Lønnsoppgjøret
Ny lønn i industrien får rekordstor støtte
9 av 10 sier ja til resultatet fra årets lønnsoppgjør i i industrien, byggebransjen og byggeindustrien.
Det ble et stort ja-flertall for den nye lønna i frontfaget og byggavtalene.
Erlend Tro Klette
Saken oppsummert
eline@lomedia.no
Lønnsoppgjøret til LOs nest største forbund er ikke over før medlemmene har sagt sitt i uravstemning.
Resultatet fra tre av Fellesforbundets bransjer er nå klare.
De har historisk store ja-flertall, ifølge LO-forbundet. Dette ble resultatene:
Industrien (frontfaget): 87,2 prosent ja.
Byggfag: 90,6 prosent ja.
Byggeindustrien: 90,7 prosent ja.
Byggeindustrien er de som produserer og leverer materialer, varer og produkter til bygg- og anleggsmarkedet.
Sykepenger og mer i lønn
Dermed er resultatene i disse lønnsoppgjørene godkjent, og oppgjørene er avsluttet.
I alle de tre bransjene som er telt opp er ja-tallene litt høyere enn ved forrige hovedoppgjør for to år siden.
Da fikk industrien 83,3 ja, byggebransjen 87,3 og byggeindustrien 86,7 prosent ja-stemmer.
Forskuttering av sykelønn, pleiepenger og foreldrepenger i fire måneder kom på plass i frontfaget, i tillegg til 6,50 kroner per time.
Ansatte i tekstilindustrien fikk ytterligere fire kroner i lønnstillegg per time.
Også bussbransjen har hatt uravstemning, men her kommer ikke resultatet for tirsdag 12. mai.
Årsaken er at det er flere forbund som er sammen om tariffavtalen. Dermed tar det noe mer tid å få klart resultatet.
Varierende deltakelse
– Våre viktigste krav har vært reallønnsvekst, og forskuttering av sykepenger slik at arbeidsfolk har inntekt og trygghet til å få betalt regningene sine i tide selv om de skulle bli syke.
Det sier leder i Fellesforbundet Christian Justnes på forbundets nettsider, samtidig som han understreker at de nå har sikret dette med årets lønnsoppgjør.
Resultatet fra lønnsoppgjøret i Fellesforbundet må gjennom en uravstemning, før de blir godkjent og avsluttet.
Roy Ervin Solstad
Fellesforbundet legger mye i å oppnå høy deltakelse i uravstemningene.
I byggebransjen og byggeindustrien er deltakelsen høy, med henholdsvis 68,8 prosent og 73,6 prosent.
Industrien ligger derimot lavt, der har kun 55,6 prosent deltatt i uravstemningen.
Det er en klar nedgang fra forrige hovedoppgjør, da deltakelsen lå på 63,6 prosent.
Få det forklart: Hva er egentlig uravstemning?
Da Magasinet besøkte industribedriften Prysmian Group Norge i Drammen under avstemningen, var de godt fornøyde med årets lønnsoppgjør, og forventet et stort ja-flertall.
– Jeg tror vi får over 95 prosent ja her, sa klubbleder Khalid Rhrich.
Dette er en sak fra
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Nå: 0 stillingsannonser

