JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
 Sykepleierne er blant yrkesgruppene i kommunen som hadde best lønnsutvikling i 2021. (Illustrasjonsfoto)

Sykepleierne er blant yrkesgruppene i kommunen som hadde best lønnsutvikling i 2021. (Illustrasjonsfoto)

Colourbox

Forskjellene øker i kommunesektoren

Sykepleiere og lærere var blant lønnsvinnerne i fjor

De med de laveste lønningene i kommunene hadde den dårligste lønnsutviklingen i 2021, viser tall fra partene i kommuneoppgjøret.23.03.2022
12:40
29.03.2022 10:56

torgny@lomedia.no

Det er assistentene som er de store lønnstaperne i kommunesektoren i fjor. Sykepleierne, adjunktene og lektorene er de yrkesgruppene i kommunen som hadde best lønnsutvikling i 2021. Dette viser tall som partene i kommunesektoren har kommet fram til, og er enige om.

Teknisk beregningsutvalg for inntektsoppgjøret (TBU) lager rapporter for hele arbeidslivet. Tilsvarende rapport for kommunesektoren (TBSK) kom i forrige uke. Den viser at det er de med laveste lønn som har hatt den svakeste lønnsutviklingen. De som hadde svakest lønnsøkning i 2021, var assistenter, hjelpepleiere og fagarbeidere, de som hadde den laveste lønna i utgangspunktet.

Debatt: «Nei, FriFagbevegelse – lærerne og sykepleierne er ikke lønnsvinnere»

Lønnsøkning 2021 i kroner

Når en sammenlikner månedslønna 1.12.2020 og 1.12.2021 for ulike grupper i kommunal sektor, finner en at lektorene, adjunktene og de kommunalt ansatt sykepleierne har fått et dobbelt så høyt lønnstillegg som de dårligst betalte i kommunen, assistentene.

Med i disse tallene er ikke overtidsbetaling. Dersom for eksempel kommunale sykepleiere har jobbet lange dager, og også tatt ekstravakter for å hjelpe til med vaksinering, så kommer overtidsbetalingen i tillegg til disse tallene.

Nå er det vedtatt: Unio krever høyere lønnsvekst enn frontfaget

Det er to måter å regne lønnsutvikling på. En kan se hvor mange prosent økningen som er gitt, eller en kan telle antall kroner. Ved begge måter viser det seg at det er de med lavest inntekt i kommunene i 2021, er de som har hatt den dårligste lønnsutviklingen i 2021.

TBSK er et partssammensatt utvalg. Formålet med utvalget er å gjøre unna regnearbeidet før oppgjøret starter. Slik slipper partene å bruke tid under forhandlingene til å finne ut hvordan situasjonen i virkeligheten er. Dette arbeidet er unnagjort på forhånd. I utvalget stiller Arbeidsgiverne i KS med fem representanter, LO med to, YS med én, Unio med tre og Akademikerne med tre. Alle parter skal derfor være enige om tallgrunnlaget. Det er ingen dissens om tallgrunnlaget.

Lønnsvekst i prosent

Lønnsveksten her er beregnet ut fra såkalt datolønnsvekst. En sammenligner månedslønna på to datoer, i dette tilfellet 1.12.2020 og 1.12.2021. Selv om en ser på prosenttillegget og ikke kronetillegget, er det de best betalte i kommunesektoren som har hatt den største lønnsveksten.

Tallene som her er presentert er ikke uten videre sammenlignbare med tallene fra Teknisk beregningsutvalg (TBU).

TBSK-tallene sammenligner desemberlønna i 2020 med desemberlønna i 2021.

TBU-tallene viser årslønnsveksten. Det vil si hvor mange penger hver enkelt ansatt har tjent i løpet av 2021.

TBSK har også gjort de samme beregningene som TBU, og sett på årslønnsveksten.

Debatt: «LO har lite å tjene på å holde sykepleiernes lønn nede»

Også med denne måten å se på lønnsutviklingen kommer de dårligst lønte dårligst ut. De kommunalt ansatte uten krav til utdanning og fagarbeiderne har i 2021 hatt lønnsvekst på 2,5 prosent. De stillingene hvor det har vært krav til utdanning, som lærere og sykepleiere, har hatt en lønnsvekst på 2,7 prosent. De bemerker også at dette tallet er lavt fordi lærernes streik førte til at utbetalingstidspunktet ble sent på året. Uten streiken, men med de samme tilleggene hadde tillegget vært på 2,9 prosent.

Lederne i kommunal sektor hadde en årslønnsvekst på 3,5 prosent i 2021. Til sammenligning hadde industrien en årslønnsvekst på 3,0 prosent. Industriarbeiderne en årslønnsvekst på 2,75 prosent.

Debatt: «Norge manglar sjukepleiarar, ein nærmar seg ei krise i mange kommunar»

23.03.2022
12:40
29.03.2022 10:56Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Eirik Dahl Viggen

Regjeringen vil fjerne fast støtte til Pårørendesenteret: – Jobben min er i fare

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Jan-Erik Østlie

Ulf Madsen er enstemmig gjenvalgt som forbundsleder i FLT


Flere saker