JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lønnsoppgjøret

Byggebransjen gjør klar til storstreik

Byggeplasser over hele landet kan stoppe opp fra neste onsdag, dersom det ikke blir enighet i lønnsforhandlingene.

Håvard Sæbø

Saken oppsummert

eline@lomedia.no

Forhandlingene i lønnsoppgjøret i byggebransjen går til tvungen mekling. Blir ikke partene enige innen midnatt 14. april, blir det storstreik også i denne bransjen.

I likhet med industrien har Fellesforbundet valgt å gå offensivt til verks, og tar ut så godt som alle organiserte på tariffavtalen i streikeuttaket.

Det betyr at 17.000 bygningsarbeidere skal gjøre seg klare til å streike fra onsdag morgen.

Skal du streike? Sjekk listene nederst i saken.

– Vi er trygge på rettferdigheten i våre krav og at de vil bidra til å utvikle bransjen i riktig retning. Vi opplever at det er stor streikevilje for kravene ute i bedriftene – hvis det skulle bli nødvendig.

Det sier forbundssekretær Joachim Espe i en pressemelding fra Fellesforbundet. Det er Espe som leder forhandlingsdelegasjonen.

Lønn og forskuttering

Før byggebransjens mekling går inn i sluttfasen, må resultatet i industrien, frontfaget, være avklart. Fristen i frontfaget går ut natt til søndag.

De viktigste kravene i årets oppgjør er knytta til økonomi og økt kjøpekraft, altså at lønna skal øke mer enn prisstigningen. I tillegg fremmer Fellesforbundet disse kravene:

• Lavtlønte skal ha et ekstra lønnstillegg i form av et kronetillegg.

• Forskuttering av sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger. Det innebærer at arbeidsgiver betaler dette også etter at arbeidsgiverperioden er over (16 dager) og selv tar jobben med å kreve pengene fra Nav.

• Velferdspermisjon med lønn for å følge barn under tolv år til lege, tannlege eller helsestasjon.

• Bedriftene må synliggjøre på lønnsslippen hvor mye som er innbetalt til obligatorisk tjenestepensjon (OTP).

Bransje som sliter

Ved oppstarten av lønnsforhandlingene i byggebransjen understreiket forhandlingslederen for NHO Byggenæringen, Iselin Bauer Seeberg, at det er viktig for en bransje som sliter med nedgangstider, at oppgjøret ikke blir for dyrt.

– Det jeg kan si, er at vi er varme tilhengere av frontfagsmodellen. Men det er svært krevende tider for våre medlemmer, så det er viktig for dem at oppgjøret ikke blir for dyrt. Det er det tydelige budskapet fra våre bedrifter, uttalte hun.

Les mer om kravene i byggebransjens lønnsoppgjør her

Joachim Espe påpekte at selv om frontfaget danner en mal, er det ingen automatikk i at alle andre får det som oppnås der.

– Vi må forhandle vi også, sa Espe til Magasinet for fagorganiserte.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss