiddag i Drammen.
Den 10-15 sekunder lange samtalen var med driftssentralen, og gjaldt varsling av forsinkelse etter at bakdøra hadde hengt seg opp.
Filmsnutten viser rundt fire sekunder der sjåføren legger ned telefonen uten å ta øynene fra veien i det bussen kjører ut fra holdeplassen.
– Folk var opprørt over at arbeidsgiveren filmet i stedet for å hjelpe sjåføren med døra, sier Ove Andreas Solberg.
Oss i mellom
Opprørte sjåfører
Ove Andreas Solberg er selv bussjåfør og leder i yrkesseksjon samferdsel og teknisk i Fagforbundet Viken. Han forteller at reaksjonen på avskjedigelsen har vært sterke i bussmiljøet. På gruppesider for sjåfører på sosiale medier har Fagforbundets medlem hatt full støtte fra dag en.
– Det er en generell enighet om at man ikke skal bruke håndholdt mobil, men denne harde reaksjonen var langt i overkant. Folk var dessuten opprørt over at arbeidsgiveren filmet i stedet for å hjelpe sjåføren med døra. Det er en spesiell holdning.
• 12 bussjåførar har fått sparken i Vy etter mobilbruk
– Bussjåføren fikk medhold i at både avskjedigelse og oppsigelse var helt urimelig. Jeg synes det er rart av arbeidsgiver velger å gå videre med denne saken. Da tenker man ikke på hvilken belastning det er for en ansatt som har vært avskjediget i to år, sier Ove Andreas Solberg.
Rådgiver Dagny Sten, som har bistått og håndtert saken i Fagforbundets kompetansesenter i Innlandet, er også skuffet.
– Dommen i tingretten var god. Det sier litt om Vy som arbeidsgiver at de ønsker å kjøre saken videre, sier hun.
p
Bestrider advarsler
Bussjåføren hadde fra før fått tilsnakk for ett tilfelle av mobilbruk under kjøring i 2015.
Han hadde også vært innkalt til drøftelsesmøte for ett annet tilfelle i 2016, der det ble presisert at det heller ikke var tillatt å snakke med driftssentralen.
Arbeidstaker og Fagforbundet bestred begge tilfeller. Blant annet fordi arbeidsgiver ikke skal ha fulgt korrekt prosedyre, men holdt uformelle møter der arbeidstaker ikke hadde med tillitsvalgt, opplyser Solberg.
Retten anså likevel det filmede pliktbruddet som alvorlig på grunn av de tidligere forholdene, skriver LO-advokatene på sin Facebookside.
Full seier
Men tingretten mente samtidig at både avskjed og oppsigelse ville være uforholdsmessig i lys av flere omstendigheter.
Her pekes det på at samtalen var med driftssentralen. At det var gitt mangelfull opplæring på ny buss/nytt varslingssystem, og at det var en spesielt stressende situasjon og mangel på konsekvent praksis i Vy.
Dessuten mente retten det ikke forelå tilstrekkelig bred vurdering før avskjed ble gitt, samtidig som det var tunge individuelle forhold knytta til helse og muligheter for nytt arbeid.
Da dommen falt rett før påske, fikk derfor bussjåføren medhold og ble tilkjent erstatning for økonomiske tap, samt oppreisningserstatning og saksomkostninger. En gledens dag for familiefaren som nå må belage seg på en ny runde i retten.
– Det eneste sjåføren ønsker er å komme tilbake i arbeid, sier Solberg til Fagbladet.
p
Flere tapte saker
Vy Buss har en særdeles streng praksis mot sjåfører som benytter mobiltelefon under kjøring.
Vy Buss har opplyst at 12 sjåfører har fått avskjed som følge av brudd på mobilforbudet siden slutten av 2018.
Dommen i Oslo Tingrett før påske er tredje gang på rad at Vy taper saker som handler om sjåfører og mobilbruk. I desember 2019 tapte Vy buss en sak der en 52 årig sjåfør ble avskjediget etter at han hadde besvart en oppringning med håndholdt mobil.
Mannen hadde vært ansatt i Vy i 13 år, og ifølge en enstemmig dom var ikke forholdet tilstrekkelig grovt til å kvalifisere for avskjed. Det dreide det seg om en enkeltstående hendelse som fant sted der kjøreforholdene var gode.
Seinere har Nedre Telemark tingrett en ny dom mot Vy som gjaldt oppsigelse for tilsvarende forhold. Også i denne saken ble oppsigelsen kjent ugyldig.
• Kronikk: Politikerne ofrer sjåførenes sikkerhet på «mammons alter»
Bistand fra LO
I alle sakene har arbeidstaker vært bistått av LO-advokat. Yvonne Pedersen, som førte saken for Fagforbundet-medlemmet, innrømmer at hun er litt overrasket over anken.
– Vi mente avskjedigelse var en voldsom overreaksjon og at avskjedigelse ikke er ment for slike saker. Men nå får vi bare ta en ny kamp i lagmannsretten
Vy skal blant annet begrunne anken med at bussjåføren hadde fått flere advarsler. Men selskapet vil på spørsmål fra Fagbladet ikke forklare nærmere hvorfor selskapet velger å anke.
– Vy bekrefter at vi har anket avgjørelsen fra Oslo tingrett og har ingen ytterligere kommentarer i saken før det foreligger en rettskraftig avgjørelse, skriver kommunikasjonssjef Åge-Christoffer Lundeby i en e-post.
Mest lest
I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.
colourbox.com
Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger
Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.
Brian Cliff Olguin
Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret
Colourbox.com
33.000 pensjonister taper tusenvis av kroner: – Det holder bare ikke
Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.
Erlend Angelo
«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår
Bredtveit fengsel ble nok en gang åsted for selvmord sist helg.
Eirik Dahl Viggen
Fengselsbetjent etter selvmord på Bredtveit: – Dette er traumatisk
USIKRE TIDER: Martin Rask, Anne Sofie Ovesen, Hans-Petter Løksti, Inger Berit Ludvigsen, Eirik Føre, Martin Andreassen, Titajoa Kaeeyoo, Terje Olsen, Rita Jakobsen og Inger Andreassen håper de som ønsker å fortsette i Posten, får tilbud om ny jobb.
Alf Ragnar Olsen
Bodø-terminalen har skrumpet inn fra 80 til 13 årsverk på to år
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam og vonde følelser for Martine. Nå føler hun at hun kan puste.
Eivind Senneset
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste
I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.
Bjørn A. Grimstad
Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år
– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.
Hanna Skotheim
Ina Libak hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Da hun selv måtte ringe, fikk hun en aha-opplevelse
Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)
André Kjernsli
Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden
– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.
Brian Cliff Olguin
Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken
«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten
Skjermdump
Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende
Håvard Sæbø
Her skrur de ansatte av lysene i lunsjpausen for å spare strøm
Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.
Guro Gulstuen Nordhagen
Unge arbeidstakere forlater Nord-Norge: – Åpenbart at det krever endring
Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.
ConocoPhillips Company
Det kan bli streik i Nordsjøen: – Dette er sosial dumping
En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.
Leif Martin Kirknes
Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik
– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.
Leif Martin Kirknes
Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene
De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.
Bjørn A. Grimstad
Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner
Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.
Alf Ragnar Olsen