Peggy Hessen Følsvik kan få forlenget sin periode på toppen av LO i ytterligere tre år.
Leif Martin Kirknes
Ny aldersgrense i LO-ledelsen:
Kan Peggy Hessen Følsvik fortsette som LO-leder fram til 2025?
Må Peggy Hessen Følsvik gå av som LO-leder i sommer? Det er avhengig av om LO øker aldersgrensen for sine ledere.
aslak@lomedia.no
Er Peggy Hessen Følsvik for gammel til å bli gjenvalgt som LO-leder? Det må LO ta stilling til før organisasjonen skal velge LOs ledelse på kongressen i månedsskiftet mai/juni.
Dagens regler sier at man ikke kan velges til et verv i LOs øverste ledelse hvis man er over 60 år. En komité i LO foreslår å heve denne grensa til 65 år.
Hvis LO-kongressen til sommeren følger denne vedtektsendringen, vil ikke alderen lenger stå i veien for at Følsvik kan fortsette som LO-leder til 2025.
Fra 60 til 65 år
10. januar var det møte i LOs sekretariat. Dette sekretariatet består av LOs ledelse og forbundslederne i de største LO-forbundene.
Sekretariatet skulle da ta stilling til et enstemmig forslag fra den foreløpige vedtektskomiteen om å heve aldersgrensen fra 60 til 65 år for å bli valgt inn i LO-ledelsen. Komiteen ledes LO-sekretær Terje Olsson og er satt sammen av ulike forbund i LO i privat og offentlig sektor.
Forslaget fra komiteen lyder slik:
«De som velges til verv i LO-ledelsen, må være under 65 år når valget finner sted. Etter avgang fra verv i ledelsen etter oppnådd alder, skal vedkommende tilbys ansettelse i LO fram til tidspunktet for pensjonering.»
Da saken var oppe til behandling, ble det imidlertid ikke tatt noen avgjørelse. I stedet ble det bestemt å utsette forslaget om å øke aldersgrensen til sekretariatsmøtet i LO 31. januar.
– Sekretariatsmøtet ønsker å ha en andre gangs behandling av saken, opplyser LO-sekretær Terje Olsson til FriFagbevegelse.
Aktuelt: LO-lederen vet nøyaktig hvilke saker det haster mest å ta fatt på i 2022
Vil snakke med valgkomiteen
Valgkomiteen skal settes ned på representantskapsmøtet i LO 22. februar og legge fram sin innstilling i god tid før kongressen.
Vanligvis settes valgkomiteen ned på kongressen. Representantskapet er LOs høyeste organ mellom kongressene.
Selv har ikke Peggy Hessen Følsvik avgjort om hun stiller til gjenvalg som LO-leder dersom det er ønske om det.
– Jeg skal snakke med valgkomiteen hvis de også har et ønske om det når vi kommer så langt. Vi får se hva det blir til, sier Hessen Følsvik til FriFagbevegelse.
Når LOs 35. ordinære kongress åpner 30. mai 2022, er dagens leder, Peggy Hessen Følsvik, 61 år. Det vil si at hun er for gammel til å bli gjenvalgt i LO-ledelsen slik reglene er nå.
Oversikt: Nå får alle pensjon fra første krone. Hva betyr egentlig det?
Forbund uten grenser
Mens LO ennå har en aldersgrense for valgbarhet på 60 år, er situasjonen annerledes i flere av forbundene.
Verken Fagforbundet eller Industri Energi har noen aldersgrense, mens Fellesforbundet, det største forbundet i privat sektor, har 63 års aldersgrense. Handel og Kontor har en grense på 62 år.
Det er flere årsaker til at valgbarhetsalderen til LOs ledelse nå kan bli endret dersom sekretariatet følger innstillingen fra vedtektskomiteen.
Et argument er at aldersgrensene i resten av samfunnet øker. Folk står lenger i jobb. I tillegg har flere av forbundene i LO enten endret aldersgrensen eller vurderer å gjøre det.
Forbundsstyret i HK skal blant annet utrede forslagene om aldersgrenser og hvor lenge ledelsen kan sitte. Det vedtok landsmøtet i fjor høst.
Viktig info: Nå kommer den nye loven mot lønnstyveri. Dette må du vite
LO-lederens vei til toppen
Etter at Hans-Christian Gabrielsen brått døde 9. mars i fjor, rykket Peggy Hessen Følsvik, som da var LOs 1. nestleder, opp som konstituert leder før hun ble valgt til leder på LOs representantskapsmøte 6. mai.
LO-kongressen skulle ha vært avholdt i mai i fjor, men ble utsatt i ett år, til mai 2022, på grunn av koronapandemien. Hessen Følsvik hadde sittet i LOs ledelse i åtte år før hun ble ny LO-leder.
Hun ble valgt som 1. nestleder på LO-kongressen i 2017. På kongressen i 2013 ble hun valgt som førstesekretær i Landsorganisasjonen.
Hessen Følsvik var Gabrielsens stedfortreder i fire år og hadde ansvaret for blant annet tariffpolitikk, pensjonspolitikk og internasjonalt faglig arbeid.
Mye delt: Skal flere få ekstrapensjonen AFP? Snart får du svaret
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
Brian Cliff Olguin
Finansbransjen skal ikke tjene penger på ansattes pensjoner, mener store LO-forbund
FORNØYD HUND: Puddelen Busia får besøk av Mattilsynets veterinær Inna Vinningland på hundepensjonatet. Selv om det bare ett døgn siden han måtte forlate eieren sin, virker han rolig og fornøyd i armene på pensjonateier Terje Bjelland.
Ole Palmstrøm