MASSIVT FLERTALL: – Undersøkelsen viser at det er et massivt flertall i det norske folk for at man skal ha full lønn under sykdom, sier andre nestleder i LO, Roger Haga Heimli.
Werner Juvik (arkivfoto)
Tre av fire vil beholde sykelønnen slik den er
En meningsmåling viser at tre av fire mener sykelønnsordningen, som gir full lønn under sykdom, ikke skal røres.
helge@lomedia.no
Det viser en undersøkelse som Opinion har utført for LO. 1028 personer er spurt i meningsmålingen som er utført som en såkalt Omnibus.
Bare 27 prosent av de spurte mener sykelønnsordningen bør strammes inn, og at ansatte ikke bør få full lønn under sykdom.
På den andre siden svarer hele 73 prosent at ordningen ikke bør strammes inn og at ansatte bør fortsette å få full lønn under sykdom.
Kvinner vil riktignok i en større grad enn menn beholde dagens sykelønnsordning.
• Vi må kutte i sjukeløna, krev dei borgarlege ungdomspartia
Massivt flertall
– Undersøkelsen viser at det er et massivt flertall i det norske folk for at man skal ha full lønn under sykdom. Tre av fire nordmenn mener dette. Den oppfatningen finnes på tvers av utdanning, inntekt, kjønn, alder og landsdel, sier andre nestleder i LO, Roger Haga Heimli, til FriFagbevegelse.no.
Han poengterer også at befolkningen mener selve inntektssikringen er en viktig grunn til å opprettholde dagens sykelønnsordning.
– Folk ønsker trygghet for inntekten dersom de skulle bli syke. Men det er også viktig å huske på at en god sykelønnsordning ikke bare gir trygghet når man blir syk. Den gir også trygghet når man ikke er syk. I andre land med dårligere ordninger enn i Norge må man tenke seg om før man setter seg på sykkelen eller spenner på seg skiene. Et langvarig sykefravær kan få ødeleggende konsekvenser for familieøkonomien, og det kan koste deg hus og hjem. I Norge trenger vi rett og slett ikke bekymre oss for økonomien i tilfelle vi blir syke, selv om det selvsagt er andre bekymringer. Det gir i seg selv livskvalitet. Det er en trygghet folk er villige til å betale for over skatteseddelen, mener Roger Haga Heimli.
• Mening: «I sykdom skal renholderen og direktøren være like»
– Skapes usikkerhet
Han mener det er frustrerende å stadig oppleve at politikere på høyresiden skaper tvil rundt sykelønnsordningen. Alle ungdomsorganisasjonene til de borgerlige partiene går blant annet inn for å kutte i sykelønnen. Haga Heimli mener dette skaper usikkerhet.
– Nå skal det framforhandles en ny IA-avtale (intensjonsavtale for et mer inkluderende arbeidsliv, red.mrk.) til høsten. Regjeringen er nøye med å understreke at det ikke er sikkert de vil signere en ny avtale. Også det skaper utrygghet for norske arbeidstakere, poengterer nestlederen i LO.
– Vi burde kunne enes om at full lønn under sykdom ikke er en svakhet, men en enorm styrke for det norske samfunnet. Vi skal være stolte av sykelønnsordningen. Jeg skulle ønske at også høyresiden tok del i denne stoltheten. Den er virkelig et adelsmerke for velferdsstaten. Og jeg kan i hvert fall love at hele LO-familien alltid vil slåss med nebb og klør for å beholde en sykelønnsordning som gir trygghet for norske arbeidstakere. De kommer ikke rundt oss, de som vil kutte i sykelønnen, sier Roger Haga Heimli.
To årsaker
De som mener det må strammes inn på sykelønnsordningen, mener ordningen ikke er bærekraftig i framtiden. Det hevdes at ordningen er for dyr og at den fører til høyere sykefravær.
Undersøkelsen viser imidlertid at bare 12 prosent av de spurte sier seg helt enig i påstanden om at sykelønnsordningen må strammes inn fordi den koster staten for dyrt. Bare 18 prosent sier seg helt enig i påstanden om at sykelønnsordningen må stramme sinn fordi sykefraværet er for høyt.
Mest lest
LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.
Tormod Ytrehus
Pensjonsordning kan snart forsvinne: Dette handler AFP-striden om
Seks dekk fra en Boeing 737 var stablet på en pall og veltet da Roy Grindstrand skadet seg på jobben.
Jonas Fagereng Jacobsen
Navs klagefrist ble for kort for Roy. Nå kan den bli enda kortere
Martin Guttormsen Slørdal
Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte
Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.
Håvard Sæbø
Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til
– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning
Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.
Erlend Angelo
Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
Erlend Angelo
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.
Tom Vestreng, Dagsavisen
Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem
Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)
Alf Ragnar Olsen
Sjåførene i Posten frykter dårligere betingelser og lavere lønn
Nav må ta utgangspunkt i at mottakeren ikke kjenner reglene og heller ikke enkelt kan forstå juridiske tekster, mener sivilombud Hanne Harlem.
Hanna Skotheim
Nav begrunner avslag for dårlig, mener Sivilombudet
Jan-Erik Østlie
Ap-topp: – Vanlige folk har også to biler, hus og gode liv. Det er ikke alle som strever
GOD STEMNING: ... på kokeriet. Der det visstnok ikke jobba så mange damer, men Marit Lovise Hanekam (til venstre) og Renate Øvstetun Tungen smilte i alle fall bredt!
Erlend Angelo
Den tradisjonsrike norske familiebedriften skal lære amerikanerne å drikke saft
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Jøran Grønstad
Erling Braut Haaland er første fotballspiller på lista over Norges rikeste
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
Det tok lang tid før Hilde Abigael Bergersen aksepterte at hun var døv, men selvtilliten blir stadig bedre. Arbeidsplassen hennes får mye av fortjenesten for det.
Hanna Skotheim
Da døve Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
FORSVARSVERK: På hver side av buret settes et gjerde av aluminiumsrør ned i Skallelva. Rørene står løst slik at de kan gli ned og tette åpninger som oppstår når pukkellaks og vannstrømmer graver i steinbunnen.
Kolbjørn Rushfeldt
Fengselsbur fra Vadsø fengsel fanget 40.000 pukkellaks
Kronikk
Det som virkelig kjennetegner en god tillitsvalgt, er evnen til å gjøre andre gode, skriver Ole Roger Berg.
Leif Martin Kirknes