Leni Aurora Brækhus er journalist og prosjektleder for satsingen og Tore Ryssdalsnes er ansvarlig redaktør for FriFagbevegelse.
Martin Guttormsen Slørdal
Sprer informasjon om norske arbeidsbetingelser:
Nå publiserer vi saker på polsk, litauisk og engelsk på frifagbevegelse.no
Fra nå av kan arbeidsinnvandrere lese om norsk arbeidsliv på sitt eget morsmål her på frifagbevegelse.no.
aslak@lomedia.no
– Arbeidsinnvandrere er en veldig stor gruppe i norsk arbeidsliv som ingen egentlig kommuniserer med. Noen av dem blir utnytta, noen blir underbetalt og noen får det de har krav på. Felles er at de har et stort informasjonsbehov, og vi tar mål av oss å oppfylle noe av det behovet, sier ansvarlig redaktør for FriFagbevegelse og daglig leder av LO Media, Tore Ryssdalsnes.
Mye lest: Utenlandske sjåfører kjører varer i Norge for 25 kroner timen: – Bransjen er i en dødsspiral
I sosiale medier
Tanken er at FriFagbevegelse får oversatt en del artikler fra norsk til andre språk – hovedsakelig engelsk, polsk og litauisk. De oversatte artiklene skal så spres i sosiale medier.
– Det fins mange store Facebook-grupper for utenlandske arbeidere i Norge, så vi satser på å dele sakene i disse gruppene, sier Ryssdalsnes.
Håpet er at flere skal få informasjon om norske arbeidsbetingelser, og kanskje også at flere får kjennskap til den norske fagbevegelsen.
– Vi håper virkelig at dette skal være et viktig bidrag til å bedre arbeidsforholdene for en del utenlandske arbeidere i Norge. Det blir veldig interessant å se om vi klarer å nå en gruppe som i praksis ingen andre henvender seg til, sier Tore Ryssdalsnes.
Stor oversikt: Dette er snittlønna i over 350 yrker
Får nyttig kunnskap
I august publiserte FriFagbevegelse for første gang en artikkel til polsk, litauisk og engelsk. Saken om minstelønna i ni bransjer ble oversatt for utenlandske arbeidere som jobber i Norge.
Alle sakene samles på nettsiden frifagbevegelse.no/foreign-workers
– Vi tror potensialet for lesing er veldig stort, og at vi på denne måten kan bidra til å høyne kunnskapsnivået blant utenlandske arbeidere i Norge, sier Tore Ryssdalsnes.
Journalist Leni Aurora Brækhus er ansvarlig for prosjektet i FriFagbevegelse. Hun jobber tett sammen med redaksjonell utvikler Ane Bamle Tjellaug.
– Før vi sender artiklene til oversettelse, prøver vi å gjøre dem så relevante for målgruppa vår som mulig. For eksempel kan vi legge til mer informasjon om aktuelle lover og regler, forklarer hun.
Debatt: «Frislippet av bemanningsbransjen var et historisk feilgrep»
Flere tusen lesere
Etter at en artikkel er oversatt, sender Brækhus den til ressurspersoner i de polske og litauiske miljøene, som bidrar med kvalitetssikring.
I oppstarten er det brukt mye tid på å finne relevante grupper på Facebook for å nå målgruppa. I tillegg har kontakter i de aktuelle miljøene hjulpet til med å spre artikkelen i sine nettverk.
– Vi kan ikke forvente at utenlandske arbeidere finner fram på FriFagbevegelse, så vi prøver å nå dem via sosiale medier, sier Brækhus.
– Det er gøy når vi klarer å få flere tusen til å lese en artikkel skrevet på et språk ingen i redaksjonen forstår, sier hun.
Fått med deg denne? Tallene som viser det ulike Norge, på godt og vondt
Dette mener LO
Rådgiver i LO, Jonas Bals, synes satsingen med oversatte artikler svarer på et stort behov i norsk arbeidsliv. Det er i dag en stor gruppe utenlandske arbeidere som mangler forutsetninger for å orientere seg i det norske samfunnet, uavhengig om de er her i kortere eller lengre tid. Fellesnevneren er norskkunnskapene som ikke er gode nok.
Ifølge Bals er målgruppen titusenvis av arbeidere i byggebransjen, renhold, næringsmiddelindustrien, hotell og restaurant, verftsindustrien, transportnæringen og landbruket.
– Disse personene trenger mer informasjon på eget morsmål før de begynner å beherske det norske språket. Mangelen på informasjon er en årsak til at arbeidsinnvandrere blir utnytta i arbeidslivet. Kampen mot sosial dumping er også en kamp om informasjon og kunnskap om rettigheter, påpeker Bals overfor FriFagbevegelse.
Mye delt: Hva er vanlig lønn i Norge? Dette sier tallene
Det å sikre mer informasjon om norsk arbeidsliv gjennom nyhetssaker om problemstillinger man kan kjenne seg igjen i, har en større effekt enn å ramse opp hva man har krav på, mener han.
– Oversatte artikler er også et demokratiprosjekt, sier Bals.
– Så lenge det er en kjensgjerning at store grupper jobber hardt og ofte under farlige forhold uten å ha norsk som morsmål, risikerer vi ikke bare å få et B-lag i arbeidslivet, men også et samfunn og et demokrati med folk uten en stemme. Håpet er at langt flere arbeidsinnvandrere kan bli aktive deltakere i det norske demokratiet, mener LO-rådgiveren.
Artikkelen på polsk: Informacje o norweskim świecie pracy już dostępne po polsku
Litauisk: Nuo šiol naujienas apie darbuotojų gyvenimą Norvegijoje galite skaityti ir lietuviškai
Engelsk: You can now read news about Norwegian working life in English
Om FriFagbevegelse:
Frifagbevegelse.no er en nyhetsportal for LO-forbundenes fagblader og magasinet LO-Aktuelt. Utgiver er stiftelsen LO Media.
FriFagbevegelse lager også podkasten Rørsla.
Om FriFagbevegelse:
Frifagbevegelse.no er en nyhetsportal for LO-forbundenes fagblader og magasinet LO-Aktuelt. Utgiver er stiftelsen LO Media.
FriFagbevegelse lager også podkasten Rørsla.
Mest lest
Et flertall på Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer ved siden av trygden. (Illustrasjonsfoto)
Brian Cliff Olguin
Stortinget ønsker at uføre skal kunne tjene mer
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke
Arild har jobbet i kommunen i 14 år. Nå er han bekymret for pensjonen
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB